Aykut Işıklar yazdı..

Zeki Müren, Müjdat Gezen ’i neden affetmedi?..
 
Anlaklı Müren yaşarken birileri “Türk laf müziğini yozlaştırdı” diye niteleyerek yazsa ne olurdu?

Hızla söyleyeyim, bir molekül olmazdı. Rahmetli, “Allah beni bu haberlerden veya dedikodulardan yoksun etmesin. Onlar bitince ben birlikte unutulurum. Karşı konuşulmayan adam bitiktir” derdi. Ve benzer kendisine benzeri günlerde radyoya başlayan sanatkâr arkadaşlarını gösterirdi. “Demin evlerinin balkonunda oturmaktan bambaşka benzeri molekül yapamıyorlar” der, kahkahayı basardı. İçinden geçeni hiç mahsus etmezdi.

Bire Bir gazeteciyi mahkemeye verdi. O birlikte benim… 25 sene beraberinde etkin Bolulu aşçısı Mehmet Maharetli ’ya yaptıklarını yazdığım amacıyla ülkü açtı. Mefret Cenabıhak ’ım temas şeyi biliyor. Mehmet Uz şeker hastası idi. “Bundan Sonra çalışamıyorum, emekli olmak istiyorum” dediği için vahim hakaretlere maruz kalmıştı. Inanılmaz korkutulmuştu. Kıdem tazminatı namına birlikte Mersin Ağacı ’da iflas etmiş ayrımsız fabrikanın hisseleri verilmişti. Hiçbir değeri olmayan kağıt parçaları… Hakkını aradığı için dahi “Seni mahkemeye verip evini alacağız” diye niteleyerek korkutulmuştu. Karşısında insan Zeki Müren, adlı avukatlar… Garibim Mehmet Dirayetli yöntemince korkudan ölmüştü.

O devir dahi doğrunun yanında, haksızlığa karşı sâdır bu aks gazeteci vardı. Herhangi Bir şeyi yazdığım üzere Anlaklı Müren bana manevi tazminat açmıştı. 70 ’li yıllar… Bildirme bir iki 35 yıl önce… Alacağı tazminatı üstelik tıpkı kalp vakfına bağışlayacağını açıklamıştı. Merak edenler Hürriyet Gazetesi ’nin arşivine girip haberi incelesin. Şimdiden farkı namevcut değil mi? O ant bile medyada güçlüye dalkavukluk yapanlar, çıkarcılar vardı. O antlaşma dahi “Tanrı ’ım sana sığınıyorum” deyip yakarış etmiştim. Sonra neler olduğunu yazmam. Vicdanım izin vermez.

Bilahare barıştık, çok güldük, eğlendik. Sonuç röportajını beğenmek bile bana talih oldu. Henüz filhakika alfabe dizisini. Bodrum sahilindeki o sohbetten sonraları evine kapandı, ölene dek kimesne ile görüşmedi.

Aynı bölüm zül edip sordum, “Paşam kırgın veya kavgalı olduğun insan var mı? Seçkin şeyi unutur musun yoksa bütün ortamında saklar mısın?” diyerek… Şöyle tıpkısı durup düşündü ve bana, “Değme kötülüğü ve saygısızlığı unuturum. Herkesi affederim. Amma ayrımsız kişiyi asla… Ölürken sanırım hoppadak onunla dargın gideceğim” dedi. Elbette kim deştim. Meraktan çatlayarak, “Paşam kim bu? Ne evet açıkla” diye adeta yalvarınca… “ilk defa sana söylüyorum. Tıpkısı henüz birlikte anlatmayacağım” diye başladı.

“Biliyorsun Müjdat Gezen yıllardır atraksiyon programında beni imitasyon eder. Benim üzere konuşur, yır söyler, saçlarını yaptırır. Herkes kızdığımı sanır. Meğer benim reklamımı yapıyor, neden kızayım? Beni imitasyon ederek çiçek gönderenlere teşekkürname da ederdi. Teşekkürname ettikleri arasında ’Ankaralı sauna arkadaşım Osman ’ diye bire bir tekmil kullanmaya başlamış. Ankara ’birlikte Osman diyerek bir arkadaşım süfli vardı. Bilgelik gönderip, ’Osman ’ı ayrıksı bir ölümlü yapsın ’ diye niteleyerek arzu ettim. Faydalı. Tam tersi konusunda basa basa ’Osman ’ demeye başladı. Ego birlikte Müjdat ’a küstüm. Çünkü herkesten beklerim bile Müjdat ’fecir beklemezdim. Müjdat ’ın babası yıllarca putrel ekibimde dizem sanatçısı idi. Sünnetinde kirvelik yaptım. Elimde büyüdü sayılır. Sanırım ölürken küs olduğum bir tane adam olacak.”

Siz de benim üzere şok oldunuz mu? Sanırım bu enteresan esas, Türk medyasında geçmiş adına Bugün Gazetesi ’ne devran oluyor. Müjdat Gezen ’in kirvesi Anlaklı Müren imiş…

Aykut Işıklar

 

Bir Cevap Yazın