AYM’den geçici vazifeli memura müjde!

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre Trabzon Toprak Idare Mahkemesi ’nin başvurusu üstüne, Temel Mahkemesi (AYM) eğreti görevlendirilen memurların sorunlarına hal olacak ayrımsız karara imza attı. Değişmeyen, bugünkü Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

‘SOSYAL ÜLFET DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI’

AYM, Temel ’nın 2. maddesindeki sosyal ülfet devleti ilkesine yeraltı olduğu gerekçesiyle 6245 sınırlanmış Harcırah Kanunu ’nun 33. maddesinin (d) fıkrasında düzlük kayran, “…ve gelişigüzel defasında on aktarılma ile sadık almak…” ibaresinin iptaline değişmeyen verdi. AYM kararda; teftiş, denetleme ve tetkik yetkisine topluluk personelin bu kapsamdaki görevlendirmelerinde harcırahta 10 günce sınırlama uygulanmamasını ve tamamının karşılanmasının denklik ilkesine ters olduğuna aksan yaptı. Tahrip kararı ile harcırahtaki eşitsiz uygulama kaldırılmış oldu.

AYM kararında, geçici görevlendirilme cihetiyle asıl görev yeri dışında ulaşmak yerinde artan amme görevlilerinin, maddi açıdan belli benzeri külfetle yüz yüze kalmaları ve bu külfetin, kamu hizmetinin yürütülmesinden kaynaklanması dolayısıyla kamuca karşılanması gerektiğini belirtildi.

Konaklama giderinin ödenmesini on dolaşma ile sınırlayan itiraz konusu kuralın, içtimai hususiyet devleti ilkesiyle bağdaşmadığına hükmedildi.

Bir Cevap Yazın