Aydan Şener’den gönülden itiraflar!..

Aydan Şener’in Yeni Asır’birlikte yayınlanan röportajı…

– Seyir maceranız nasıl başladı?
Senelerdir bilcümle istiyordum ama beklediğim gibi benzeri projeyle karşılaşmamıştım. ilk defa Abdullah Şahin’den mevrut teklif üzerine ‘Çılgın Yenge’üstelik afi almıştım. Daha sonraları Kağan Altıner ‘Bana Esmeyi Anlat’ isimli oyunda oynamamı öneri etti; bibi oynuyoruz. Demincek birlikte yıpranmamış çocuğumuz ‘Başarımı Karılarıma Borçluyum’u sahneye koyduk.

– Yedi kadını da sizin oynamanıza lacerem karar verildi? Evvel özellikle gözünüz korkmadı mı?
Kağan Altıner’in fikriydi. Yarayışlı, on paralık gözüm korkmadı. Zira değişik kişilikleri oynamayı seviyorum. Televizyonda maalesef bu olanaklı olmuyor. Komediye yatkınlığımı biliyordum ve seyirciye aktarmayı istiyordum. Televizyon seyircisine tıpkı cins komedi yönümü gösterememiştim. Tiyatroya fatalite oldu.

– Televizyona hastalık aleniyet verdiniz?
İstediğim gibi teklif gelmedi. Antrparantez bir tane tip roller oynamaktan sıkıldım. Benim yemeden içmeden başrol oynayacağım, başrol dışında rolleri akseptans etmeyeceğim düşünülüyor. Meğerse tek zaman başrol oynama hevesim evet da hırsım olmadı. Elan davetkâr, üç boyutlu, derinliği olan karakterleri oynamak istiyorum. Zira ben ongun benzeri karakter oyuncusuyum. Bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Herhangi Bir kalıba girebilen tıpkı oyunculuk sergilediğimi düşünüyorum.

– Oyunda canlandırdığınız kadınların hangisinde Aydan Şener var?
Yedi karakterde da benden izler var. Üste içimde sadece yedi değil, 70 farklı karı var. ‘Durdu’nun paraya düşkünlüğü bana uymuyor. ‘Türkan’ kadar kıskanç değilim amma bire bir şeyden şüphelenirsem üstüne konusunda giderim. Zira açık ağızlı hesabına konmaktan hiç hoşlanmıyorum. ‘Güler’ kabil kuşkucu değilim; haddinden fazla rahat ve cool’umdur. Hassaten kızım kimi zaman kızar bana “Ne büyüklüğünde rahatsın” diye niteleyerek.

– Illet bu kadar rahatsınız tamam?
Hayatın ciddiye alınması gerektiğini düşünmüyorum. Hanay çok bodur. Pir tıpkı şekilde tadını çıkartmak geçişsiz. Seçkin şeyi veca edinerek, problemler yaratarak yaşamıyorum hayatı. Hepimiz misafiriz, benzeri devir göçüp gideceğiz. Kimseyi kırmadan, üzmeden yaşayıp adamakıllı tıpkısı insan bırakarak gitmeyi amaçlıyorum.

– Bırakabildiğinizi düşünüyor musunuz olur?
Düşünüyorum. Ego egosu faziletli biri değilim. Bir Nice şeyi aştım. Hırslarımı, egolarımı törpüledim. Özlük dünyamda yaşamayı seviyorum. Mutlu olmayı, eğlenmeyi dost ve bereketli bilici biriyim. Fakat işim haricinde özlük dünyamda yaşamayı tercih ediyorum.

– Kimseyle polemiğiniz olmadı mı?
Olamaz, filhakika yapım yarar değil. O cins şeyleri haddinden fazla küçümsüyorum. İstedikleri kadar snob desinler amma öyle şeylere tek ister duymuyorum.

– Sizin için ‘soğuk, kendini beğenmiş’ diyenler var. Anca misiniz?
Anca diyenler var amma tek değilim. İnsanları hayatıma mahdut alamıyorum, evvel anda kimseye güvenemiyorum. O yüzden mesafeliyim. Önce ayrımsız tartıyorum. Eğer güvenirsem, benden yunak eş yoktur.

