Ayşe Aral Meryem’i yazdı

Meryem ile ilgili birlik ayrıntıları düzenlemek amacıyla bekledik çünkü tehditler geliyordu. Demin ise daha çok güvende olduğu üzere yazmanın zamanı geldi. Yetiş Ayşe dolayısıyla bana mevrut mukavemetli çokça epostayı bile benzer nedenlerle yayınlamıyorum. Eğin planda gerekli işlemleri, yardımları ekibimle alay malay yapıyor amma sizlere duyurmuyorum bazı durumlarda.

Bazı Bazı yazılanların fazla hususi olması kimi vakit da asayiş nedeniyle ağızsız kalmayı yeğleme ediyorum. Aynı elin verdiğini özge umum duymamalı diyorum. Fakat bu durumların dışında hem eş dokuma etmesi hem bile siz kari dostlarımın arkalama edebilmesi amacıyla yayınlamayı tercih ediyorum.

Meryem olayında da en başta kolluk olmayı türe edecek nitelikte bir görüngü sözkonusu olmasına karşın gelen tehditler zımnında Meryem ’mağara durumu güvence altına alınmadan ayrıntılara girmemeyi tercih ettim.

Cemaziyelevvel Meryem beni arayıp; “Bacı seçkin şeyi ikna etmek istiyorum” dediğinde zamanın geldiğini anladım. Hemencek atlayıp gittim Meryem ’in bulunduğu dehalet evine. Çapraz ağlaşarak zor de olsa söyleştik, dertleştik Meryem ’le. Başına gelenleri Allah kimsenin yavrusuna vermesin. Ağlamaktan resmen gözlerim şişti dinlerken.

Meryem ’mağara temel isminin Meryem olmadığını henüz önceki belirtmiştim. Yine asayiş zımnında şu dakika nerede olduğunu bile yazmam kabil değil anlayışınıza sığınıyorum. Röportajda güzeşte beşer ve yerlerin dışında her şeyi cümle açıklığıyla aşağıda okuyacaksınız.

EGO ON PARALIK BALA OLMADIM

Ayşe: Elbette benzeri çocukluk geçirdin? Nasıl tıpkısı ailen vardı?

Meryem: Ablam ego hiç bala olmadım ki. Kendimi bildim bileli çalışıyorum ego. Okula da kusursuz göndermediler beni. Muhtarın zoruyla ilkokula gittim. İlkokuldan bilahare üstelik okutmadılar beni çokça istememe rağmen. Bizim oralarda kızlar okutulmaz tek. 15 ’kayınbirader bitirdin mi evlendirirler zaten, yoksa evde kaldın diye adın kazanç.

Ayşe: Çocukluğuna dayalı aklına mevrut önceki kaynak hangi?

Meryem: Anamın bana yünden ördüğü tıpkı bebeğim vardı. Biricik oyuncağım bile oydu, onsuz uyumazdım geceleri. Bir akşam babalığım bebeğin üstüne çay dökünce ağlamaya başladım. O da sinirlenip sobaya attı bebeğimi; “Tıpkı daha baziçe bulunmayan. Herif kız oldun, geçenlerde öz bebeğini seversin” dedi.

Ayşe: Kaç yaşındaydın o sırada?

Meryem: 10

Ayşe: Peki ana baban nasıldı? O de çığlık davranır mıydı sana?

Meryem: Yok, babam melek gibiydi. Çok severdi beni. Omzuna alır gezdirirdi. Bilahare bir aktarılma baban öldü dediler. 7 yaşımdaydım öldüğünde.

Ayşe: Sonraları annen gene evlendi bağımlı. Bu ikinci evliliği anlatır mısın biraz?

Meryem: Bizim oralarda dul kadına gani gözle bakılmaz. Onun amacıyla hızlı hızlı evermek istediler annemi. Bitişik köyden tıpkısı eğilimli daha çok dediler. Onun da karısı doğum yaparken ölmüş 3 çocuğuyla ortada eskimiş. Apar topar evlendirdiler anamı, hep beraber babalığımın köyüne taşındık.

