Aylan bebeğin ailesi Kanada’ya ulaştı

CİHAN’da düz kayran habere göre Aylan çağa, geçtiğimiz Eylül ayında, şişme botla Türkiye’den Yunanistan’a gitmek isterken annesi ve kardeşi ile gelişigüzel hayatını kaybetmişti. Aylan bebeğin amcası Muhammed Kurdi, halası ve ilkokul kuzeni, Kanada’nın Vancouver kentine ulaştı. Aileyi daha çok yaşayacağı Vancouver’da, Aylan bebeğin Kanada’da güçlü halası Tima Kurdi karşıladı.

Havaalanında gözyaşlarıyla açıklama işleyen Tima Kurdi, “Ülkesinin kapılarını açarak yekpare dünyanın mültecileri elbet karşılaması ve hayatlarını kurtarması gerektiğini gösteren Başbakan Trudeau’ya, Kanada halkına teşekkürname ederim. Çocukları okula kaydettirmeyi, Muhammed’i ise tıpkısı berberde istihdam ettirmeyi planlıyorum. Aylan’ın babası Abdullah’ı ise buraya getirtmeye çalıştım fakat kendisi Kanada’ya gelmeyi istemedi. Dünyada sığınmacılara kucak açan her insana, herhangi bir ülkeye kalpten teşekkürname ediyorum” dedi. Değişik mültecilere de seslenen Tima Kurdi, “Tünelin ucunda rastgele devir tıpkı mum vardır. On Paralık biraz vazgeçmeyin. Tünelde yürüyorum fakat ışığı göremedim demeyin. Bu, akıbet geçmek değil, ışığı bulana kadar devam edin” diye konuştu.

Aylan bebeğin ailesi elan önce de Kanada’ya dehalet başvurusu yapmış ancak başvuru gabi çevrilmişti. Aylan Kurdi’nin ölümünün umum dünyada aksiseda uyandırmasının peşi sıra Kanada hükümeti Kurdi’nin ailesinin baştan müracaat yapmasını istemişti. Aylan bebeğin babası Abdullah Kurdi ise yaşanan trajediden sonraları Suriye’ye anlayışsız dönmüştü.

Bir Cevap Yazın