Ayşe Aral: ’’Salaklık köle diz boyu’’

Ne mi? Şundan… Salaklığımdan, bilgisizliğimden çevre. Gaflet Uykusu derken mektup beş altı okudum, gazete haberlerinden bihaberim anlamında değil. Benim derdim bambaşka… Maltalık boyu hastalıkla mastalıkla çok uğraştım evet, o konulardaki donanımlarım tecrübelerimle sabit. Ama işte bazen hallerde haddinden fazla bilgisizim ego, hassaten kazma. Evvel ailemde, sonraları dünyaevi denen şu haltta kâh konularda pamuklara sarılı yaşadığımdan, demin neredeyse gelişigüzel periyot önüme binbir mokluk düşüyor.

Hangi imzalar atmışım eksen sulak… Aptalım evet, önüme ne konsa imzalamışım sanatkâr edasıyla. Tıpkı üstelik “sevgilerimle” yazmadığım artmış altlarına. Sonuç; hooop vermişim aynı şeyleri birilerine. Aileden vardır bu hırboluk bizde, itminan. Alay bizde bire bir sefer çıkar ağızdan. Amma şu günlerde ne söz noksan, ne tekellüm…

Neyse n ’apalım… Buradan, olmadı anormal Ayşe halimi takınıp sümkürmem kapıda. Kamer ne oldu bana aynı şairliğim eksikti, metanetli kafiyeliyim bugün mahsus ki.

Şu satırlarıma sağsalim vardıysanız, sakın benim için üzülmeyin; “Ayşe hatununu de mı kaybediyoruz acep?” diyerek. Tamam kafam karman çorman, aşırtı ve seretan arasında gidip geliyor ruh halim. Yeni kararlar, teklifler kapıda bekler beni ama adi tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık. Antrparantez güçlü gelişmemiş bire bir süre bilahare sayın patronum Fatih Çekirge ’ye almanak izin talebimi ha sundum ha sunacağım, eli kulağında…

Gelemedim sadede, neyse gelmeye çalışacağım. Bilgisizliğim ve bağımlı kim salaklıklarım bu hafta beni delirtti. Kalemiti Ceyn ’i üzerime giydim ve bana kavga açanlarla mücadele etmek üzere yola çıktım. Edirne ’den Ardahan ’a desem çokça abartmış olmam. Format şu arkadaşlar, filhakika yuvamdan yurdumdan aşağılık güçler dahilinde ihraç edilmişim, hangi yapmış ne etmiş kendime başımı sokacak bir yuva bulmuşum, sonrasında geçen akşam yekpare yazımı gazeteye uzatmak üzereyken hoppp elektrikler gitmiş. Gitti yani…

Bir sitede yaşıyorum. Gelişigüzel şeye karşın bire bir sitede konaklayabilme hakkımı saklı tutabildim.

Aradım güvenliği; “Hey Ahmet bey! Bu hangi maskaralık? Anasının nikahını ödüyorum bu eve. Ödenti desen hangi sen sor, hangi ben söyleyeyim. Bozukluk elektrikler kesildi? Yanıt ver.”

Karşılık çabukça geldi; “Ayşe eş mecmu sitede hayatiyet var. Sanırım canlılık parasını ödememişsiniz, bugün kesmeye geldiler. Sizi aradık, evde bulamadık.”

Mosmor benzeri suratla; “Haydi len! Ivanka bilcümle evde, siz elemanlarınıza tıpkısı üzüntü akort verin” deyip telefonu kapattım.

O tam, Cenabıhak ’fecir o tün babasında, yani benim çarkıt evimde (yıpranmamış evle sakat familya arası tıpkısı çıkmaz) mütezayit kızım aradı; “Asıl yol şurası açsana bak bıdı bıdı bıdı…”

“Canlılık bulunmayan” diyemedim, “Uyuyordum yavrum” dedim.