Ayşe: Kaç kardeştiniz?

Meryem: 4, iki ablam tıpkısı birlikte benden epey eş kardeşim var. Babalığımın dahi 3 çocuğu vardı amma onlar bizden büyüktü.                                      

Ayşe: Olur eskimemiş evine bayağı alışabildin mi?                                              

Meryem: Gösterişsiz olmadı tabi. Köyden taşınıp bambaşka köye göçünce okulum değişti, arkadaşlarım orda kaldı. Amma okumayı çokça seviyordum, onun üzere ülkü etmedim on paralik. Okuldan eve gelince anama dahi müzaheret ediyordum.

Ayşe: Babalığının sana karşı tavırlarındaki farklılık ne antlaşma başladı?

Meryem: İlkokulu bitirdiğim ahit “Artık okumayacaksın; tarlada arkalama edeceksin, sülale işlerini yapacaksın. Ego kimseyi ilgilenmek zorunda değilim” dedi. Çok ağladım amma başka şansım yoktu, sorumluluk eğdim. Aynı dönme anamlar tarladayken ben evde çamaşır yıkamak üzere kalmıştım. O çağ babalığım gelip yanımda üstündekileri çıkarttı, “Şike bunları de yıka” dedi.

Ayşe: Üstündekilerin hepsini mi çıkarttı? Yalınlık mı kaldı yani?

Meryem: (Meryem burada ağlamaya başladı, az buçuk sakinleşmesini bekledik) Evet. Gömleğini, pantolonunu, çamaşırlarını her şeyi çıkarttı çırılçıplak kaldı. Korktum kaçtım.

Ayşe: Annene anlatmadın mı? O hangi yaptı?

Meryem: Ağladığımı görünce sordu, anlattım. Ama inanmadı ki bana. Baban o senin, anca molekül olmaz dedi. Tıpkısı dahi üzerine payanda yedim anamdan.

Ayşe: Sonraları?

Meryem: Sonradan ben babalığımla yalnız kalmamaya çalıştım. O odaya girdi mi ben kaçtım hep. Amma o herhangi bir fırsatta beni köşeye sıkıştırmaya bitmeme etti. Çokça ağladım ama anam on paralik dinlemedi beni. “Bühtan ika babalığına” dedi eksantrik şey demedi. Yeryüzü böylecene benden sıyrılmak için beni 40 yaşında bir adamla evlendirdiler. Ben 16 yaşımdaydım. Kocamın 3 birlikte çocuğu vardı. Üvey babadan kurtulurum, kişi evim tamam, abat ederim sandım, boynumu büktüm. Zaten bana kimesne sormadı ki lüzum misin diye niteleyerek.

Ayşe: Evet şen ettin mi evlenince?

Meryem: (Meryem burada esasen ağlamaya başladı, bağımlı ben birlikte başladım.)

Geçmiş şeb benden dem gelmeyince kocam ve kaynanamdan payanda yedim. Beni kapının önüne attılar, avazları çıktığı kadar bağırarak.  Konu komşuya namert oldum geçmiş günden. Bizim oralar ufak vadi, adın çıkmaya görsün benzeri el. Sonraları ertesi çağ sabahleyin ercecik hastaneye gittik, hekim kocamla kaynanama bakire olduğumu, bazen elastiki olabileceğini, nefes gelmeyeceğini söyledi. Sağolsun halime acıdı doktor; uzunca vesile döküp, ikna etti onları.Neyse bildirme böylece tamam dediler, beni aldılar. Söylene söylene eve mankafa gittik. Ama dayak ve küfürler bitmedi. Değme seferinde bunu başıma kaktılar durdular. Evde kaynana, üvey baba, kocamın 3 erkek kardeşi, 3 dahi pespaye çocuk vardı. Bilahare benim de 4 çocuğum oldu. Bütün işi bir tane başıma yaptım; tarlada çalıştım eve geldim; yemekti, çamaşırdı bilcümle işi tek başıma yaptım. Esasen dahi kimseye yaranamadım ablam. Ama sunma kötüsü evde daim bağırış çağırış vardı. Terlikler, çatallar, tabaklar havada uçuşurdu bilcümle. Hep herkese bağırırdı, en çokça üstelik bana. Sorumluluk keçisi bendim, ne olsa bana bağıracak bir şey bulurdu kocam. Kaynanam birlikte ondan dümbelek durmazdı ya. Kocam evde oturur bütün ahit çalışmaz. Sabahın köründe içmeye başlardı. “Bu öz neden demli değil?” diyerek bulak çaydanlığı üzerime atar, üzerimde sigaralar söndürür, belindeki kemerle döverdi. Kaynanam desen bütün zaman bağırır çağırır oklavayla sırtıma vurur. Nerden aldık seni başımıza tıpkısı şeyi beceremiyorsun der.

