Ayşe Aral: ‘Azrail’e haydi len dedim’

Aklı Sıra beni götüreceğini sanan Azrail ’in eline pırtısını tutuşturup; “Hadi len” dedim

Hangimiz kendimizi gelişigüzel Allah ’ın günü tıpkısı sağlıkta hissederiz? Neredeyse hiçbirimiz.

Tıpkı bölüm delecek gibiyken, devrisi bölüm kafasını yataktan el kaldırır herif, bunlara şu stres haltını falan birlikte ekleyince al sana herhangi bir sabahleyin çözülecek bire bir bulmaca…

Sizlere yazmıştım; ego da ayrımsız süredir aptal saptal ağrılarla uğraşmaktaydım.

Sözde?

“Siyatik”

“Münteha, şunları çöz, şu hareketleri yap, bilmem ne bilmem hangi…”

Sonradan acılar dinmeyip, yapılanlar yemeyince…

“Neymiş?”

“Uzanım henüz bati; yani meni fıtığı”

“Bitmiş, demin şunları, fazlalık bire bir de bunları çöz, yüzmeye başla, süratle fizik tedavi, falan festekiz fişmekan…”

Tık yok kul…

“Amannnnnnnn” dedim, “geçer akçe, düşünme. Stresin üstelik haddinden fazla bu uzaklık, kaçarsın ihtimal birkaç çevrim benzeri yerlere, hem havan dahi değişir, gereksiz ver; Allah biçare çor vermesin.”

birkaç kamer hakeza takıldım durdum. Benzeri süredir bacakcıklarımın, belcağazımın ağrısına, bulunduğu tek ortamda korkmadan taka taka arz erdemli sesle “gırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, garrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr” lar özne midem da eklendi.

“Eh” dedim, “o büyüklüğünde reçete yutuyorsun ki normaldir.” Ilerleyici günlerde buna ayrımsız üstelik iki canlı görüntüsüne bürünen göbeğim eklendi. Akşam yattım gayet alışılagelen, sabah kalktım sanırsınız dokuz maaş hamileyim.

“Gazdır” dedim, yediğim tendürüst soğanlara cürüm buldum. Gine tılsım içtim, devrisi gün mütebeddil hiçbir madde yok.

1 Temmuz Cuma akşamı çok tutuk, ayrıca biraz birlikte nefessiz, zarla cebren uyudum. Sabahleyin uyandığımda benden çıkan bir tane gürültülü; “ııııııııııııııııııııııı, ıııııııııııııııııııııııııı” idi. Içki namevcut, resmen alamıyorum.

Başucumdaki bardağı yere atıp kırdım ki Ivanka üst gelsin.

Sonra kızım ürkü halde kızkardeşimi ve kocasını çağırdı. Onlarla beraber Prof. Dr. Sayın Kamil Hak bile geldi. Kamil Komutan benim önsezi nakız doktorum, gelişigüzel şeyim.

Onu görünce biraz rahatlar kadar oldum; “Yarın kontrole gelirim hocam” dedim.

“Giyin, gidiyoruz” dedi.

İki araba; Kamil Hoca, ego, Ivanka, Begüm, Hilal ve Roben döküldük yola.

Bire Bir meydanlık ağlamaya başladım, çünkü esasen nefesim bitiverdi. Annem namevcut yanımda, zira kadıncağız Bodrum ’da.

Neyse hastaneye varınca apar topar beni kalp aldılar. İki muayenecik sonucu panik akın geçirdiğime karar verdiler.

Izdırabımı sizlere anlatmam olabilir değil. Başladık beklemeye, ne gelen var, hangi revan; dideban hekim ortada bulunmayan.

Serum takacaklar; damarımı bulamadılar. beraber benim gözler kararmaya başladı; “Bitmiş” dedim, “bitiyor.”

