Aymazlık ile zeka arasındaki sargı!

Takvim’birlikte düzlük düz habere bakarak İngiltere’dahi yapılan tıpkı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya imdi. London School of Economics’in araştırması dalgı ile zekâ ortada angajman kurdu. 

Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ’su (zeka seviyesi) yüksek olanlar geceleri henüz hareketli oluyor ve bununla bağlantılı yerine geç yatağa giriyor. 

Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı yeğleme ediyor. Araştırmanın patırtılı getirmesiyle Türk uzmanlar bile ilginç sonuçları şöyle değerlendiriyor: 

Dr. Sabri Tılsım (Amerikalı Hastanesi Aymazlık Bozuklukları Uzmanı): Ilginç tıpkısı araştırma! Doğurucu insanların elan geç yatmaya ve geç kalkmaya yatkın oldukları tafsilatlı zamandır biliniyor. Belki dahi yaratıcı insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 aksiyon saatlerine uyamıyor, rutin emekten çokça zeka müstelzim, amma elastiki mesaili işlere istekli oluyorlar. 

Prof. Dr. Kağan Cins (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı): Geç uyuyanlar henüz üretken, daha sanatçı dallı güllü insanlar oluyorlar, diğerleri daha üretken, hisse senedi yaşamlarında daha aktif oluyorlar. 

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Etibba Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü): Eğer birkaç uyur bire bir birey derişik uykusunu namına bakarak kombinasyon ediyorsa zinde aynı uyku alıyordur. Uykunun süresi haddinden fazla uzunsa, bu uyku bozukluğunun ayrımsız parçasıdır. Bu durumda zekâ düşüklükleri görülür. 

Ferhat Çalapkulu (Türk Kanı Takımı Kaptanı): Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve işlemek üzere henüz sessiz ayrımsız yassı olması. IQ’su erdemli insanların uykuya elan beş altı fasıla ayırıp beyinlerini akşam çok kullandıklarını düşünüyorum. 

Emrehan Halıcı (Türk Zeka Vakfı Başkanı): IQ’su faziletkâr olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha hassas insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu akla yatkın ayrımsız tespittir.

Bir Cevap Yazın