Bense sustum, içime attım bilcümle. Hepsine çocuklarım üzere katlandım.

Ayşe: Peki neden hakeza davranıyorlardı?

Meryem: Doğrusu bizim orada bunlara cirtakozlar derler ablam.

Ayşe: Cirtakoz mu, o hangi geçmek?

Meryem: Sapık girmek ablam, sülalesi hakeza bunların üstelik ego nereden bilebilirdim. Düşmüşüm delilerin arasına, sustum ego birlikte. Bizde ancak kefenle dönersin baba evine ablam. Dobra babalığımın evine dönsem hangi ayırt edecekti ki?

Ayşe: Dayağa, hakaretlere katlandın peki, bardağı taşıran ne oldu, hastalık kaçtın?

Meryem: Kocam üzerime bir de eş getirdi. Onunla birlikte hiç anlaşamadık. Hep işi ben yapmama karşın kocam dahi onu halk üstünde tuttu, onun sözüyle kötek attı bana. Bağımlı o kız oğlan kız geldi evet, eşsiz oldu. Kocam temas akşam anzarot içip, uğrunda dans etmemizi istemeye başladı. daha çok kumam dans ediyordu vakıa, ego onlara bakım ediyordum. O daha tüvana evet.

Ayşe: Canlı mi? Henüz sen kaç yaşındasın ki Meryem?

Meryem: 29 oldum ablam. O henüz 17sindeydi geldiğinde. Bazen arkadaşları de eve geliyordu. Sigaraya sarıp mal üzere bakımsız kokulu ayrımsız şeyler da içiyorlardı.

Tıpkı şeb kökeninden içki sofrası kuruldu. Sonradan kocam sarhoş oldu, sızdı. Arkadaşı üstelik fırsat bilip evin arkasındaki ahırda bana taarruz etti bıçak zoruyla. Kocama anlatamadım birlikte payanda korkusuna amma kumam anlatmış. Kocam de öğrenince arkadaşına kızacağına beni suçladı. Pöçük sallamışsındır dedi. Kumam da benden ayrılmak üzere yalan söyledi, özlük rızamla gelişigüzel olmuşum üzere anlattı kocama.

Ayşe: Bu büyüklüğünde acımasız mümkün mi bire bir kayırıcı? bühtan etmek bu kadar gösterişsiz mı çocuklarının anasına?

Meryem: Kolaymış ablam. Elhak ben neyim kim, satılacak aynı para. Kocam beni Adana ’daki geneleve satacağını söyledi. O beni gözden çıkarınca evdekiler bile beni abat bırakmadı ablacım, kayınbabam dahi tarlaya gittiğimizde sıkıştırmaya başladı, “sen nasılsa o yolun yolcususun” diyerek. en üst elimdeki bıçakla print kurtuldum elinden. Bacağına sapladım bıçağı ama esenlik ocağına ensiz attım kendimi. Zorlanmaktan seçme yerim yırtık ablam. (Meryem başından ağlamaya başladı. Bağımlı ben de, hangi diyeceğimi bilemedim kelimeler düğümlendi boğazımda)

Ayşe: Bitmeme edebilecek misin?

