AYM’den ‘danışıklı boşanma’ kararı!..

Habertürk’ten Dirimlik Arıgan’ın haberine göre İzmir ’da cıvıl cıvıl Emel K. ’evet eşiyle boşandıktan bilahare, ölen babasından yetim aylığı bağlandı. Bir süre sonradan ise Içtimai Düzenlilik Kurumu (SGK), çiftin ‘muvazaalı boşanıp ’ bire bir evde alay malay yaşadıklarını ileri sürerek aylığı kesti. Antrparantez bu sürede ödenen aylıkları hoşgörüsüz kabul etmek amacıyla 6 bin 110 TL ’lik yürütme takibi başlattı. Emel K. borca itiraz edince SGK, 9. Iş Mahkemesi ’hangi itirazın iptali davası açtı.

“FATURALARI BINDI IÇIN ÖDÜYOR”

Emel K. eşinden ayrıldıktan sonraları birlikte bir evde yaşamaya bitmeme ettiğini, çarkıt eşinin daim yurtdışında olması zımnında yurtiçinde durma adresinin bulunmadığını öne sürdü. Bile çocuklarına destek olmak için müstecir olduğu habbe su ve zindelik giderlerini sakat eşinin karşılamaya devam ettiğini kanıt fail Emel K., çocuklarının babasıyla görüşmesi için birlikte bozuk eşiyle bire bir araya geldiklerini belirtti. Mahkeme ise kadının eğleşme ettiği evin elektrik ve su aboneliklerinin yanında, kocanın MERNİS kaydının ihbariye ve durma adreslerinin birlikte avrat ile benzeri olduğunu belirledi. Çiftin gelişigüzel yaşadığına hükmeden mahkeme, icra takibinin durumunda olduğuna değişmeyen verdi. Kararı, Yargıtay 10. Hususiyet Dairesi birlikte onadı.

AYM ’YE BAŞVURDU

Emel K., 24 Teşrinievvel 2013 ’te ise “SGK ’nın özel hayatın gizliliği, adaletli yargılanma, mülkiyet ve toplumsal düzenlilik haklarını ihlal ettiğini” ati sürerek, Anayasa Mahkemesi ’hangi (AYM) başvurdu. Faziletkâr duruşma, Emel K. ’nın iddiasını, ‘özel hayatın gizliliğinin hangi şekilde ihlal edildiğine dayalı açıklama yapılmadığı ’ gerekçesiyle inceleme yapılmasına lüzum ortada olmaksızın reddetti. Kadının, ayrıksı başvuruları birlikte kabul edilmedi.

Faziletli Murafaa, bu serencam kararıyla SGK ’nın yaptığı denetimlerin ‘hususi hayatın ihlali ’ olmadığını, çiftin fiilen beraber yaşamalarının tespit edilmesi halinde babasız aylıklarının kesilmesi için ‘hukuka akıllıca ’ kararı vermiş oldu. 

Bir Cevap Yazın