Ayşe Aral yazdı

Dirgen bıçak takımını ego alıyorum, gümüşler sende kalabilir

Evlilik dediğin hava nedir kim? Ayvaz dediğin çömelecek, sevgilisinin parmağına tek taşı takacak. Eee kız dediğin dahi gördüğü yüze tav olacak, “parçalanmamış aradığım âdem” diyecek ve “peki”i basacak. Işte ondan sonradan hep şaşaa başlayıverecek. Hoşgeldiniz Alice harikalar diyarına…

Işte bendeniz bile tamlık bu hayaller peşinde, aşk uğruna 19 yaşında kendimi feda etmiş, 16 yıl bilahare da tıpkı Digiturk anteni ile kapıda kalıvermiş ayrımsız kadınım. “Eee bıktık kardeşim senin bu dünyaevi macerandan… Evlenmeseydin, evlendiysen da boşanmayıp ayrımsız köşede otursaydın. Temas ayın başı sonu seni mi dinleyeceğiz?” diyeceksiniz ki ihtimal birlikte haklısınız.

Amma bu defa nakletmek istediğim benim evliliğim değil, hepimizin evliliği… Tıpkısı ben mi geçiyorum bu yoldan? Yoo… Bilcümle beraber yaşadık, yaşıyoruz.

Hadi filmi başa saralım…

Evvel çoluk çocuk tanışır, genelde da önceki aşk tamam. Minik minik dokunuşlar, aramalar, flörtler… Sonraları başlar fon kurmalar… Genelde da kırmızı evet bile yeşil panjurlu evler hayalleri tezyinat. O devir emeksiz mı dağıtıyorlardı yoksa Türk filmlerinde mi vardı? Eee bilmem, hatırlamam…

İlişkinin geçmiş 3 ayı muvaffakiyet ile geçerse sınıfı önceki sayılırsınız. Sırada başka tıpkısı 3 ay elan vardır. Onu da atlatırsanız anbean karışınıza benzeri kaynana ya birlikte hanımanne çıkıverir. Zaten de damat adayı tıpkısı miftah ile kız tarafına gider. Sinema öncesi kız arkadaşını evden alacak, almaya geldiğinde de bir Türk kahvesi izzetüikram edilecektir. Bağımlı tesadüf bu yaa, ev birlikte dayanıklı tıpkı kalabalıktır o akşam. Alt kattaki komşu, kayınvalidenin annesi, etraftan biraz eş dostu de dahil almak üzere bütün uğrayıvermiştir o şeb… Tesadüfün bu kadarı aha!

Eloğlu adayı evden içeri girdi mi başlar göz süzmeleri, dinleyerek kulağa fısıldamalar, mutfağa kahvehane pişirme ayağına yardıma gitmeler… Akıllıca evet… Anca zordur kim tıpkısı Türk kahvesi fora etmek, yeryüzü beş altı 5 sevimli müzaheret etmezse kahvenin köpüğü tam olamaz. Neyse gelelim hikayenin devamına… Bu muarefe sonrası, kız tarafı çocuğu gözüne kestirmişse başlar istifham bombardımanları. “Ailesi hangi devir gelecek?”, “Nikah gününü konuştunuz mu?”, “Tıpkısı yüzük takalım şu işin adını koyalım bile bu yaştan sonra tıpkı bile elaleme alçak olmayalım” der durur kız tarafı…

Binnetice aileler aynı kurgu tanışıverir. Peki dahi iki ev birbirine girirverir diye niteleyerek midir nedendir bilinmeyen, özellikle aynı sülale büyüğü birlikte bulunuverir bütün o gecede. “Eee siz henüz elan nasılsınız?” kabilinden manasız sorularla saçma sapan benzeri diyalog başlamıştır da.

Haddizatında o şeb herkesin aklında tek bire bir laf vardır. Bunun adı birlikte PARA dır. Kim birçok servet verecek, dernek nerede yapılacak, birçok kişi ati, evlililk listesinde neler olacak, gelinlik nereden olacak, beyaz zehir eşyaları ki alacak, bu dallar hangi evde oturacak, altınları kim takacak, ki toplayacak, çatal bıçak takımları nereden olacak… cak birlikte cak cak… Gel birlikte kolaysa evlen!! Ve işte… Önce hezel, bilahare belgi ile başlar bu avantür.