Meryem: Ederim ablam. Öğrensin imdi bütün. Başkasının başı yanmasın. Sonradan hekim bili vermiş; uyanık geldi, ifade tuttu. Baktım ferasetsiz dönsem illet jandarmaya gittin diye zaten bana saldıracaklar ben birlikte dayanamadım elan fazla ablacım, kaçmaya değişmeyen verdim.

Ayşe: Şüphesiz kaçtın?                                  

Meryem: Anamın evine dönemezdim, babalığımdan kaçmışım filhakika. Yengemi aradım, abimin hanımını. Onun yardımıyla, kolumdaki yegâne bileziğimi birlikte bozdurup kaçtım. O dahi az buçuk dünyalık verdi kez amacıyla. Bizim köyden birinin yanına sığındım. Esen olsun atalık etti bana. Doğrusu sana o mektubu yazmama birlikte o arkalama etti. Tanrı ondan da senden dahi razı olsun ablacım. 

Ayşe: Kıvançlı musun deminden buradan? Neler yapıyorsun?

Meryem: Mutlu olmam mı ablam? Yatacak yerim var, yunak yemek önümde, bire bir bile yavrularım yanımda olaydı. (Meryem ’in tekrar gözleri doldu yavrularım derken)

Ayşe: Iptila etme yavrularını bile inşallah alacaksın yanına. Kâffesi hallolacak.

Meryem: Lacerem alayım ablam? Beni bulurlarsa yaşatmazlar, çokça korkuyorum. Bizim oralarda boşanma falan imkânsız, cet ocağına fakat kefenle dönülür.

Ayşe: Ego yanındayım çıktı. Dulda altındasın burada kimesne kılına dokunamaz senin. Yakında sana aynı aksiyon bile bulacağız, zat ayakların üstünde durmaya başlayacaksın. Hukuki amal da başladı en gelişmemiş zamanda kavuşacaksın inşallah yavrularına. Sana bunları yapanların dahi yanına kar kalmayacak on paralik biri merak ika.

Meryem: Yavrularım için çalışırım ablacım, ne aksiyon olsa yaparım. Tarlada çalıştım ego, ocak işi, biçki-dikiş bilirim ne dersen yaparım ablacım yeter kim çocuklarım kurtulsun. Kızım orda kalırsa benim kabilinden tamam sonu, yer azından onu kurtarabilsem, oğlanlar nasılsa kurtarır kendini. Üvey anaya kalırsa kızımı üstelik harcarlar. Takkadak payanda olsa iman katlanırdım ablam, kayırıcı çocuklarının anasına yapar mı bunu? Ölsem üstelik kurtulsam.

Ayşe: Sen elan önce dahi intihar etmeye teşebbüs ettiğini yazmıştın bana yazdığın mektupta, bibi intihar geçmek istiyor musun?

Meryem: Ablam ben cavlamak istedim akla yatkın. Olanlar aklıma geldikçe ilenç ettim yaşadıklarıma. Benim hangi zehir aynı kaderim varmış hakeza, anamdan doğmasaymışım keşke dedim. Amma sonradan aklıma çocuklarım geldi, yapamadım. Benzeri seferinde fare zehiri içtim, midemi yıkadılar hastanede. Ölmeyi bile beceremedim doğrusu. Amma korkma artık cavlamak istemiyorum. Sayende ablacım, bundan sonra huzurluyum burada. Tanrı senden razı olsun. Deminden örgü örüyorum, boncuklardan yüklülük yapmayı öğretiyorlar bana, onları üstelik satıp mal kazanacağız. Haddinden Fazla adamakıllı şeyler öğreniyorum. Hayatımda ilk kez çok mutluyum. Ayrımsız da çocuklarım yanımda olaydı.

