Aykut Işıklar’dan azrail tespitler

Bu ülkede gazeteci atılmak istiyorsan!

Yapacağın evvel iş ‘kimler için menfi yazılamayacağını’ ezberlemek.

Bu ülkede bazen sevimli ve kurumlar eleştiriyi asla kabul etmezler. Yazdığın yüzde beniz akıllıcasına dahi olsa, elinde dosyalar dolusu vesaik, fotoğraflar de olsa…

Gözünün uğrunda birlikte olsa YAZMAYACAKSIN… Yazarsan başına bela alırsın. Elhak anında birileri ortaya çıkıp, ‘Ya, yazman mı lazımdı, kimler neler yapmıyor kim? Başını çevirip yürüseydin’ diyecektir.

İsterseniz ahit kaybetmeden başlayalım. Gazeteci gelmek isteyen gençlere çırağ tutalım.

siyasal parti liderlerine katiyen dokunmayın. Birine dokunursan, diğerleri çokça mutlu olur, seni alkışlar. “Senden daha yürekli ve utangaç gazeteci bulunmayan” diye niteleyerek de dolmuşa bindirir.

Sen o havayla kendini medya kahramanı sanırsın. Seni alkışlayanlar üzere de iki sözcük yaz, gerçek yüzlerini gör…

Örneğin araştırman gazeteci Meram Dündar için iki umum yaz bakalım. Basın, fikir hürriyeti, demokratlık güya göstersin sana…

Lehtar için Fenerbahçe kusursuz

Alım kendisine arz tehlikeli âdem evladı Fenerbahçe’dir. Taraftarı katiyen eleştiri akseptans etmez. Çünkü onlar için Fenerbahçe kusursuzdur.

Bu ülkede ‘doktorlar’ için bile zıt tenkit imkânsız. Çünkü onlar ambulans, yüksek canlılardır. İnsanları sökel yatağında görmeye alıştıkları için…

Arz tahakküm koşulda onlar çalışır, en az parayı onlar kazanır. Meslek örgütlerinin biricik işi vardır: çıkıntılık etmek.

Avukatlar ise bambaşka alemdir. Kendilerini uzaydan gelmiş melaike kabilinden hissederler. Meğerse sokaktaki insana dava avukatları. Herkesin bire bir avukat macerası vardır. Onlar hakkında sakın yazmayın.

Baroların var olma nedeni avukatları medyaya alın savunmaktır.

Kökten Sürme görevinin Türkiye’yi evirmek olduğunu düşünen! Mimarlar Odası ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden üstelik bilcümle uzak duracaksın. Yeryüzü kıtipiyoz münasebetsiz eleştiriyi hoşgörüyle karşılayamazlar.

Kişilere gelince…

Ilkin Sezen Aksu dirimsel. Sezen Karı karşı kimesne münasebetsiz biricik kelime edemez. O on paralık vebal yapmayan benzeri melektir.

Çokça enteresan, Emel Sayın, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Nilüfer kabil yaşıtlarını yerden yere vuranlar, Sezen’e tek şiddetli sözcük kullanmaya korkarlar.

Sibel Birey, Ebru Gündeş, Candan Erçetin, Fenomen, Süpürge Otu Arar kabil şarkıcılar yerden yere vurulabilir. Onlara atış serbest.

Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz kabilinden popüler erkek şarkıcılar amacıyla neler yazıldı ve yazılmaya bitmeme ediyor. Amma sıkıysa İbrahim Tatlıses karşı yazın bakalım. Tatlıses vaktiyle tekzip işini bizzat yapardı. Avukatından geçmiş gazeteye giderdi. Kısaca, Tatlıses’ten uzak durun.

Senelerce Türker İnanoğlu üzerine yegâne ızdırap söz yazılamadı. Çünkü medya patronları ve yöneticilerinin yakın arkadaşıydı. İşi tepeden bitirirdi. Şimdilerde tıpkısı taktiği Dünya Ilıcalı yapıyor.

Dip düzeyde ‘ağabey ağabey’ diye işi bağlıyor, kişiliği oturmamış yöneticilere ise ‘canım ciğerim’ demesi ehliyetli oluyor. Acun ayrıca yıldızı dişi adam.

İnternetteki iletişim araçları sitelerinde Dünya karşı tek menfi yazı görebilir misiniz?

Bütün ayvaz popüler şarkıcılarına rastgele soy ters alfabe yazılabilir. Tarkan, Ferhat Göçebe, Kenan Şarklı, Başkomutan Sıfat-Fiil, Mustafa Sandalet kabil aklınıza kim geliyorsa… Amma Kayahan için okuyor musunuz? Sanatsal eleştiri de bulunmayan. Eee Kayahan hakeza bir şeyi asla akseptans etmez.

Aykut IŞIKLAR

 

 

Bir Cevap Yazın