Evliliğe revan bu süreçte arada ayılan bayılan, birbirine giren, birbirine küsen, evlenmekten vazgeçen benzeri sürü çift yolun sonunu getiremeden cayarlar evlilikten. Kendileri Tanrı ’ın sevilen kullarındandır ihtimal bile, bilemem…

Ego ve benim üzere rastgele ne olursa olsun aşkından vazgeçmeyecek olanlar amacıyla başlar lezzetli bir ahit… Aile tutulur, dernek mekanı bulunur, menü hazırlanır, gelinlik siparişi verilir, davetiyeler dağıtılır ve espas sağlık amor yuvasının içini doldurmaya… Sevgilinle ele ele tutuşur başlarsın mobilyacıları gezmeye…

“Aşkım bu koltuğu alalım, hem bak L şeklinde… Göstergeç seyrederken sen kurulursun sağa, ben bile sola..”

“Şu lambayı dahi alsak mı? Hem bak ayarı var, istediğin büyüklüğünde kısıyorsun ışığını, romantik geceler amacıyla biçilmiş hilat.”

“Istikbal karıcım şu robotu birlikte alalım. Bak herhangi bir şeyi doğruyormuş. Ben sana kıyamam o minik şişman ellerin yorulsun istemem. O evire çevire ellerin yemeden içmeden bana dokunsun, beni sevsin.”

Eşyalar alınır, adım adım familya yerleşmeye başlar. Bağımlı bu tam kızın çeyizindeki sim çatal bıçaklar, erkeğin annesinin dedesinden kalma harir halısı kabilinden önceleri var olan eşyalar dahi evdeki yerlerini alırlar.

Ve evlenilir… Seçkin husus ilkin sağlam tıpkısı güzeldir. Hele ilerleyici zamanlarda tıpkısı birlikte bebişler aileye katılınca hazzın doruğuna ulaşılır. Bilahare bire bir bakarsın ki, her madde değişmiş. Sonsuz çekişme, daima bire bir hırlaşma. “Ben on metre işiyorum, sen birçok metre?” gibilerinden tıpkısı hacet yarışı. “Ben haklıyım, sen bilcümle haksızsın”, “Sen tatminsizsin”, “Senin ruhun beğenilmeyen”, “Nereden çattım sana? Keşki sevmez olaydım seni… Kargış benim şu bedbaht kaderim…” Daha da ilerledikçe bu ahval başlar aldatmalar, müzahrefat… Tensel hanay suyunu çeker, birbirini seçme gördüğünde başlar of çekmeler…

Ve ayrımsız tün oturulup o meşhur müzakere yapılır. ”Madem anlaşamıyoruz, birbirirmizi bundan sonra yıpratmadan tez zamanda boşanalım. Amma iki dost kendisine… Ne da olsa kuma evlatlarımız var, birbirimizin hayatında ayrımsız şekilde hep var olacağız…”

Sonradan avukatlar tutulur, dava açılır… Hah işte o andan itibaren bile nah yâren kalınır. Düşman olunur bir anda düşman!

Aileler başlar etrafta konuşmaya “Ay cömert, bu herif benim kızımın başını yedi.” “Bu kız benim oğlumun başını yedi. Pırlanta kabil yavru bak ne ağıl geldi…”

Tıpkısı birlikte mutat familya tepkisi kadına ya da adama denir ki; ”Intizar ben evvel gördüğüm çağ anlamıştım bu kızdan/adamdan sana müfit gelmeyeceğini… Amma aha asıl yüreği, söyleyemedim ki…”

Aynı yandan dava bitmeme ölçü, anlaşma olmadıkça dahi uzar gider… Hangi salakça bire bir durumdur kim paylaşamazsın şu kiralık dünyada cemaat olduğun üç ilkokul malı, eşyayı…

Kadın evden gümüşleri toparlar götürür ana evine, âdem ise babaannesinden küsurat halıyı ve duvardaki Fikret Yüce ’yı… Ne kaçırsan kardır, önce davranan güya karlı menfaat. Sonra aynı bakarsın ki o amor yuvası kalmış çırılçıplak. Boş duvarlar, abes parkeler, yıkılan ümitler, ağlayan yürekler… vaktiyle bildirme sevdiğin genişlik yabancı tamam sana… Oturup on ağlar, tıpkısı gülersin yaşadıklarına. Bölüm gelir ülkü da biter ve yollar ayrılır. Bütün başka bir düzene akla yatkın başlar öğün almaya… Kimi Vakit aklına sağlık; ikinizin dahi evden almadığı, elini sürmediği iki şey, yanyana duran iki madde, bornozlar ve diş fırçaları… Halbuki hangi çokça şeye tanık olmuşlardır…

Ayşe Aral /Özgürlük

Bir Cevap Yazın