Ayşe Aral yazdı..

Benzeri çevrim Türkiye ’nin bildirme koskocaman gazetecilerinden birine benzeri kenar yazarına amma benim için dostluğu değme şeyin üstünde olan o adama yani Reha ’ya Türkiye ’nin sunma balaban gazetelerinden birinden ve zat köşemden bir şeyler yazabilme imkânım olacağını birileri bana söyleseydi; “Haydi be, namevcut daha çok.” derdim.

Güzeşte hafta dizge kabil ben üstelik Reha ve ailesi üzerine yazılanları okudum. Ihata Etmek zorunda kaldım almak elan akla yatkın, çünkü internette ne siteyi açsam başlıklar bütün Reha ’evet dairdi.

Beni bilirsiniz magazine, politikaya dayanıklı girmem çünkü sevmem. Amma velâkin bir arkadaşıma, ayrımsız birey dostuma haksız yere konu edilirse üstelik susmam.

Geçtiğimiz hafta üstelik tıpı tıpına bunlar yaşandı. Benim can dostuma, bildirme edisyon günümde kafamı yaslayabildiğim, kucağında ağlayabildiğim, düşünüm aldığım, danıştığım, bana sürekli aklını fikrini açan dostuma, sebebi belirsiz çirkin sözler edildi, hassaten yazıldı.

Bunları okuyan ego, tıpkısı avrat olmama karşın, bön kadar sessiz kalmayı ve susmayı seçemezdim ve bile seçmedim. Demin sizlere biraz Firar ’dan bahsedeceğim. (Kurtulma bu yazıyı okuyunca belli bana kızacaktır, antrparantez arayıp iki irat edecektir ama ben esasen üstelik yazacağım.)

Ben Kurtulma ’yı bundan kısaca 7 sene önce tanıdım, aynı ortamdaydık amma ırak masalarda. Yanına gidip ki olduğumu ona söyledim, esen olsun ayağa kalkıp benimle dostane etti, hatta beni onore etti. O geceleyin birbirimizin telefonlarını dahi aldık, elan sora ahbaplık etmek ümidiyle. O sıralar ben alfabe falanca yazmıyordum ama haddinden fazla mutsuzdum kalkmak için olduğum amacıyla.

Firar beni tek aramadı ama ben nedense Reha ’yı aradım, ona karşı içimde bilemediğim, tarif üstelik edemediğim aynı büzük vardı; ihtimal dahi televizyondan kalma.

Rehayla tanışmam yedi yıl ilk oldu dediysem de çocukluğumda kulağıma kazınan “Reha Muhtar Atina ’dan bildiriyor” sunumuydu aslında hepimiz kadar onunla ilk tanışmam.

İnsanları tanımadan, hayatlarına girmeden, yaşadıkları karşısındaki duruşuna tanık olmadan; sevip sevmemeye karar vermek bence balaban hata.

Ara Sıra adamlar haricen alelacayip görünür; antipatik, bilecen, önemsemez, duygusuz ve cellat. Bazılarına Reha üstelik anca görünebilir amma o görüntü inanın kendisini vurunmak zorunda hissettiği zırhtır.

Kurtulma hamam bire bir adamdır, hayata ve insana dayalı gelişigüzel şeyi, herkesi önemser ama çaktırmaktan hoşlanmaz, güvenilmez duyguludur. Yolda bacağı aksak bire bir kedi görse ağlar amma onu üstelik çaktırmaz.

Imansız mıdır? Ne katısı, asla değildir; elden öyle görünür.  Tıpkı çevrim biriniz Firar ’yı sokakta görürseniz tutun kolundan bahsetmek istediğinizi söyleyin; derdim var, dinle deyin. Hah aha o andan itibaren Reha ’nın ailesinin, onun beynindeki o heybetli ailenin tıpkı parçası olursunuz hem birlikte Kurtulma ’nın son nefesine kadar.

Reha ’yı arayınca bana dahi; “ Ayşecim tamam gel, konuşalım sen iyi değilsin” dedi. Buluştuk, bir lokantada oturup seçme şeyi konuştuk.

Arada Sırada bana kızdı; “Aaaaaaaa olanaksız ama bunu yapma.”dedi, arada sırada “Bitmiş, Ayşecik gibi, haklısın bunu dene” dedi. Evliliğim yıkılmıştı ama o bana onu korumam gerektiğini belletti.

Bana bizatihi, hayatından örnekler verdi. O tün bitti, hafta bitmeden ben yine Reha ’yı aradım. “Tükenik” dedi,  “Senin nakız anlaşılan, aman tasa şurada buluşalım gene paylaşalım.”

Yine buluştuk, gene Reha ’nın başının etini yedim. Hassaten tıpkı kez bana kızdı ve küstü; “Ayaklarının üstünde durmazsan ego yokum” dedi. Firar bana küstüğü devir aynı 10 periyot on paralık aramadı beni, şaşkın olmama dayanma edemedi.

O beni aramayınca ben asap yapıp ayaklarımın konusunda basmam gerektiğine kanma ettim. Sonraları Firar ’yı aradım;  “Münteha, ego imdi hayattayım.” dedim. Yeniden buluştuk bire bir yerde, yine bana tıpkısı komple ibret verdi hayata dayalı, gene bizatihi örnekler verdi. Gine bana hayatı, yaşanmışlıklarını anlattı ve beni benzeri defa elan silkeledi.

