‘Ayılara fısıldayan kadınlar’

‘Köpeklere Fısıldayan Âdem ’ı duymuşsunuzdur, Cesar Millan. Gidiyor; eğitilmemiş köpeklere birkaç numara çekiyor, kapik sahipleri bahtiyar oluyor. “Bu dahi hisse senedi mi?” diyerek soracağım Sayın Millan ’a. Bizim memlekette nice avrat ‘kocaoğlan ’larla yaşıyor, onları eğitmeye adıyor hep bir ömrü; n ’aber?

İŞİN şakası tıpkısı yana, epey iyice programlar yapıyor kapik eğitmeni Cesar Millan. ‘Sürünün Lideri ’ kullanılmamış programı, kapalı okuyucu hatırlayacaktır. Benzeri süre evvel Millan ’a seslenmiş, “Köpekleri terbiyelemek dahi aksiyon mi, gel birlikte bizim adamlara tıpkı şeyler öğret demiştim”; semptom çıkmadı. Bahsettiğim yazıdan sonra çokça sayıda elmek aldım eş okuyucumdan. Yazıya haddinden fazla güldüğünü, eğlendiğini söyleyen da vardı; yazıyı ciddiye alarak “Aşk olsun, bizim adamların eğitime ihtiyacı mı var?” diyen bile. Ilginç bir şekilde, kocasından, nişanlısından, sevgilisinden ‘ayı ’ diye niteleyerek bahseden ve yaşadıklarını paylaşanlar bile oldu kim olağandan şaşırdım. Kocasına “Ayı” diyen bire bir kadına “Neden bitmeme ediyorsun alay malay olmaya?” diye niteleyerek sordum, cevabı daha bile ilginçti “Kocamdan ayrılsam hayatıma ayrıksı aynı kocaoğlan girecek, bildirme azından buna alıştım…” İstanbul ’dan yazan, gayet ongun bir işi, ayrımsız kızı ve sunturlu ayrımsız hayatı olan, 40 ’larında bire bir okuyucum bakın elbette anlatmış yaşadıklarını; “Kocam, çokça yalabık tıpkı adamdır; yakışıklıdır. Tertemiz giyinir, tıraş olmadan, parfüm sürmeden sokağa sokak. Evde genişlik ayrımlı, kısık benzeri doğal gaz sıkıntısı var. Evlendiğimizden bu yana, sıkıntısı arttı çünkü geçmiş aylarda mütehammil anlaşılan etmiyor evet bile tezelden banyoya koşuyordu. Akşamları tıpkısı odada televizyon büyütmek benzeri eziyet imdi, güya bir başınaymış gibi davranıyor ve çokça erinçsiz oluyorum bu durumdan. Özellikle biraz kat uyardım, hoşuma gitmediğini söyledim. Anlamıyor, dinlemiyor. Ego da duymazdan geliyorum, diyelim ki 15 öğün doğal gaz kaçırıyorsa, iki tanesine aksülamel veriyorum. Bardağı taşıransa, güzeşte akşam ezanı ona ‘Ya kâfi artık, tuvalete gitsene ’ demem oldu. Bana ne dese beğenirsiniz: Sıkıldım imdi söylenmenden; bır bır bır ama konuşuyorsun, sıktın beni…”

Okuyucum, kocasının namına derece vermediğini düşünüyor. “Boşanacağım, sizce akıllıcasına mu yapıyorum?” diye niteleyerek sormuş, buna karşılık çevirmek yoğun… Tıpkı bambaşka elektronik postadaysa aynı eksantrik ‘ayı ’dan küçümseme ediliyor. “Tanıştığımızda beni yer çok etkileyen arabaya binerken kapımı açması oluyordu, bu durum üç kamer sürdü. Sonrasında bıraktı, bozukluk imdi yapmadığını sordum. Çok konuştuğumu ve benim üstelik değiştiğimi söyledi. Güzeşte yaz tatile gitmiştik, akşam yemeği yedikten sonradan odamıza çıkmak için asansöre akıllıcasına ilerledik. O sırada asansör geldi ve kocam yanımızdaki kadına misil vererek asansöre binmesine yardımcı oldu ve arkasından öz girdi. Ego dışarda kaldım, en son ben bindim asansöre, oralı birlikte olmadı. Farkında değildi anlayacağınız, bozukluk böyle yaptığını sorunca da, ‘Sen ama kıskanç aynı kadınsın ’ diye karşılık verdi. Kalakaldım…” Ego dahi kalakalıyorum zaten, böylesi hikâyeleri duyunca. Sonuç eş, çok kişinin başına geliyor diyerek düşünüyorum… “Önce özellikle, seçme özel günü kutlardık. Ne büyüklüğünde varsa. Tanıştığımız haset da. Ayrıca herhangi bir kamer, ‘Bak bire bir ay henüz oldu ’ diye niteleyerek birbirimizi öper, mesajlar yollardık. Aradan zaman geçti, hoppadak belli özel günleri kutlar olduk. Ego kocama birkaç sürpriz mevlit günü düzenledim. Para biriktirdim, anca çok param olmasa dahi elimden geleni yaptım. Ancak baktım kim benzeri karşılığı yok, vazgeçtim. Benim mevlit günlerimde kişi arkadaşlarıyla tıpkısı kemirmek ayarlıyor, benim sevip sevmemem umurunda değil. birlikte tek yere gitmedik mesela. Seçme neyse, imdi hangi Sevgililer Haset hediyesi, ne ayrımsız kucaklaşma, güzel sözcükler, aynı husus kalmadı. Bu sene tanıştığımız günü hatırlamadı dahi, işin ilginci sormadım, benzeri molekül söylemedim. Söylesem, bir tip bahis edecek ve rencide olan yine ego olacağım. Ayrılmıyorum çünkü benzeri başka kocaoğlan çıkacak karşıma ve imdi kimseyi eğitip terbiye edecek gücüm yok. Zaten asıl-babasının eğitemediği birini, 45 ’inden sonradan ego elbet eğiteyim? Bugünlerde uyuduğu devir kulağına fısıldıyorum. Bir ihtimal işe kazanım diye, sessizce kulağına eğilip, ‘Karına ferah davran, gür aynı ayvaz ve insan ol ’ diyorum. Bu üstelik benim yeni yöntemim…”

Makro değil mi, ayılara fısıldayan kadınlar! Koca okuyucu hoşlanmayabilir yazılanlardan ama yaşananların gerçekliğini değiştirmiyor olanlar. Varsa aranızda cerrar kaplanlarla yaşayanlar, siz üstelik edebiyat. Tıpkı bakalım, erkeklerin durumu de kadınlar kadar tehlikeli mi memlekette? 

ELİF AKTUĞ / AKŞAM EZANI GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın