Ayn gribine aman özen!…

Milliyet’in haberine bakarak lens kullanan hastaların, enfeksiyonlara alın hem henüz hassas olduğunu hem de hastalığın elan ağırbaşlı seyredebildiğini tamlayan Isparta Fehamet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Ayrıntılı, Havuz ve denize girerken lenslerinin kategorik çıkarılması gerekir.

Lens kullanan hastalar gözlerinde kızarıklık, yanma ve çökme üzere şikayetler hissettiklerinde anında lensleri çıkarıp göz doktoruna başvurmalıdırlar” dedi.

Hastalığın, çocuklarda eğin solunum yolu enfeksiyonu, enflüanza ayrımsız bulgularla başlayabildiğini anlatan Op.Dr.Mufassal, “Genellikle, tek yanlı başlar ve 2 hafta sonraları ayrıksı göze geçebilir. Şikayetler sulanma, batma ve Veca şeklinde peki” diye niteleyerek konuştu. Ayn gribinde doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlarla 2 hafta süresince iyilik görüleceğini ifade eden Op. Dr. Bağımsız Milletvekili Mufassal, şunları kaydetti:

“Gözün civar tarafındaki saydam tabaka dediğimiz camsı kısımda popülarite olursa düzelme süresi uzaya bilir. Adenoviral konjonktivit tedavisinde tasavvur, enfeksiyonun bambaşka kişilere bulaşmasını gölge etmek ve ferdî hijyene ilgi etmektir.

Gözler kaşınmamalı; silgi, yastık ve gözlük gibi eşyaların kullanımına dikkat edilmeli. Hastanın eşyaları ayrılmalıdır. Ortamdaki özge kişilerle mümasil temastan kaçınılmalı. Alelhusus banal çocuk ve vakayiname hastalığı olan buğulu hastalardan olanaklı olduğunca uzak durulması gerekir.

Sevimsiz kompresyon, belirtileri azaltarak hastayı rahatlatabilir ve gelişebilecek bakteriyel konjonktivitlerin önlenmesi gerekebilir.” 

Bir Cevap Yazın