Aylut Işıkların rasist yazısı cezalandırılmamış kalmadı!..

Aykut Işıklar’ın  2009 yılında Zaman Gazetesi’nde saha düzlük ve Nedim Saban üzerine yazdığı benzeri yazısından etraf Nedim Saban’ın açmış olduğu tazminat davası davası İstanbul 12. Asliye Ülfet Mahkemesi’nce akseptans edildi. Duruşma, bahis konusu yazıda Nedim Saban’a ve şirketine haksız tıpkısı şekilde hakaret ettiği gerekçesiyle Aykut Işıklar’ın bütün 25.000 TL tazminat davası ödemesi gerektiğine hükmetti.

Mahkeme konuyla ait elan esbak kararında davayı reddetmiş, Saban’ın avukatları Kaan Pekkan, Selin Kişmiri ve Aytek Çingitaş’ın  kararı temyiz etmesi üstüne Yargıtay mahkeme kararının hukuka akla yatkın olmadığı gerekçesiyle murafaa kararını bozmuş ve Nedim Saban’a manevi tazminat ödenmesi gerektiğini belirtmişti. Yargıtay kararından sonradan yapılan önce duruşmada mahkeme Yargıtay kararına peyk ve Aykut Işıklar’ın hep 25.000 TL manevi tazminat ödemesine değişmeyen verdi.

Olur Aykut Işıklar’ın o yazısındaki reaksiyon çeken o çağ neydi?

Türk tiyatrosunun sorunları namevcut mu? Var tabiatıyla kim. Amma bunu hangi hikmetse yılların oyuncuları, yönetmenleri değil dahi hemen ve çabucak bire bir tatlıcı dile getiriyor. Herhangi Bir ihtarname olayında yeryüzü başta yürüyor. Sakim Türkçesi ile göbeğini sallaya salaya anlatıyor. Tiyatroyu az buçuk bilici can Nedim Saban’ı oyuncudan saymaz. Hele Musevi kökenli Türk vatandaşı olduğunu bilenler..”

Aykut Işıklar, yazmış olduğu söz konusu yazının tenkit sınırını aşması ve rasizm niteliğinde hakaretler içermesi dolayısıyla Matbuat Konseyi, Arsıulusal Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi ve 208 farklı artist, tiyatrosever, edip, tenkitçi ve akademisyen aracılığıyla yazılmış bildirilerle kınanmıştı. Âlem Ünal, Gencay Gürün ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Faik Akmen bile mahkemede Saban’ın lehinde şehadet yaparak, Aykut Işıklar’ı kınamıştı.

Bir Cevap Yazın