Aykut Işıklar yazdı

Kebir olan yoksul bölüt duygularını gıdıklayacağı mesajlar atıp, artı benek almak. Yani artık makbul olmak ve bu sevgiyi kullanıp paraya atfetmek. Bölüt ruh sömürüsü yaparken gönülden olsalar, karşılığında bir molekül beklemeseler yani hayranlarıyla geçmişi paylaşsalar diyeceğim biricik söz gayrimümkün. Hatta kutlama ederim.

Meğerse bu itiraflar bile domates dolması-dolan ve menajerlerin uydurduğu senaryolar. TV programlarına yahut gazete röportajlarına bakın… “Benim annem babam zengin idi. Bire Bir dediğim iki olmazdı” diyen yok kabil. Zira kaynak bu olup dahi böyle derseniz, albümlerini alanlar, filmine gidenler, TV’dahi dizisini izleyenlerden uzaklaşır. Hele SELIM Öğür iktidarından bilahare bu mantık sanatçılar ortada elan da yaygınlaştı. Baksanıza haftada 40 bin teklik kazanan Kenan İmirzalıoğlu dahi çocukluğum traktör üzerinde geçti diyor. Sözde tarlada çalışmış kabilinden. Ihtimal dahi ağanın oğlu idi. Ama nerede söylüyor bunu? Hayatı Avrupa’dahi sabık yer sıkı solcu Tuncer Kurtiz’in Kalın Kafalı Dağları’ndaki pansiyonunda. DENIZ grubu azrail temizlemek amacıyla entel-tentene NTV’dahi “Ego birlikte sizin kadar idim. Bu yollardan geçtim. Sizin kadar ego da ‘Allah’ım beni bozukluk geda yarattın’ diye sordum başkaca başkaldırma ettim, gençliğimde marketlerde cilt reyonuna on paralık uğramadım, iftar sofrasında pastırmayı görünce sevindim, ucuzluk günlerini takip ettim” falan filan diyorlar. Sabık bölüm birisi sülale kirasını veremediği için intihar etmeyi düşündüğünü anlatmış. Allah’ım sen koru bizi…

Süfli üst tıpkısı senaryo… Türkan Şoray’ın ayrı ayrı zamanlarda ayrı ayrı oyuncular ve isimlerde 7 misil çekilen ‘Sürtük’ filmi kabilinden. en son TV’bile Gönülçelen oldu. Dizide başrolü Tuba Büyüküstün oynuyor. Hani hikâyeleme kızı olduğu kol. O gerçekte Şoray’ın 35 yıl geçmiş ‘Sürtük’ filmidir. Yok Yoksul kız, varlıklı âdem aşkı. Kız assolist olup terk edilmenin intikamını alır.

Geceleri şüpheli sokaklarda dolaşmayı sevenler ve bilenler dakikasında anımsar. Hanay kadınlarının bütünü bire bir dirim senaryosunu anlatır. “Haddinden Fazla iyi bire bir ev kadını ve ana idim. Ama sarhoş kocanın dayağından bıkıp evden kaçtım” veya “Babam evet de kocam ayrıksı erkeklere satmak istiyordu. Evden kaçıp çığlık yola istemeyerek düştüm” derler. Kabahatli bilcümle başkalarıdır toplumdur. Nedense polise başvurmak veya intihar söylemek akıllarına gelmez. Bittabi bu arada yasak aşk canan bile tek anlatılmaz.

Olur, çocukken veya zinde kız iken çokça üzücü eyyam yaşadığını söyleyen ünlülerimiz, bugünkü duruma gelirken yaptıklarını bozukluk umum yer akilane şekilde anlatmaz? Ben bu konuda Seda Sayan’dan başka isim tanımam. Çabucak ‘Seda’ seçkin şeyi belirtik anlatıyor.

Dedesi yaşındaki Diyarbakırlı müteahhitleri, eşini çok dost ensesi kalın işadamlarını yeniden çıkarırken, haram amor yaşarken evler-arabalar-arsalar aldırırken neydiler? Dizide kundaklamak için çekimci ile yemeğe çıkarken(!), uzunçalar yaptırmak üzere kebap kokan adamlara katlanırken… TV’lerde gelişim bulabilmek üzere saygın bilinen politikacıları yeniden çıkarırken, polis güçleri müdürlerini, ceride ve TV patronlarını, umumi iz müdürlerini yönetici kabilinden kullanırken… O devir bahtiyar avlu değil mi? O zaman “Şükürler olsun Allah’ıma. Bana bunları bile yaşattın” değil mi? O bozuk işlerini günlerini tek anımsamazlar. Kimseyle bile paylaşmazlar. 14 yaşında evden kaçıp yüzlerce erkekle bu arada olduktan sonraları hanımefendi olanlar, domates dolması-dolan çocukluk günlerini anlatarak halkı aldatanlar, şurası unutmayın Allah’ı de kandıramazsınız…

Aykut Işıklar / Zaman

Bir Cevap Yazın