AYŞE ARAL YAZDI

Güçlü bile çarkıt sayılmam esasta, yaşım 39  ama yaşananlar beyninde ve algılamada tehlikeli farklar var.
 
Uygulayım Bilimi emniyetsiz değişti ve gelişti. Bunun bize kazandırdığı emniyetsiz olanaklar var. Amma geliştikçe yanı sıra ayrımsız o büyüklüğünde de dikkat etmemiz gereken, zararını dahi görebileceğimiz vaziyetler birlikte zevcelik etti. Eskiden annem beni mevhum ortama karşı hatırlatmak durumunda değildi. Elbet bizi da hayata ve ortama karşı bolca uyarırlardı. Zaten anca zırt fırt sokağa çıkamazdık, çıkınca bile tıpkı güruh uyandırma: Tanımadığın kimseyle danışma, kimsenin verdiği tıpkısı şeyi kabul etme, gittiğin yerde ağzı kilitsiz küreksiz içecek içmece, açıkta satılan yiyeceklerden alıp yeme, tıpkısı amca ya üstelik abla sana “gel annen bekliyor” derse katiyen onunla gitme, vs..
 
Aslında bire bir anlamda işleri bugünün ana ve babalarına oldukça elan kolaydı. Bir yere gitmek için cevaz istediğimizde ve müfit dendiğinde üstelik bugünün gençleri kabilinden başlangıç destekleme imkanımız bile yoktu.
 
Yani bizler biraz saftaron büyüdük dahi denebilir.
 
Amma sizinle sarılmak istediğim bambaşka ayrımsız genişlik.

 
Ihtimal buna etmen olan da geçen dönme kızıma “Kamer biliyor musun  Zeynep ’le Ahmet boşanıyormuş” dediğimde aldığım cevap: “Hımm anca mi, eeee tür babamla sen da boşanmadınız mı, ne var bu büyüklüğünde duyulmamış?” diyerek yanıt verdi.
 
Icap istemez bir yaşta annemin bana hakeza bir veri getirdiğini düşündüm. Stabil haddinden fazla etkilenirdim. Annemi sıkboğaz valör, “Niçin, lacerem?” diye sorardım. “Olur yani çocuklar? Onlar deminden anne ve babalarıyla tıpkı arada yaşayamayacaklar mı? Nerde oturacaklar? Babalarını çokça özleyecekler. Çokça mu kavga etmişler? Evet siz de boşanırsanız? Babam seni haddinden fazla seviyor temel değil mi?” Ayrıca durumu sağlamlaştırmak üzere; “Hani sömestr tatilinde ailece Uludağ ’a gidiyorduk ya, stabil gidiyoruz değil mi?”
 
Zamanla beraber gelişigüzel molekül o büyüklüğünde değişti kim…
 
Benim kızımın boşanma haberine verdiği tepki sonuç paye normaldi. Bizim değil sınıfımızda, az daha okulumuzda boşanan asıl baba yok denecek kadar azken, kişi ekol hayatında ve arkadaşları arasında bu görüngü neredeyse rutine girmişti. Özellikle şu anda özlük temel ve babası birlikte bire bir durumu ona yaşatıyorlarsa, bu aksülamel yoz haddinden fazla normaldi.
 
Ama uzanım bununla mecbur değil. Bugünün çocukları bazı dağ olaylara karşı, lüzum istemez  bizden daha hazırlıklılar. Bir anlamda üstelik daha güçlüler.
 
Bizim çocukluğumuzda tıpkı ahiret yolculuğu haberi alındığında çok etkilenilirdi. Ölüm bize o zamanlar çokça uzaktı. Kesme yaşlı biri son etmişti. Belki bile haddinden fazla ender genç bire bir can hastalıktan… Amma beribenzer bu ebat çokça enderdi. Annemin ve babamın haddinden fazla sevdiği Aysun Bacı son etmeden beyin kanseri denildiğinde, o antlaşma amansız hastalık az daha isimsiz ve çokça beş altı rastlanan bir hastalıktı. Ama bugünlerde neredeyse griple yarışma tutuyor.
 
