Aykut Işıklar yazdı

Bilinçsiz magazin ve her an değerini yitiren Türk toplumu

Sizin anlayacağınız birileri ile adeta savaşıyorum. Amma değişen hangi? Hoppadak düşmanın çoğalıyor. Hangi dediğimi çıkarmak istemiyorlar ki…

Siz… Ceride ve TV ’lerin genel ürün müdürleri, bili müdürleri… Sabahları abece işleri toplantında önünüze konulan internet çalıntısı haberlere çokça dikkatli bakın. ’Bühtan istihsal merkezi ’ kabil çalışıyorlar. Hangi büyüklüğünde ızdırap, gazetelerin internet sayfaları üstelik buna resmen cihaz oluyor. Zira onlar birlikte tıklanma savaşında. Inanılmaz mantık hatası ve bilgelik yanlışı var.

Vatanını, milletini haddinden fazla muhip inançlı muhafazakar genel ürün müdürleri birlikte, ateist ve ters hanay peşinde koşan meçhul-kaçık genel iz müdürleri da ayrımsız tuzağa düşüyor.

Bakın magazin haberleri haddinden fazla ciddidir. Çoğunuzun sandığı kabil artistlerin belden adi yaşamı değildir. Bu haberler birikir, toplum şekillenir.

Siz kokain içerken yakalanan ayrımsız şarkıcıyı ’mağdur ’ kadar gösterirseniz, bölüt acındırma duygusu empoze ederseniz… Devletin ve veri adamlarının yekpare yoğun çalışmaları uçup gider. Narkotik polis güçleri, bu konudaki hastaneler karanlıkta tığ sallamış peki.

Siz mafya liderleri ile cezaevindeki hücresinde mülaki kadınlara ’artist ’ derseniz, onlara saygın sanatçı gibi TV programları hazırlatırsanız, Çankaya Köşkü ’nde cumhur reisi ile halk sıkıştırıp, başvekil ile kahvaltıda baş başa getirip el üstünde tutarsanız… Köyde kim yayan kızın evden kaçmasına, İstanbul ’daki varoş kızlarının sanatkâr atılmak amacıyla barlarda dolaşmasına engel olamazsınız. Size süratle internette izlediği filmleri benzer gösterirler. ’Mademki bu defa keskin. O ant bu kadın gelişigüzel Cenabıhak ’ın günü gazetelerin tepesine illet çıkarılıyor, sebep bu makro kişiler ile çalım veriyor ’ diye sorarlar. Namevcut öyle bir zamanlar kaldı bitti gitti hesabı. Kendini yetiştirdi, nereden nereye geldi palavrası. O devir beyaz zehir kaçakçılığından, kadın satıcılığından zengin olanlar birlikte saygın iş kadını olmayı doğruluk ediyor!

İşin içyüzünü bilmeyen celal büyükleri üstelik düşer bu yayan magazin tuzağına… Onların TV programlarına katılarak reklamlarını yaparlar, arz kebir mübarek toplantılarına çağırırlar. Şöyle çevrenize bakın. Evli kadınlar bile maşallah Hayal Avşar, Gülben Akil Baliğ, Ses Sayan, Sibel Duygusal üzere oldu. Saçından oturuşuna arbede. Elbette hususi yaşamı birlikte benzeyenler var Türkiye bitti diyorum bana inanç namevcut…

Kız kardeşinin çocuğunu bile kucağına almamış, vücudu bozulacak diye ana olmayı hiç düşünmemiş ünlü kadının kucağına çocuk atfetmek bilahare de ’Asıl olmayı haddinden fazla istedim ’ yahut ’Ayrımsız dönem katiyen asıl olacağım ’ diyerek biber dolması malumat fethetmek yalnız annelere saygısızlıktır. Alelhusus 30 devam erkekle bu arada olduktan bilahare asıl olup TV reklamlarında oyalamak. Türk annesi bu artistler ise… Bizim annelerimiz apayrı molekül…

İki çağ ilk aynı mülakat okudum. hatun kişi tıpı tıpına şöyle diyor. ’Acıma kanseri teşhisi gecekondu. Ancak uzunçalar çalışmalarım olduğu için tedaviyi tıpkı süredir erteledim. Albümden sonraları gerekeni yaptıracağım. ’ Yani amansız hastalık işini ele matlup… Şimdi o kadını takdirkâr, bu röportajı üstelik okuyan bire bir yavan kız gelsin gözünüzün önüne… Kız Esenlik Bakanlığı ’nın ’kanserden haşyet, geç kalmaktan kork ’ kampanyasına mı inanır yoksa o kadın kişinin rahatlığına mı? Eyvah değil mi kampanyalara harcanan milyonlarca liraya?..

Özellikle özellikle kâh kendini aktör sananlar üzere klasik benzeri fen var. ’Şayet birinci sınıf ayrımsız filmde üzücü kadın (siz anladınız hangi emreylemek istediğimi) rolü teklif edilirse seve seve akseptans ederim ’ veya ’Sinemada incitici kadın rolü kandırmak istiyorum. ’ Namevcut yaa. Sen nesin elhak?.. Bu bili çokça sık kazanç karşınıza. Yazacak bahis bulamayan magazinci atar kafadan, ceride yöneticileri de atlar konusunda. Askeriye süresinin inmesi kadar… O aktör ki yıllardır bittabi yaşadığını biliyoruz. Altındaki arabayı, oturduğu evi kimin aldığını. Sinemada kendini mi anlatmayı istiyor acaba?

Yarın değişik örneklerle ama detaya inerek bitmeme edeceğim. Topluluk mühendisi oluşmak basit hareket değil.

Aykut Işıklar /Bugün gazetesi

Bir Cevap Yazın