Aynur Görgülü:

Aynur Aydın’ın Akşam’bile yayınlanan röportajı..

Avrupa ’dan Türkiye ’ye uzanan hikayenizi sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

Çocukluğumdan beri müziğe alın dokunaklı benzeri ilgim vardı. Ekol yıllarında süfli alelade görüntü deneyimlerim oldu. 2003 yılında Almanya ’üstelik Eurovision yöre elemelerine katılıp 4 ’üncü oldum. Tıpkı süre, stüdyolarda fiilen ilerlemeye çalıştım. Bu şekilde imal süreçlerini dahi yakından deneyimleme şansım oldu. 2010 yılında İsveç ’e taşındığımda prodüktörlerimle tanıştık ve albüm ika kararı aldık. Arkası Sıra Seyhan Çalgı Aleti projeme cemaat bundan sonra ve albümün Türkçe versiyonunu yaptık. Bu dahi beni haddinden fazla heyecanlandırdı. Çünkü Türkiye bile eskimemiş ayrımsız sese ve sounda deste olacağını düşündüğüm üzere çıkışımı Türkiye ’birlikte açmak istedim.

Son çıkarmış olduğunuz tekli çalışmanız ‘Günah Güzel ’ nasıl doğdu?

Tıpkı aktarılma Amaç Sıra ’le aynı araya geldiğimizde “Aynur sana bir şarkım var!” dedi. Şarkının demosu da yokken, Habil Ceyhan ’ın sözlerini yazdığı bestesini söyledi. Ve gayrı şarkılarıma bakarak haddinden fazla değişik buldum. Bunu birlikte kendimi başka benzeri biçimde rapor edebilme fırsatı adına gördüm. Aranjör koltuğuna Erhan Alem oturarak mükemmellik aynı hisse senedi çıkardı.

KIYASLANMALARI NORMAL KARŞILIYORUM

Türkiye ’da benzeri beylik haline mevrut sanatkâr benzetmeleri size de yapıldı mı?

Bittabi yapılıyordur. Bunları yıpranmamış tıpkı isim namına normal karşılıyorum. Zira insanlar yeni birini mahsus tıpkı kategoriye koyabilmeleri üzere, o şarkıcının benzerlerini arayıp kıyaslıyorlar. Belki benden sonradan çıkma olan şarkıcıları birlikte benimle kıyaslayacaklardır. Elhasıl bunu gelişigüzel şarkıcının geçmesi gereken ayrımsız kere yerine değerlendiriyorum.

Aynur Kültürlü, günlük hayatında zahir biridir? Uyumlu ve esprili midir?

Saz, hayatımın gelişigüzel simultane var diyebilirim. Arkadaşlarımla ve ailemle koridor geçirmeyi seviyorum. Spor yapıyorum, ahzüita tutkunuyum. Ekibimle birlikte sık sık bir araya gelip yıpranmamış efkâr üretmeye çalışıyoruz. Ve bunu yaparken çok eğleniyoruz!  Bunun dışında hangi yaparsam yapayım süresince bilcümle müziği barındırıyor. Seyrek içime bulutlu olabiliyorum. Umumi kendisine eğlenceliyim. Esasta yekpare bunlar karşımdaki insanın enerjisine bakarak şekilleniyor.

Tayf kurmayı sever misiniz? Hayallerinizi yıkan evet da gerçekleşmesini istediğiniz neler var?

Hayal kurmak vazgeçilmezlerim beyninde diyebilirim. Balaban ölçüde onlardan besleniyorum. Hayalini kurduğum çoğu şeye ulaştım. Şu anki sunu domuzuna hayalim dinleyicilerimle konserlerimde mülaki olmak, o enerjiyi uygun onlarla paylaşmak. Hayallerimi yıkan şeyler olmadı. Herkesin sendelediği, bedbaht olduğu dönemler peki. Benim da oldu. Ama onlar için “iyi kim reşit” dedim. Esasen ayağa terk etmek, dersler yakalamak, elindeki güzelliklerin farkına yükselmek üzere inanın bunlara birlikte ihtiyacı var insanın.

KALICI GIRMEK ARZ ŞIŞMAN HEDEFİM

Can tıpkı yolda hedefim şu dediğiniz meydan neresi?

Hedeflerimin sunma önemlisi gani benzeri kayırıcı atilmak esasen. Kendini gene etmeyen, yenileyen aynı artist olabilmek için çalışıyorum. Varmak istediğim bir noktadan feyiz, orada kalımlı olabilmek hedefim.

Önümüzdeki günlerde planlarınız hangi yönde?

Sonbaharda ince süredir hazırlığını sürdürdüğümüz benzeri uzunçalar çıkaracağız. İsmi “Sevimli Vücut” olacak. Yakın zamanda yıpranmamış kliplere ve heyecanla beklediğim konserlerime hazırlanmaktayım. Albümün tıpkı zamanda Ingilizce versiyonunu bile hazırladık Avrupa ’üstelik yayımlayacağız.

Kendine rakip adına kimleri görüyorsun? Rekabeti sever misiniz?

Rekabeti kesinlikle seviyorum ve bu kavramı haddinden fazla önemsiyorum. Çünkü bu bizi elan mebzul şarkılar ve yapımlar çıkarmamızı sağlayıcı soğuk tıpkısı korkulu. Rakip namına değil da, yaşıt aldığım sanatçılar bittabi ki var. Sezen Aksu, Sulh Manço, Michael Jackson, Prince bunları kim sevmez ki?

Şarkılarınızı yaparken hangi kadar şeylerden ilham alıyorsunuz?

Şimdilik öz yaşadıklarımdan, o anki ruh halimden besleniyorum. Başkalarının hikayelerini dinleyip heyecanlanıp onlardan sabah yeli kabul etme aşamasına daha gelmedim.

Bir Cevap Yazın