Ayrımsız parazitle gelen ahiret yolculuğu!

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre Hareket Bankası eski Umum Müdür Yardımcısı Galibiyet Memişoğlu ’nun 24 yaşındaki oğlu Mürtefi Berhan, “kist hidatik” hastalığının kurbanı oldu. Ülkemizdeki koskocaman ekti hastalıklarından olmasına rağmen vücudun çeşitli organlarına yayılarak ölüme sebebiyet vermesi milyonda aynı olan “kist hidatik”le 7 yıldır mücadele fail Ali Berhan Memişoğlu, 4 akıl, 3 ruh, 1 öd kesesi ameliyatı olmasına rağmen direnemeyerek 24 Ağustos ’ta kişi gözlerini yumdu. Hastalığı barındıran koyun etini yiyen köpeklerin dışkısıyla insana geçen otlakçı zımnında oğlunu kaybeden Zafer Memişoğlu, doğru Kurban Bayramı ’nda yetkililerin ve vatandaşların duyarlı olmasını istedi.

1 sene sonradan kişileştirme

St. Joseph Lisesi mezunu ve Hikmet Üniversitesi öğrencisi Yüce Berhan Memişoğlu ’nun “kist hidatik” hastalığından hayatını kaybetmesi ailesini ve sevenlerini üzüntüye boğdu. Mütekâmil ülkelerde hiç görülmediği için tedavisi amacıyla araştırı üstelik yapılmayan hastalığın kurbanı olan Berhan Memişoğlu, 7 yıldır dirim mücadelesi veriyordu. Mart 2007 ’üstelik 17 yaşındayken biberli baş Ağrısıyla önceki belirtilerini veren hastalık tanımlanamayınca etibba aracılığıyla kortizon tedavisi uygulandı. Evinde hiç pisik ya üstelik kapik beslenmeyen Berhan ’a ancak 1 sene sonra “kist hidatik” teşhisi konuldu. Karaciğerdeki parazitin parçalanarak çoğaldığı, önsezi ve beyine bile yerleştiği ortaya çıktı. MR sonuçlarına göre doktorlar, kistlerin 4-5 santime eriştiğini görünce ameliyata karar verildi. Böylece önceki us ameliyatını olan Berhan ’ın kip haddinden fazla organında henüz kistler gözlendi. Berhan Memişoğlu, hastalığıyla mücadele ettiği 7 sene içinde 4 kanı, 3 önsezi, 1 safra kesesi ameliyatı oldu. Kafatasının 6 yerinden engelleme edildi.

Berhan bu müddet süresince Florance Nigtingale Hastanesi, Abat Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Memorial Hastanesi koyulmak amacıyla 4 hastanede yattı. Parazit sonsuz çoğalırken, akciğerinde bile damar tıkanıklığı belirleme edildi. 90 dönme coşkun şekilde hastanede mütezayit Berhan, babası Yengi Memişoğlu ve annesi Dayanıklı Memişoğlu ’nun yardımları ve mail ilgisiyle hayat tutunmaya çalıştı. Hastalıkla mücadelesi sırasında 116 kilodan 85 kiloya sakıt 2 metre boyundaki Berhan ’ın karnındaki sıvı devir süresince 15 kiloya kadar bundan sonra. Berhan 7 yıllık hayat mücadelesini 24 Ağustos ’ta kaybetti.

‘Kaçak kesimler önlenmeli ’

Gelişim Bankası Umum Müdür Yardımcılığı görevinden 2011 ’birlikte emekli olan ve oğlu Şanlı Berhan ’ı yetirmek amacıyla iri uğraş veren baba Memişoğlu, çor konusunda topluluk ve yetkililer vasıtasıyla farkındalık oluşturulmasını istedi. Yakın Kurban Bayramı nedeniyle tekrar Gizliden Gizliye ve veteriner kontrolü olmadan kucak kesileceğini söyleyen Memişoğlu, bu kaçak kesilen etleri yiyici köpeklerin paraziti insanlara bulaştırdığını vurguladı. Memişoğlu, “Mezbahaların ve deri kesilen atölyelerin çevresinde çok gani önlemler alınması gerekiyor. Parazitli koyun etini yiyen köpeklerin dışkısı maydanoz ve nane kabil yiyeceklere hastalığı bulaştırıyor. Gizlice cilt kesiminin önüne geçilmesi ve baytar kontrolünün yaygınlaştırılması gerekiyor. Amacımız başka Berhanların ölmemesi” dedi. Memişoğlu, “Yeğenimiz Harvard ’ta kalıtım bilimi bilimi okuyor. Berhan ’ı KÖLE ’ye koymak istedik amma aldığımız karşılık, bu hastalığın imdi tek görülmediği ve dava olmadığı üzere tedavi yönteminin bilinmediği oldu. Yani kaslı ülkelerde kontrolsüz kucak kesilmediği amacıyla hastalık kalmamış. Ülkemizde bu yöntemle hastalığın önüne geçilebilir” diye niteleyerek konuştu.

Sağlık Bakanlığı broşürle uyarıyor

Kist hidatik, hayvancılıkla uğraşılan Bağırsak Rum ve Şarki Rum bölgelerinde yoğun görülüyor. Ameliyatla otama edilen “kist hidatik” alelumum ölüme bozukluk olmazken okkalı hastalıklar beyninde gösteriliyor. keyif Bakanlığı, hastalıkla dövüşmek amacıyla hayvancılıkla uğraşılan kentlerde risale ve afişle uyarılarda bulunuyor. Genellikle solunumla akciğere beslenmeyle de karaciğere bulaşan parazit, geriden geriye ve gayrisıhhi adına kesilen kucak etinde bulunuyor. Koyunun eti ya de sakatatını yiyen köpeğin dışkısını yeşil sebzelerin üzerine bırakmasıyla insana bulaşıyor. Asalak bazen yıllarca ağrı yapmadığı için belirleme edilemiyor. Yer faal formül ise ameliyat. Acun Sağlık Örgütü (WHO) hastalığın kontrol altına alınabilmesi için 2018 ’a büyüklüğünde stratejiler geliştirdi. Antartika dış dünyanın gelişigüzel yerinde görülebilen çor dolayısıyla ameliyat olanların yüzdelik 2.2 ’sinde ahiret yolculuğu gerçekleşiyor. Yüzdelik 6.5 ’inde ise hastalığın tekrarladığı görülüyor.

Bir Cevap Yazın