Ayşe: Olacak sen hiç nikbet ika, yer gücük zamanda kavuşacaksın yavrularına sana hezel veriyorum. Avukatımla gereken işlemleri başlattık, sürprizlere mücehhez ol.

Mertebe: Bilgisiz olanlar amacıyla Meryem ’in bana gönderdiği mektup

Zaman Yetiş Ayşe günü değil amma sabahleyin gelen bir eposta beni ast arka etti. Yazdığım yazıyı bir kenara bırakıp bu konuyu araştırmaya başladım.

Deştikçe altından haddinden fazla henüz büyük bir dramatik artık.

Okuyunca çıktı bu büyüklüğünde üstelik gayrimümkün diyeceğiniz türden tıpkı pusula bu.

Ego de bu yüzden epostadaki telefon numarasını arayıp taharri ettim. Telefon numarası aynı emlakçıya ait daha çok.

Mektubu bana gönderen kadının köylüsü olan emlakçı, kadıncağızın pespaye çokça mağdur olduğunu, kendisinin elinden geldiğince havari olmaya çalıştığını amma kendisi da sonunda ev gelirli bire bir çalışan olduğu üzere daha köklü aynı hal gerektiğini anlattı.

Cuma günü hem bana epostayı yazan kişiyle hem de ona koruyucu olan emlakçı ile buluşacağız.

bu arada ben tıpkısı korunma evi ile görüşeceğim ve neler yapabileceğimi araştıracağım.

Sizlerden da destek bekliyorum sevgili okur dostlarım. Deminden sizi beni gözyaşlarına boğan, boğazımı düğümleyen bu eposta ile beraberce bırakıyorum.

DENLI: Tabi kim ana adı Meryem değil, simge kullandım. Nedenini okuyunca anlayacaksınız.

Canan Ayşe Aral,

Derdime bir çare ararken bana size yazmamı önerdiler. Ayşe yetişir, ne yapar fehamet, arkalama değer sana dediler. O yüzden sana yazıyorum. Ne tamam bana tıpkısı yol göster Ayşe Karı.

Ego 29 yaşındayım, 4 bala anasıyım. İlkokuldan sonraları okutmadılar beni köyde çokça istememe karşın.

Tarlada çalıştım. Anam, babam ölünce biriyle evlendi. Bu birlikte benim sonumun başlangıcı oldu.

Koca beni on paralik rahat bırakmadı. Hangi antlaşma beni boydak bulsa köşeye sıkıştırdı, aynı çocuğa üvey bile olsa ayrımsız babanın yapmaması müstelzim şeyler yaptı. Yazmaya dahi utanıyorum.

Ego anama anlatmaya çalıştımsa üstelik dinletemedim. Payanda yedim bühtan ediyorum diyerek.

Sonradan benden ayrılmak için beni 40 yaşında bir adamla evlendirdiler. Ego 16 yaşımdaydım. Kocamın 3 dahi çocuğu vardı. Evde kaynana, babalık, kocamın 3 eş kardeşi, 3 da siktirici bala. Hepsinin yükü ben dahi. Üvey babadan kurtulurum şen ederim sandım, boynumu büktüm.

Önce gece benden çağ gelmeyince kocam ve kaynanamdan dayak yedim. Beni kapının önüne attılar, avazları çıktığı kadar bağırarak.  Bahis komşuya muhannet oldum evvel günden. Bizim oralar ufak düzlük adın çıkmaya görsün bir misil.

Sonraları ertesi çağ hastaneye gittik, doktor erden olduğumu, bazı bazı esnek olabileceğini, soluk gelmeyeceğini söyledi. Sağolsun halime acıdı; epeyce anahtar döküp, inandırma etti kocamı.

Neyse beni aldılar, eve geri gittik. Ama patak ve küfürler bitmedi.

Hem çocuklara, hem kaynanama, kayınbabama baktım. Bilcümle evin işini yegâne başıma yaptım.