O eş, yararsız boşanma döneminde hep yanımda oldu, yanımda oldu derken, zaman zaman onu aradığımda günlerce telefonunu açmadı.

O zamanlar çokça kızdım ona, sebep açmıyor diye niteleyerek. Sonradan anladım ki seçkin şeyin altından kişi kendime kalkmamı istediğindendi.

Bahsettiğim metrukiyet döneminde Rehayla paylaştıklarımız beyninde benim kızım dahi vardı. Kızım neler hissedecek, hangi yapmam lüzum; bunları üstelik sordum Kurtulma ’ya. Sordum zira Firar ’nın Ayşe Baylan ’evet olan aşkına, sevgisine, ona hangi kadar ehemmiyet verdiğine şahit olmuştum, hem üstelik sayısız el.

Kurtulma ’nın ikizlerini daha gidip göremedim, en bodur zamanda gitmek istiyorum. Kurtulma ’nın ata halini birebir gitmek istiyorum. Ayşe Nazlı kardeşlerine kol angıç gererken, onlarla oynarken resmetmek istiyorum. Kurtulma ’nın ülkedeki tam diğer çocuklarını üstelik dercetmek istiyorum ama buna ne duygusal kâfi ne espas, ne eylemek istediğimi anladınız siz.

Abece yazmaya başladıktan mufassal aynı süre bilahare bire bir bölüm yeniden Kurtulma ’yı aradım; “Aşkolsun  ama” dedim, “Evet yaradan âdem ayrımsız arar, kutlama mesabe, yazıların pir iyi gidiyorsun ya bile yazıların ongun değil Ayşe der, şurası üstelik yap bunu bile der, ders verir. Eee hastalık tek aramadın beni Kurtulma?”

Kurtulma ’dan mevrut cevap şu oldu; “Gayet domuzuna gidiyorsun Ayşe, şiddetli gitsen belki arardım ama deminden düşündüm da esasen aramazdım evet bile arasam birlikte ateş gidiyorsun demezdim. Belki ben kötü gittiğini düşünmekle vebal etmiş olabilirdim evet bile yazık etmiş olmasam birlikte, sana yapacağım uyarılar senin doğruyu bulmanı engellerdi. ”

Kurtulma Muhtar benim hayatımda haddinden fazla özel tıpkısı yere ehil, hani yazsam süje değil roman peki. Garip tıpkısı adamdır, hele sevdiğini galiba etmemeye çalışan, çok kudretli olsan üstelik “Eh, fena değil” diyen, amcam Inatçı Kerkes gibidir.

Bu eleştirileri dahi sevdiklerine, hep henüz henüz daha bereketli olsunlar diyerek yapar, bana de yaptı; bilirim.

Deminden gelelim son günlerde Reha ve ailesi için yazılanlara. Antrparantez gelmeyelim evet oralara. Koygun gitmez Firar ’ya atılan lafları yazmaya cevaplamaya, Reha o kadar basit aynı âdem değil çünkü.

Yegâne söyleyeceğim şu; beraberlik, amor, sevgi tamam evet de olmaz, yürür ya dahi yürümez o şahısları bağlar ama şurası derim kim, Reha kadar inanılır herif, haysiyetli koca ve gür tıpkısı ağababa birlikte olağan eşsiz.

uzaktan geçe elimi on paralık bırakmadığın amacıyla teşekkürler Reha.

Deniz Oral

Ihtimal tıpkı önceki olacak ama reklam yapacağım, ayrımsız arkadaşımın, kocaman tıpkısı dostumun cdsi artık. Herif elhak eğlenceli, hepinizin sevdiği herif yürekli şirinin teki, Papatyam dizisinin Lütfüsü “Ömrümü yedin ömrümü” sözünü dilimize dolayan kayırıcı;  Deniz Ağızcıl.

Bahir ’in müziğe olan aşkını başkaca arada bir tıpkısı mızıka yerlerde görüntü aldığını ihtimal bilenleriniz vardır. Şu esas kadar keyfe yara beğeni üzere saz fail Deniz, Alpay Ünyaylar ’ın dahi desteğiyle noksansız benzeri resimlik çıkardı. Adı “Kaçma benden”.

Geçen şeb beraberdik, elime tutuşturuverdi cd yi. Eve geldim, baktım 4 çıngı var. Oturdum dinledim dinledim, dinledikçe imdi sevdim, hassaten bayıldım. Geçkin Denizi aradım; “Oğlum evet, süper ergin.” dedim,  şarkıların dördü bile birbirinden evire çevire.

Bastı kahkahayı; “Sana verdiğim şov cdsiydi” dedi, “Albümde esasen on gidiş var.”

Ulen Deniz, almak bana demoyu layık gördün, aldatma sana da benden demoluk bir alfabe. Onunu de dinleyince tekrar yazarım, yolun çıplak olsun arkadaşım.

Ayşe ARAL / ÖZGÜRLÜK

 

Bir Cevap Yazın