‘Ayşe Aral evleniyor mu?’

‘Ayşe Aral evleniyor mu?’

Âlemsiniz tallahi canım okuyucu dostlarım.

Ne haddinden fazla mail geldi; “Cumayı bekleyemem, çatlayacağım; ne olur finali söyle evet da karine ver” diye niteleyerek amma imkânsız ki “memura maaşı, kadına yaşı, yazar kısmına dahi yazısının neticesi sorulmaz” der, kaldığımız yerden devam ederim.

Bildiğiniz kabil en son canip oteldeki Çin lokantasına müracaat etmek amacıyla Iye ’yle yürümeye başlamıştık. O adam üzere yürürken ego tekilaların etkisiyle gelişmemiş patinaj halindeydim.

Lokantaya varınca haliyle arz evire çevire masaya oturduk, rastgele zaman olduğu kabilinden. Lavaboya gidip suratımın son şekline benzeri bakayım dedim, ağlamıştım ya.

Gittim, gördüm, tekmil adisyon ettiğim gibiydi; Yahudi çarşısı yani. Akan boyalarımı sildim, yanımdaki rast ve kalemle gözlerimi yeniden kedi moduna getirdim.

Masaya vardığımda Veli esasen elinde telefon, suratında o pislik tebessüm, mesajlaşıyordu. Ayrımsız zaman şeytan dedi kim; desise elinden telefonu, oku yazdıklarını, bilahare dahi ayrımsız tokat atlama beygiri suratına; “Sen bile mi onursuz? Sen üstelik mi beni aldatıyorsun?” diyerek adamı lokantanın ortasında hain et, otele git, üçüncü odaya yerleş, kaderine ağla dur. Sabahleyin da pılını pırtını topla, inine idraksiz dön.

Ama yapmadım, yani şeytana uymadım. Gayet rahat masaya oturdum. Baktım Ege ’nin dünya umurunda değil, mesajlara devam

“Acıktım ben.”

“Menüyü iste o zaman canım.”

“Elindeki telefondan tıpkı kurtulsan sen istersen diyorum.”

“Dur o ant iki an bekle, sen o tam bire bir tekila henüz bağırsak, işle ait canım, haddinden fazla mühim.”

“Bire Bir tekila daha içersem uyuyacağım evet üstelik bayılacağım Veli!”

“Bir şey gayrimümkün, başlı çiviyi söker.”

Adamın yöntemince umurunda değildim, çaktırmamaya çalıştım gözlerimden düşen yaşları.

“Battı balık yan masraf Ayşe” dedim, “Senin erkeklerden yana şansın namevcut” dedim, “Olan şansının da içine hangi güzel ettin” dedim. Garsonu çağırıp tıpkı çamçak şarap istedim.

Tıpkı an yan masadan benzeri karı; “Pardon erinçsiz ediyorum ama sormazsam çatlayacağım; siz Ayşe Aral mısınız?” dedi.

Bir Iki kaldı “Ayşe Aral ’dan arta kalanlar” diyecektim; “Olur benim, ya siz?”

“Ay inanmıyorum ya, ego sizi haddinden fazla seviyorum; yani seni. Siz diyince kızıyorsun biliyorum, seninle ilgilendiren herhangi bir şeyi biliyorum, o kadar doğalsın ki” 

Sarıldık, öpüştük. Aslı ’ymış adı, acun şekeri. (Bak yazdım Aslı ’cım seni, meze verdiğim kadar.) Cıvıl Cıvıl benzeri batış gelmişler, on koşa; yarısı evli, yarısı sevgili.

“Evet Ayşe, ne peki ilkokul dakikalığına bizim masaya sağlık misin? Ne tamam, elbet olsa henüz kemirmek de söylememişsiniz. Tabi beyefendiye ayıp olmazsa, vakıa olacak üzere de durmuyor; kendisi telefonuyla stabil çalışır.”

Aha budur, benim okur dostum böyle peki.

“………….., ego yan masada aynı husus içip geliyorum.”

Burada bağımlı noktalı yerde Iye ’nin kök adını kullandım ve o adı artık Aslı dahi biliyor.

“Ha münteha canım, on pasaj mümasil var, onları da okuyayım; ben sana marifet veririm.”

Aslıların masasına gidince âlem karıştı haliyle. Tanışıklık faslından bilahare herkesten ayrı ayrı tepkiler, sorular gelmeye başladı.

“Ilk Uludağ yazısını okuduk burada çökertme telefonundan, adama asap olduk. Acep Ayşe beribenzer Uludağ ’bile mı dedik, ferda eskimemiş yapılan otele gelip resepsiyona soracaktık valla.”

“Ay Ayşe seni çok moralsiz gördüm, dur evet emin misin aldattığına? Sadece telefonda konuşurken duydun değil mi, o kadar yani?”

“Ilenme ilenç, hani ilk yazıda Veli kestirmeye gelmişti odaya, herif kestirirken neden telefonunu kurcalamadın? Valla ben olsam stabil kurcalardım.”

“Kusura bakma Ayşe ama adama beş altı çektirmedin.” Bunu diyen arkadaşın ağzını Aslı yoluyla kapattı; “Hezeyan be, eş zaten üzülmüş, neyse hangi; ergin bir kez.”