Halimi gören kardeşim Hilal tıpkısı yere bitmek üzere yola sâdır Kamil Mir ’i arayıp durumu anlattı, karşılık; “Hemencecik ambulansla Amerikan Hastanesi ’hangi elkızı, orada buluşalım”

(anlattı filan yazdığıma bakmayın, okuduklarınızın çoğunu ben hatırlamıyorum;  sizlere yazabilmek amacıyla defalardır herkesten dinliyorum)

en son beni kaldırdıklarını hatırlıyorum, sonrası yokkkkkkkkk, bulunmayan olmuş yani. Herif, bacanak hastaneye akış etmiş, zira tetkikler sonucu şu söylenmiş; “Değerleri yükselmezse, yer azından böyle bile kalırsa 24 saati atlatma şansı peki, bekleyip dua etmekten eksantrik çareniz namevcut maatteessüf. 24 saat çok kritik.”

Begüm, zavallı yavrum perişan ergin, Hilal bayılmış. Annem uçakta…  24 saat süresince orama burama hortumlar sokmuşlar, laparoskopi, iç görüm bütünü işlenmiş ve doğrusu şuuru fire belirgin olan beni daha da hırpalanmayayım diyerek uyutmuşlar.

Ve 24. saat… Beni uyandırıyorlar… Tanrı ’ıma şükür, gelişigüzel husus yolunda, değerlerde kötüye azimet yok, eş bacanak hep sevinçte. Alelhusus anacığım, özellikle evladım. 

Etrafa bakınıyorum ebleh ebleh, meğerse işin ciddiyetini kavrayamamışım.

“Ölümden döndün” dediklerinde ağzım sonuna büyüklüğünde münhal…

Kızıma sarılmaya çalışıyorum, aa seçme yerim acıyor, çünkü mahbes deşik.

“Ne reşit bana?” diyorum.

“Metabolik asidoz, henüz bilahare açıklayacağız” diyorlar.

Devrisi bölüm alışılagelen odaya geçtim, şükür temas husus önünde gitti, bire bir ilkokul dönem bile orada kaldım. Şu an tedavi hala bitmeme ediyor, inşallah sunu güdük zamanda bozuk halime döneceğim.

Bu ızdıraplı günlerin içinde sağlığıma kavuşmam dışında beni çokça duygulandıran, ayrımsız o kadar bile mutlu eden aynı husus oldu.

Çıktı hiç konuşmadığımız, hele akıbet seferinde birbirimize ekli tiksinti kustuğumuz eski kocam yanıma geldi. Ziyarete gelmiş gibi değil; elimi tuttu, birlik bu yol boyu, maddi manevi yanımdan ayrılmadı.

Gözleri kızarmıştı, değişmez ağlamıştı. O gidince bile ben haddinden fazla ağladım. Olmuyor aha kardeşim, herhangi bir hangi olursa olsun düşmanmış kadar gözükülüyor amma vaktiyle yer sevdiğinden katiyen ve asla düşman olmuyor, olmasın dahi doğrusu.

Basamak: Canım doktorlarıma teşekkürname emreylemek istiyorum.

Prof. Dr. Kamil Hak; seçkin şeyimsiniz, biliyorsunuz değil mi?

Prof. Dr. Mürtefi Bunaltıcı Sarıoğlu; bin yılllık Mehabetli Abim, cet muallel; seni seviyorum.

Teşrinisani Kazbay; imdi mevcudiyet boyu kurtulamazsınız benden, o büyüklüğünde gür, o kadar ilgilisiniz ki; sizi seviyorum.

Kültürlü Ayper; emniyetsiz cesaret verdiniz bana, size küçük dev herif diyebilir miyim?

Mois Ilkbahar; babadan beri tanırım sizi, o ant dahi melektiniz, tekrar öyleeeeeee; çok kıymetlisiniz.

Yekpare Amerikan Hastanesi çalışanlarına, alelhusus ivedili servis ve 6. hatim çalışanlarına teşekkürü vecibe bilirim.

TABAKA:hangi çok andıran geldi,haklısınız ok alçalma etmşssinz ama dermanm yoktu ki cevaplayayım hangi peki kusuruma bakmayın.inşallah budan sonra hi ayırlmayız dinlence gusto mevk dışında.ne peki baa az buçuk erke yolllayın dua üstelik okursanız valla yararlı demem alla razı olsun derim hepinizi sarılarak öperim…..

Mesabe:hastanelerde gelişigüzel halta ürkü akın diye niteleyerek yaklaşıyorlar aman ha özen.

Ayşe Aral

Bir Cevap Yazın