“Bu da veca mi?” demeyin, çığlık düştüğü yeri yakar. Sabahleyin bire bir kalktım, karı buz kabilinden. “Tabi alışılagelen, hayatiyet yok evet ondan” dedim. Neyse evden çıktım, bankaya gidip neşelilik parasını ödedim. Eve geldim, eş yine buz üzere. Akşam oldu bekle bekle, ısınmıyor aha. O sırada Ivanka yanıma geldi; “Anşa aynı bahçeye baksana. Şu üçkâğıt var evet, onun üzerine birileri izole bant mı ne, siz nece diyonuz bilmem. Ha kilit, kilit koymuşlar.”

Kapının önüne tıpkı çıktım ki hangi göreyim. Doğalgaz kutusunu bantlamışlar, kilit resmen yani. Eve girdim, olmayan tırnaklarımı yemeye başlamışken aklıma bir anda karı sahibimin sekreterinden mevrut yakın geldi, “Aman evet…” diyip okumadığım. Açtım maili, yazan şu; “Ayşe hatun bu size kaçıncı mailim, siz doğalgazı üstünüze aldığınızı söylediniz amma sanırım almamışsınız. Akıbet tıpkısı ay bizim hesaptan çekilmiş. Size ulaşamadık, gazınız anbean kesilebilir. Antrparantez lütfen bizim ödediğimiz meblayı bize havale edin.”

Çöktüm vallahi, yöntemince çöktüm o zaman. Haddinden Fazla kızdım kendime, “Ülen salak!” dedim. Adamlara bok atlama beygiri dur, farklı neşelilik su faturasını ödemekten acizsin. Bankada hesap açmayı dahi beceremiyorsun. Isim kağıdın birlikte olmadan, “Heeeyytt ben geldim! Girişim şu, açın bana bir hesap” diyosun.

Itimat kartı borcu diyerek tıpkısı şeyden bihabersin! Desise aha üç aylık getiri yedin. “Ha bugün ha ferda, aaa ego müşteriyim beklesinler” dedin ama nah beklerler seni!

Haddinden Fazla salaksın çok. Altındaki makine bile haberin olmadan kapından gitti. Digi sana fikir attı; “15 yıldır bilcümle düzenli öderdiniz. Acep kart numaranız mı değişti? Yayını kesmiyoruz ama 15 aktarılma süresince ifa yapın” diye.

Aklımı bozmaya başlarken, hıyarlığıma, kendime hakaret ederken, “Hey eksen uzayda mı yaşıyordun? Amma sen birlikte haklısın. Çok hastalık, haddinden fazla ağrı yaşadın. Haddinden Fazla dahi yoz evlendin ya, bazı şeyleri bilememen normal” kabil kendimi terapiye vurmuşken asayiş aradı. “Ayşe hatun çiçek geldi size” diye niteleyerek.

“Of” dedim “of”… Tıpkısı kasırga yaptım, “Acep kimden?” dedim. Aha karı avrat hayallere yöneldim. Konu çaldı, tığ dahi açtık. Tıpkısı adam elinde yegâne ayrımsız gülle, “Ayşe hatun bundan cemi 5 yıl ilk sevgililer gününde eşinize ayrımsız buket yollamıştınız. Tığ de unutmuşuz, saymanlık bakir buldu. Benzeri zahmet ……. Liralık almaya geldim.”

“Git” dedim “Erte gel. Başkaca mümkünse on paralık vürut. Ya da geleceksen, bunu bana 12 aya böl. Zira o çiçek arz hıyar, genişlik bihaber zamanlarımdan kalma…”

Gömlek 1: Yediğim benzeri ton tokat sonrası bunlar bile yavaş ama bereketli geldi. Değme tokatta az buçuk henüz büyüyorum.

Kadar 2: Ülkemizde insanlar nelerle uğraşıyor; mal bulunmayan, pul bulunmayan, elem haddinden fazla. Elektrik, akarsu, doğal gaz devletten olsa… Hadi olsa… Olsun… Olmalı…

Ayşe Aral /Özgürlük

Bir Cevap Yazın