Kızların kocaları ve sevgilileri de beni okurmuş. Sıhhatli olsunlar, çok iltifat ettiler bana. Aralarından Asım yazılarımı karısının zırh zoruyla okumaya başladığını söyledi. Onların beyninde o büyüklüğünde mutluydum kim tıpkısı zaman Iye ’yi unuttum gitti, ta kim…

“Maillerim bitti, gel canım” diyerek cep telefonuma mesaj atana büyüklüğünde.

Yuh, eş aynı nevi telefon sapığı haline dönüşmeye başlamıştı, ulen canip masadayım yalnız!

“Kızlar gidiyorum” dedim.

 “Evet yarayışlı, kod adı Ege bile gelsin, ne olur beraber kemirmek yiyelim.” dediler.

Veli gıcığına plan attım; “Hangi peki beni pili, bu masaya gel. Bütünü benim okurlarım, çok tatlılar, beraber yiyelim diyorlar.”

Iye geldi. Masa serian zevcelik selamlık şekline girdi. Biz kızlar dostça, dedikodu; erkekler borsa, ayak topu, küçük…

Yemekler yendi, bade deseniz alabildiğine. Deli Dolu çalgı aleti dahi başlayınca danslar dahi başladı. Bizim kızlardan Rana -gerçek adını yazıyorum zira kendisi yaz dedi- çabucak ayağa kalkıp; “Gecenin valör ve ehemmiyet veren konuşmasını yapacağım” dedi.

Kocası; “Otur aşkım, kafan bol” dedi.

Rana dinlemedi.

“Efendim evvel önceki canan Ayşe ’yle tıpkısı gece geçirmek tamam, valla billah avrat benzeri yazdığı gibiymiş, bizdenmiş vallahi. Kadehimi Ayşe ’ye kaldırıyorum, şerefe.”

“Salim ol canım” dedim, öptüm.  “Dur henüz bitmedi” dedi.

“Efendim şimdi tıpkısı şeyler elan söyleyeceğim canan kocacığım ve arkadaşlarım. Sayın Veli Koca, hele da siz dinleyin lütfen.”

Veli diyince bizim ki anlamadı bağımlı; yazılarımı da okumuyor bildiğiniz kabilinden.

“Peki, siz siz. Sizin bizim bildiğimiz adınız Ege. Siz Ayşe ’nin anılmış uzunluk firendisiniz.”

Iye salaklaştı, ego içtima dibine battım.

“Deminden Ege Eş, siz bu kadını aldatıyormuşsunuz, anca tıpkı duyu aldım. Eyvah değil mi bu kadına ya hu, zaten gaileli. Münteha, birkaç çektirmedi biliyoruz, kızıp mail bile attık ona; “Saçmalama Ayşe, kaçırma adamı” diyerek ama deminden sizinki olmadı. Elbette yaparsınız evet mevla? Aşkım, sevgilim, istediğin evi seç; paran hemencek namına yatıyor ne gelmek Veli Bey, ne emretmek?”

Bitmiştim münteha, Ege ’nin suratına zar pres baktım; herif ki bilir nasıl sinirlenmişti ve dahi haklıydı. Baktım ve alışılmadık! Veli kıs kıs gülüyor.

Rana konuşmaya devam etti; “Hiç yakıştıramadım Iye As size evet bile adınız değme neyse.”

“Aaa kâfi, şaibe imdi Rana. Otur aşkım bundan sonra.” Rana ’nın kocası olaya el attı.

Ayrıksı kızlar ve ego şoktayız, hangi olacak diye birlikte beklemede.

Bir süre kimseden ses çıkmadı, aynı dakika bire bir baktım Ege garsonun kulağına bir şeyler söylüyor. Garson gidince Veli ayağa kalktı.

“Ben birlikte tıpkı şeyler tercüman olmak istiyorum. Önceki önce şurası söyleyeyim; – Ayşecim sen özellikle dinle- ego Ayşe ’nin yazılarını okuyorum, okumuyorum diyordum kim rahat yazsın. Yani arkamdan dönen değme nev dolaptan haberdarım. Gelelim aşkım, bebeğim, familya konusuna… Ayşe haftaya benzeri düğün var mı?”

Ben çıktı fena vaziyette; “Var” dedim.

“Peki, kimin düğünü var Ayşe?”

“Yeğenin Leyla ’nın”

Dan dan dan, o zaman jeton düştü.

“Ayşe, Leyla bana amcamdan yadigâr kalan biricik koca. O benim aşkım, bebeğim, seçme şeyim, canımın gayrı yarısı. Süt Kuzusu ’teki o sülale bile ona aldığımız dernek hediyesi. Aldığım demedim, aldığımız dedim; dikkatini çekerim.

Ve ışıklar söndü, çabucak gelişigüzel düz kandil ışıklarıyla aydınlanmaya başladı, arkada dahi Love Story çalıyor.

Emniyetsiz benzeri gato geldi, emniyetsiz diyorsam inanın bana güvenilmez; bizim masa kadar bir ihtisas şeklinde ve üstünde benim bebeklik resmim.

Iye beni yanına çağırdı feryat figan gittim, henüz zaten böğürerek, benimle bu arada kızlar da böğürürken Ege cebinden bir kutu çıkarttı, açtı, bana uzattı.

“Aldığımız demiştim evet bundandı; BENİMLE EVLENİR MİSİN AYŞE CADISI?”

Ayşe Aral

Bir Cevap Yazın