– Bütün tıpkısı kişizade duruşunuz var…
Teşekkür ederim. O benim imal doğrusu. Annem da haddinden fazla büyükler, çokça kişizade tıpkısı insandı. Kalıtım Bilimi benzeri madde. Benim özellikle yapmaya çabaladığım bir özdek değil; rikkat haddinden fazla ayrıksı aynı molekül, zorlamayla olmaz.

Lüks ve şöhrete rağmen bu duruşu korumayı nasıl başardınız?
Unvan atılmak sunturlu ama ondan geçmiş âdem gelmek haddinden fazla makro. İnsanlar ne düşünürse düşünsün haddinden fazla da umrumda değil. Ego zat doğrularımla yaşadım. İşime ve insanlara tırsmak göstermeye çalıştım. O samimiyet dahi seyirciye geçiyor filhakika. Benim sahte tıpkı şey yapmadığımı bildikleri için 30 seneye andıran zamandır bağırlarına bastılar. Hareket yapmışım yapmamışım umurlarında değil. Beni hiç unutmuyorlar. Bu çokça beş altı insana felek evet.

– Sizce liyakatli mısınız?
‘Ben başarılıyım’
demeyi sevmiyorum amma insanları etkileyen o kadar çok hareket yapmışım kim… Bana hala ‘Çalıkuşu’ diyorlar. Hiçbir devir haddinden fazla magazinel olmadım. Bu yüzden ara sıra başkaları benden başarılıymış üzere algılandı. Magazinde çok gösterilenler sanki daha başarılıymış kabil bir takanak bilcümle var.

– Kızınız Ecem bile oyuncu. Meslek seçiminde onu yönlendirdiniz mi?
Yarayışlı, bu işlerin süresince büyüdü zaten. Kendisi istedi. Eğitimini aldı. ‘Medcezir’ isimli dizide oyuyor. Ecem’in doğal tıpkısı oyunculuğu var. Yüzü de ekrana haddinden fazla yakışıyor. Alım duyuyorum onunla. Keşke alay malay oynama imkanımız olsa.

– 1991’bile Ecem’in babasından ayrıldıktan sonraları evlenmediniz. Sebep gine evlenmeyi düşünmediniz?
Düşündürecek kimse olmadı geçmek kim. ‘Budur’ dediğim biri çıksaydı ihtimal olabilirdi amma tek öyle bire bir niyetim namevcut. Ben tekrar evlenmeyi istemedim. Hiç hamam bakmadım. Özgürlüğüme aşkın düşkünüm belli. Yalnızlığı seviyorum.

“Detaylar atlanırsa zorlaşırım”

– Evlilik insanı kısıtlıyor mu?
Dünyaevi yahut ilgiler, banko kısıtlıyor. Biraz hesap muayene etmek, hesap yöneltmek falanca sağlam bana göre değil. Imdi yalnızlığa alışkan biri kendisine dünyaevi çok ağırlık dirimlik.

– İlişkilerde yumruk bire bir eş mısınız evet?
Haddinden Fazla de dümdüz tıpkı avrat değilim. Herif karşısındakine bakarak üstelik şekilleniyor. Beklentilerim çok efdal değildir amma detaylar benim amacıyla çok önemlidir. O detaylar kaçarsa çok daha print benzeri insan olabilirim. Beni üzeni dahi çokça dümdüz affetmem. Kinci biri değilim amma asla bana yapılanı unutmam. Şüphelerle ilişkiyi devam etmek haddinden fazla baskı.

– Tek yaşlanmıyorsunuz. Yıllara kayran okuyan güzelliğinizi neye borçlusunuz?
Tabii ki değişip olgunlaşıyoruz amma ego saçıyla ve görüntüsüyle oynayan biri değilim. Aynada kendimi hakeza görmeyi seviyorum. Çokça fazla kilogram alıp vermedim. Mukavim spor yapamıyorum amma kiloma özen ediyorum. Sağlıklı nemalanmak yetişkin; ekstrem semiz yemiyorum, tatlıyla aram on paralık dolgunca değildi. Haftada üç ahit balık yerim kategorik.

– Ten amacıyla uyguladığınız yöntem var mı?
Kap temizliği haddinden fazla mehabetli. Asla makyajlı yatmam. Arada maskeler yapıyorum; kil maskeleri, çamur maskeleri… Datça’dan hususi mevrut çamurlar var; onları yüzüme uyguluyorum. Tüvana görünme çabasında olan biri değilim. 26 yaşında bir kızım var. Yaşımdan dahi çok memnunum.

Bir Cevap Yazın