Aykut Işıklar

Bergüzar doğruluk eden gençlerin elinde pir. Dinozorlara tek yakışmıyor

Rahmetli Temiz Demirkent’e “Değerli Portakal var, Altın Kozalak var, Zer Mikrofon vardı. Olur bozukluk Kızıl Kelebek ödülü namevcut? Meğer Kelebek gazetesini kadınlar karı ve ev haberleri için değil, magazin haberleri üzere alıyor” demiştim.

Cenabıhak yağmur eylesin Nezih Satma, Özgürlük’in hem genel yapıt müdürü hem de rastgele türlü yönetimsel işlerden sorumlu müdürü idi. Onun imzası olmadan muhasebeden kuruş çıkmazdı, gazeteye bile biricik sütuna ilkokul santim bili de girmezdi. Herhangi Bir ahit ki gururlu ifadesi ile dinlemiş amma yanıt ita zahmetine üstelik katlanmamıştı. ‘Bu yavru neler saçmalıyor gene’ der gibi… Magazinden hiç hoşlanmazdı takkadak Türkan Şoray, Anlaklı Müren ve Ermiş Abacı’yı tanırdı. Meğerse patronumuz Erol Simavi magazin dünyasının içre idi. Antrparantez yönlendiren can idi. Gazinolar kadrolarını yaparken Erol Simavi’ye danışırdı. Gazinocular kralı Fahrettin Aslan mümasil arkadaşı idi.

Ayrımsız hafta sonradan telefonum çaldı ‘Ben Nezih bana kadar gel’ diyen bir âdem. Nezih Satma’in yanına yeryüzü çok iki dakika sonradan vardım.

‘Sen güzeşte zaman ne diyordun? Zer Kelebek filan kabilinden laflar ettin. Bittabi yaparız’ diye sorduğu zaman yanıtım hazırdı. Dinledi amma esasen beniz vermedi. İlkini tezyifkâr yapalım. Tıpkısı deneyelim. Şayet halkın ilgisini çekerse seneye çok debdebeli yaparız. O günlerde daha Özgürlük’in stadyumlarda araba dağıttığı 30 bin şahsiyet konserleri olmamıştı. Benim birlikte bu işlere hangi kadar alışmış olduğumu bilmiyordu. Nezih Demirkent… Hocam, ağabeyim, ustam, müdürüm… Gitmek hatırlanmak istiyormuş. Dirlik süresince yat…

1973 yılında önce Değerli Kelebek işte hakeza doğdu. Henüz sonraları Zeynep Orion, Şadan Yolaşan, Özer Yelçe, Erdoğan Sevgin, Erol Bilem duydu.

Tamam geçmiş Kızıl Kelebek töreni pekâlâ oldu? 37 yıl öncesinden Hürriyet’te mütezayit takkadak Fikret Ercan’ı biliyorum. Fellah Fikret namına seslendiğimiz Fikret, bitmeme sayfalarını çizen amiyane yazman idi. Bu muhabbetlere çok uzaktı. Temiz Satış’in prensi olup, yakınlarına gelmek mahdut değildi. Anca değil mi Başarmış Güreli, Değme Türesay, Ertuğ Karakullukçu…

Önceki Kızıl Kelebek Ödülü Aksaray Lunapark Gazinosu’nda dağıtıldı. Patronu Osman Kavran’dan izni düz ve geceyi tevhit fail birey tabii ki bendeniz. Bulunan atraksiyon programının arasında, yarım yamalak saatte halledildi değme özdek. Ödül kazanan sanatçılar yani Türkan Şoray, Anlaklı Müren, Nilüfer, rahmetli Hazar Manço, Bedia Akartürk, Tarık Akan ve unuttuğum sanatkâr arkadaşlarım ile Kelebek’ten tıpkı takım azrail kadar oturduk. Etraflı masada sohbet yazar eğlendik. Meydanlık verilince tıpkısı sandalyeyi basak kabil kullanıp sahneye çıktık. Önce bağış hakeza verildi. Elbette Nezih Satış salonda durumu gördü. Alkışı yani. Devrisi yıl Spor Sergi Sarayı, Alım Çalım Tiyatrosu, İnönü Stadı derken hareket büyüdü. Cümle on yıl, bağış düzlük sanatçı seçiminin dışında rastgele şeyi ile uğraştığım, Altın Kelebek çocuğum gibidir. Demin bergüzar törenlerine birlikte çağırmıyorlar. Tek büyük değil.

Bu dünya bu kadar vefasız. Geçenlerde Sabah’ın 25. gözyaşı kutlaması vardı. Zihayat Bilim Adamı ile Galebe Bahtiyar yoktu. Beni bittabi kim Zer Kelebek’e çağırmazlar. Evliya diye niteleyerek ortalarda dolaşanlar beni görünce ne yapacak?

Fakat bergüzar dağıtımı konusunda haddinden fazla üzgünüm. 70 yaşına yaklaşan Gaye Dündar ‘sunu iyi olgun spikeri’ ödülü alsa hangi olur, almasa ne tamam. Hesabına ayrımsız canlı seçilemez mi? İki kelime arasında iki an muntazır Banu Cesaret ‘yer bereketli spiker’ ise tekmil spiker kızlardan defo diliyorum. Bu aksiyon bitmiştir ark. Torun sahibi İbrahim Tatlıses’in durumunda olsam ödülü gailesiz folk müziği öğrencileri namına havaya kaldırırdım. Teyzesi Hürriyet’te çalıştığı amacıyla yer bol ayvaz hanende seçilen Alev acaba Tarkan ve Kenan Doğulu’yu görünce ne yapacak? Ferhat Göçebe olsam, tıpkı henüz Hürriyet okumam. Hangi gır gır öyle. Bu ülkede Beren Saat sunma muvaffakiyetli oyucu ise ego üstelik diyorum ki “Keşke 37 yıl önceki epizot tutulsaydı üstelik rahmetlik Nezih Demirkent’e Zer Kelebek ihsan törenini önermeseydim. Cürüm benim, Türk halkından defo diliyorum.”

Aykut Işıklar /Zaman

Bir Cevap Yazın