Ayşe Aral Sibel Arna’yı Tİ’ye aldı…

Esas kız baş dinleriz şöyle. Bağımlı ego kafamda bu programı yaparken tıpkısı şeyi maatteessüf gözardı etmişim. Ongun adamakıllı tatile gideceğiz ama elan bizim havza suya inmeye hazır mı? Yazlık mecmu bakımları yapıldı mı? Şıp dedin mi gayrimümkün ki… Benim bildirme şiddetli huylarımdan biri bu, geçen sene da bire bir haltı yedim. Tatile çıkmadan tıpkısı gün geçmiş aradım kaptanı “Erte geliyoruz” diyerek.
 
Efe dedi ki; “Ama Ayşe bayan, olanaksız ki efendim. Yarına yetişmez mıntıka, elan bakımdan çıkmadı. Ayrıca ayrımsız birlikte muço bulmamız geçişsiz. Hatırlarsanız güzeşte yaz aynı boduç kırdı diye atmıştınız işten.”
 
Sinirim tepeme daha çok bağımlı, bir an kaptanı üstelik kovasım geldi amma yapmadım ve “Tükenik sana bire bir hafta müddet, tekneyi amade ten ve insan kabilinden benzeri muço bul” dedim.
 
Bu sene bile aynı oldu işte. Gine unuttum kaptanı tıpkısı hafta evvel aramayı. Bu nedenle Begüm ’e dedim kim; “Sana dağ haberlerim var. Şayet bu hafta başvurmak istiyorsan maatteessüf kim tıpkı otelde kalacağız. Aynı dahaki defa havza yaparız, tamam mu bebişim?”
 
Asistanım Gamze ’yi aradım ve bize şöyle Bodrum ’un yer fiyakalı otellerinden birinde vadi ayırtmasını söyledim. “Kaç hane ayırtayım?” dedi.  “Tabi kim üç” dedim, “Bana, Begüm ’e ve İvanka ’ya.”  Herhalde tatilde zat pılımı pırtımı kendim toplamayacağım, İvanka de gelecek bu yüzden. Cemi o sırada Begüm lafa girdi; “Ay ana İvanka ’yla tatile gittik bu yıl hatırlasana, Londra seyahatinde bizimleydi. Ben Hacer dadımı haddinden fazla özledim, bu öğün da onu alalım lütfen.”
 
“Ay Begüm, hezeyan Tanrı aşkına…” dedim.  “Senin daye çokça yaşlandı, fut bağı peki bize. Hem İvanka kabil bacak uyduramaz benim programıma. İvanka biliyor ne saate ne yerim, yeşil çayımı saat kaçta içerim, içine birçok rende zencefil koyarım, iki ahit peş peşe kahvaltı tepsimde er bezi olursa alerjim tutar, tün yatmadan ahali kadem masajım var. Şimdi dadı ati, sil yeniden anlat kül rutinimi.”
 
“Evet ana, ama lütfennnnnnnnn…”
 
“Tamam peki… Amma bak şimdiden söyleyeyim, bildirme ufak aynı şeyim olumsuz giderse önceki uçakla dadıyı yollayıp İvanka ’yı aldırırım. Anlaştık mı?”
 
Kıramadım kızımı ve şoförlerimden en gailesiz olanı, Kazım ’ı yolladım ve dadıyı evinden aldırdım. Ve şok!! Ay yeminle bu kadın yaşlanmamış, suratı gepgergin. Bakar mısınız ya yöntemince botox yaptırmış. Ay bu botox birlikte ele ayağa düştü desene. Kamer ayrımsız bile kolunda çakma aynı Livüton çanta, eh işte haliyle özeniyorlar bize.
 
Neyse uçağa bindik ve gezi başladı. Begüm benzeri açıklık yeniden asap yaptı. Neymiş? Taya sebep bizimle först kılasta uçmuyormuş… “Yok artık” dedim. “Sapla samanı bu büyüklüğünde dahi karıştırma…”
 
Otele vardığımızda kapıda karşılandık haliyle amma işte ne olduysa o anda oldu. Gerizekalı kabul töreni görevlisi şöyle dedi; “Ayşe kadın kızlarınız üzere iki kaynak yanyana ayarladık ırak olmasınlar diyerek. Size de yer deniz manzaralı, kraliçenin salim gözü hükümdar odasını…”
 
“Bana baksana” dedim. “Dangalak, nazar ferah görklü birlikte benim tıpkısı kızım var. Gayr dadımız ve benden kestirmece 25 gözyaşı daha nemli! Fesupanallah!!” deyip odama çıktım ve sinirimden çevre yekpare tün odamdan çıkmadım. Jakuzimde az buçuk köpüklerle yıkanıp, kremlerimi sürüp adamakıllı bire bir uykuya daldım.
 
Odamın penceresinden vuran sabahın önce ışıklarıyla güne selam dedim. Ve başladım beklemeye… Baktım saat on oldu, hangi mevrut var ne giden… Halbuki saat dokuzbuçukta zayıf kayısılarım, cevizlerim, özel pekmezim, basar sıcaklığındaki limonlu suyum çoktan gelmiş olmalıydı.
 
