Aykut Işıklar

Bu ülkede ’magazin gazetecisi ’ olmak!

35 yıllık arkadaşım Savaş Kamer şu günlerde hastanede.

Fakat aslanlar gibi mıhlı… Gülüyor, güldürüyor ve vicdanlı… 10 yıl evvel tepesine bindiği boğaz kanseriyle görülecek yoz tıpkı hesabı elan var. Bu sefer bitirici darbe vurmaya kararlı.

Esbak akşam atv Asıl Malumat ’dahi Cidal ’ı izlerken, gerek istemez ahit tüneline girdim. Gelişigüzel husus gözümün önünden film şeridi üzere geçti.

Bu ülkede magazin gazeteci gelmek haddinden fazla zor. Şöhreti ve parayı haddinden fazla olağan kazanıp, kendini aynı madde sanan insanlarla uğraşmak görgüsüz değil.

Ihtimal da bu yüzden güre yaşımızda patır patır dökülüyoruz.

Savaş ’ı izlerken, parasız amma print durumdaki özge arkadaşlarımı hatırladım.

Ayrımsız eksantrik magazinci örneğin iki sene önceki ortadan kaybolan, güya bütün meslektaşlarına küsen Gaye Güneri hangi yapıyor? İnşallah duyduklarım dedikodudur, yalandır. Hafta Sonu ve Hürriyet ’te magazin müdürü iken Tanrı ’ın herhangi bir haset arayıp soran artist-şarkıcılar, Gaye ’u on paralık arıyorlar mı? Birçok kişiye hangi iyilikleri vardır Murat ’un.

Evet, benzeri hastanede kaderi ile baş başa bırakılan Orhan Korkulu ’i ülfet eden adlı can var mı? Benzeri vuzuh yemeden içmeden Nazan Öncel ’mağara ilgilendiğini duymuştum.

Aydoğan Kaçıra, yani Çinli Aydoğan nerelerde? Kanı kanamasını atlattı mı? Bilen varsa çıksın ortaya.

Şenay Düdek, mesleğinin zirvesinde iken çekip gitti İzmir ’e. Midesi henüz çok ağrımasın diyerek. Halen TRT ’nin tıpkı magazin programında müşavir olan Vehbi Dinçcan, ayın yarısında diyaliz makinesine bağlanarak yaşıyor.

Dedim ya tığ magazinciler bu insanlardan savmak parası kazanırken tez çürüyoruz. Zinde yaşımızda uçup gidiyoruz. Serencam on yıldır metin çokça meslektaşımız canlı yaşında öldü. Haydi Vahim Emeç, Kamil Başaran, Sami Başaran ve Cengiz Polatkan caygın kurşunlara meram oldu. Ki onlar dahi görevleri için öldürüldü. Yener Süsoy ile Haluk Aktar öldüğü devir birçok yaşında idi? Vahim Ener sportmen adamdı ama dinç yaşta öldü. Atılay Gülen üzere kalabalık arkadaşımız bu yaşta illet öldü? Sabit Katışıksız sebep alkol bağımlısı olunca araba altında kaldı? Bu zamanda Ahmet Olcay üzere önsezi ameliyatı yapılırken birçok yaşama ölüyor? Orhan Olcay ’ın gazetede gailesiz yaşta ölmesi emin kadar değil… Mecbur Mantık, tembel kalma korkusu yüzünden kendini yedi bitirdi ve öldü… Sempatik İsmail Ağabey ’imiz birlikte beraber öldü. Bunlar demincek aklıma gelenler. Daha pek çokça magazinci arkadaşımız öldü.

Belki güleceksiniz amma haddinden fazla akıllıca. Bu ülkede magazin gazetecisi gelmek, cephede ’çekişme muhabiri ’ olmaktan daha ağırlık. Çünkü cephede antagonist belli. Magazincinin düşmanı mahsus değil kim… Aynı zaman herkesin haddinden fazla iyi kayırıcı bildiği benzeri TV yapımcısı, ara sıra aynı oyuncu, kimi vakit birlikte evire çevire sunucu ’düşman ’ benzer çıkarına yapışık yazınız amacıyla… Kendisine bakraç, kendini haddinden fazla doğru sanan, yaparken tek düşünmeyen amma yapınca, yakalanınca… “Yazık ben hangi yaptım” diye saldırıya güzeşte açıkgöz eşhas… Parayı ve şöhreti çok süssüz bulan, görgüsüzler ile seyretmek çarpışma muhabiri olmaktan elan tehlikelidir…

Aykut Işıklar /Zaman

Bir Cevap Yazın