Ben tarlada çalıştım, kocam evde oturur bütün periyot çalışmaz. Sonra kollar bile oldu. Ama destek bitmedi. Olur olamaz seçme şeyden dellendi.

“Bu çay illet demli değil?” diyerek literatür çaydanlığı üzerime atar,  üzerimde sigaralar söndürür, belindeki kemerle döverdi.

Kaynanam desen bilcümle dönüş bağırır çağırır oklavayla sırtıma vurur. Nerden aldık seni başımıza tıpkı şeyi beceremiyorsun der.

Hepsine çocuklarım üzere katlandım.

Üzerime bir de eş getirdi. Kumamla de on paralik anlaşamadık. Beni hiç sevmedi. Hep işi ben yapmama karşın kocam birlikte onu el üstünde tuttu, onun sözüyle dayak attı bana.

Herhangi Bir gece anzarot içip uğrunda dans etmemizi istemeye başladı. Bazen arkadaşları üstelik eve geliyordu.

Anzarot dışında duman üzere aynı şeyler dahi içiyorlardı.

Tıpkısı şeb kökeninden içki sofrası kurulunca aynı arkadaşı kocamın efkârlı olmasını fırsat bilip bana lüp arkasındaki ahırda sabaha büyüklüğünde taarruz etti.

Kocam bunu öğrenince arkadaşına öfkelenmek adına beni suçladı. Sen kuyruk sallamışsındır adama dedi. Kumam da benden ayrılmak üzere yalan söyledi, zat rızamla gelişigüzel olmuşum kabilinden anlattı kocama.

Kocam beni Adana ’daki geneleve satacağını söyledi. Ondan bilahare evdekiler birlikte beni abat bırakmadı ablacım, kayınbabam da tarlaya gittiğimizde sıkıştırmaya başladı.

Sen nasılsa o yolun yolcususun diye. en son elimdeki bıçakla print kurtuldum elinden. Bacağına sapladım.

Dayanamadım ablacım, kaçtım evden.

Anamın evine de dönemedim, üvey babadan kaçmışım elhak.

Yengemin sebebiyle, biricik bileziğimi bozdurup kaçtım.

Beni bulurlarsa öldürürler ablacım. Çokça korkuyorum. Bizim oralarda metrukiyet falanca olanaksız. Ata evine anca kefenle dönülür.

Burada bizim köyden biri bana yatacak bire bir meydan buldu ama burada üstelik aşkın kalamam. Hangi tamam bana arkalama cilt.

Çalışırım, hangi hareket olsa yaparım ablacım. Tarlada çalıştım ben, sülale işi da bilirim, terzilik dikerim, artık hangi olursa.

Hangi olur, çocuklarımı üstelik yanıma almak istiyorum amma vermezler. Kızım birlikte orda kalırsa benim kadar olacak sonu, en azından onu kurtarabilsem, oğlanlar nasılsa kurtarır kendini.

Bu insanların beyninde kalırsa o kızı da harcarlar. Elden kötek olsa inan katlanırdım ablam amma satacaklar beni. Koca çocuklarının anasına bunu yapar mı?

Benim hangi keskin benzeri kaderim varmış böyle ablam? Anamdan doğmasaymışım bari. Ölsem de kurtulsam diyorum arada sırada sonradan aklıma çocuklarım geliyor, vazgeçiyorum.

Ayrımsız yol fare zehiri içtim hastanede midemi yıkadılar ölmeyi da beceremedim.

Ablam, hangi peki aynı misil göster. Bana birlikte yetiş lütfen.

Hangi evet adımı, nerede olduğumu çit ablacım, bulmasınlar beni.

Hangi yapacağımı şaşırdım. Bana kalacak tıpkısı kayran lazım ablam, arık savmak olsun yeter bana. Tıpkısı de kızımı alsam yanıma eksantrik benzeri şeycik istemem. Ben bittim, o okusun bari kurtarsın kendini.

Allah senden razı olsun.

MERYEM

Ayşe Aral

Bir Cevap Yazın