Hemen sarıldım telefona aradım dadıyı. Ilkokul dakika çaldıktan sonraları uykulu bir curcunalı cevap verdi, dadı yani; “Aloooooooo, hımm, ay saat kaç Ayşe eş? Hangi vardı, ne adamakıllı düş görüyordum.”
 
“Başlatma demin rüyandan… Bak ellerim titriyor senin yüzünden içki şekerim düştü. Beğendin mi yaptığını? Nerede benim kayısılarım? Burası yan gelip yatma yeri değil! Duydun mu dadı ha? Ha duydun mu? diyorum.”
 
“Ay münteha bağırmayın duydum duydum. Sakim saat geç yeseniz, kayısı komasına girmezsiniz.
Beş Altı bekleyin, geliyorum.”
 
Ben elhak başıma gelecekleri biliyordum. Gözünü yediğimin İvanka ’sı demincek burada olsaydı, bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. Plaja indiğimde hala sinirimden tir tir titriyordum. Benzeri yudum Pasiflora içtim kendime geleyim diyerek. Sonra bile serildim şezlonga… Göbeğimi durdurmak üzere pareomu çekiştirirken ayrımsız baktım kim bu pareo göbeğimi kapatmıyor. Kahretsin, dadının ikinci kazığı… Bavulumu o yaptı, pareo niyetine mendil kadar aynı şey koymuş bavula. Adi olacağım şimdi, millet başlayacak dedikoduya; “Insan bucak yazarının göbeğe bak” diye niteleyerek. Hatta; “Yoksa yüklü mi?” diyerek manşetler dahi atar bunlar.
 
Düşünebiliyor musunuz o anki can kuşu halimi ve bedbahtlığımı… Yine sarıldım telefona, yani bilekbörime. “Bana bak daye, neredesin sen ha, neredesinnnn? Salak mısın hangi! Pareom nerede? Kamer muhannet ettin beni, soysuz…”
 
“Ayşe hanım, dur ego seni beş dakikaya arayacağım.”
 
“Ne emretmek beş dakikaya arayacağım? Saçını başını yoldurtma bana, neredesin?”
 
“Havuzdayım, Makarnacı tıpkı öğretmen eşliğinde su jimnastiği yapıyoruz. Bitsin geliyorum. Öperim…”
 
Işte o zaman aklımı bozuyorum sandım. Şeytan dedi ki; “Tut şurası kafasından, boğ havuzda…”  Tövbe tövbe…
 
Neyse odama çıktım, şöförümü aradım. Bu kere yeryüzü yaşlı olan Abdullah efendiyi; “Acele tam organizasyonu yap, bu dadıyı buradan aldır ve bana İvanka ’yı getir. Ne yap et bunu akşamdan önce hallet, yoksa işin tehlikeye girer!” dedim.
 
Kamer hakeza aha sayın okurlar, düşünsenize şu yaşadıklarımı… Allah kimseye vermesin. Ama zinhar üzülmeyin benim üzere, değme molekül yolunda… Selen geldi, İvanka uçağa binmiş. Hepinizi öperim…
 
 
Rütbe 1: Gelelim sadede… Benim annem beni özlük büyütmüş, sonradan bire bir imkanı ergin hayatımıza Gül abla mevrut. Gül abla bibi benim hayatımda, benim canım o! Hayatımdaki arz koskocaman nefeslerden biridir kendisi. Benim da imkanlarım vardı, dünyanın genişlik deneyli kadını olan Hacer dadıyı evimize alabildik. Yaşım 22, çömezim tabi. Dedim evet imkanım vardı bile Hacer taya hayatımıza girdi diye. Ha imkanım olmasaydı, hangi tün hangi çağ der bakardım yavruma. Amma Hacer kadın Cenabıhak eliyle yardımıma geldi. Herif ayrımsız dakika yüreğiyle bebeğimi, ayrıca beni bile büyüttü. Bu yazımı herif babayiğit bu iki kadına ithaf ediyorum; Gül ablama ve Hacer dadıya…
 
Hayatın neresinden bakarsan bak, hem kendine, hem çevrene, hem üstelik birlik ülkendeki insanlara benzeri gözle bakabiliyorsan, ayrım yapmadan varolmayı başarabiliyorsan, canı yananın, açın, ihtiyacı olanın yanında olup kendini onların adına koyabiliyorsan, komşun açken ya de hastayken uyuyamıyorsan… Eh o antlaşma insandan sayarım seni…
 
Perese 2: Bu yazıda yazdıklarımın ayrımsız manzara ürünü olduğunu hepinizin hesap ettiğini düşünüyorum amma esasen dahi öyle olduğunu belirteyim ego.
 
Derece 3: Sevgili Sibel Arna ’nın bu yazıyı kötü niyetle yazmadığını biliyorum. Oluyor arada, insan düşündüğünü arada bir umum namına aktaramıyor. Tip bu, oynar bazen. Hepimizin başına geliyor.
 

Bir Cevap Yazın