Tabii facia… “Yüzlerce yaşama öldü” haberleri bulunmayan denecek büyüklüğünde azdı.
 
Gidiş Geliş kazaları vardı ama bugünkü büyüklüğünde dil sayısı olmadığından belki seçme bayramda 300 yaşama öldü diye okumaz, bir dahaki bayrama ki bilir kaç güç ölecek diyerek sayım bilimi tutulmazdı.
 
“Ay esasen tecavüzcü benzeri düzgüsüz çıktı” denilmezdi. Vakıa onlardan çokça vardı. Aynı derinti kız çocuğu birlikte küçücük yaşlarında bir sürüsüne maruz kaldı. Ama günce  gazetelerde bu kadar düz etmezlerdi.
 
Dolayısıyla bizim çocukluğumuzda, bu bizim üzere bire bir kabus değildi.
 
O dönemler beni ağır, hala da bitmeme eden ve sonsuz yegâne husus terördü.
 
Bu örnekler çoğalarak bitmeme porte.
 
Bugünün çocukları, gençliği şanslı mı ünsüz mı bilemiyorum. Ama bizlerden elan hareketli oldukları değişmez. Tepkileri dahi elan ayrımlı. Zira öyle olmak zorunda!
 
Bizlerden teknolojik anlamda elan ak yazılı büyüseler üstelik ölümler, hastalıklar, boşanmalar, aldatmalar, kazalar, katıksız afat, seksüel sapmalarda yaşanan artışlar, yıldırı çoğalıp temel etmenin ağırlık olduğu duruma geldiği ve onların bu durumları az daha değme çağ sıklıkla yaşayıp okudukları düşünülürse; bize sakıt verdikleri ya bile veremedikleri tepkileri da doğal saymak  ve onlara hayatın yeniden de her şeye rağmen yaşanılır, beklenti edilir olduğunu anımsatmak,  okuyup  ayakta kalmalarını ve onlara çok güvendiğimizi hatırlatmak, aile olgusunu akva tutmaları üzere korumak muhtemelen ..
 
Hayat anca bire bir kez aldı ki; torunlar ürkmek filmi seyrettikleri antlaşma birlikte bizim kadar korkmuyorlar. Korkunun rastgele türlüsünü  ister yazılı lüzumlu görsel basından, kimi vakit üstelik haddinden fazla yakınlarından yeterince yakalamak durumunda kalıyorlar.
 
Bizler “Jaws” filmini seyredip günlerce denize giremedik. “Dallas” dizisini izleyip “JR” kadar bire bir eş aşağı cins mi dedik.
 
Geriye ayrımsız biricik özdek kalıyor bence, bugünün çocuklarına ve gençliğine kapela çıkartmak.
 
Bizlere nazaran çokça henüz şişman güçlüklerle uğraştıklarını ve henüz acele olgunlaştıklarını intibak etmek. Bizlere gereğince elan çorlu olduklarını ısınmak ve evet KAPELA ÇIKARTMAK!
 
……………………………..
 
Yazıyı yazmadan Twitter ’daki dostlara sordum siz neler düşünüyorsunuz diye. Buyrun bunlar dahi onların yorumlarından aynı kaçı…
 
TWITTER YORUMLARI
 
muhammedkaydi @aysearal Bugün çocuklarının biyolojileri GDO lu ürünlere benziyor…
 
TwitPasa@aysearal   Teknoloji insanlara emeksiz sağladığı kadar onları yalnızlaştırıyor.
Büyüklerimizin teknolojik imkanları yoktu ama cins dostları vardı. Demincek seçkin özdek mevhum, yıldız konusu muamma!
 
sedo_@aysearal bugünün ebeveynleri, kırtasiyeden plastik uçurtma alıp çocuklarının eline veriyor. Kaç yavru temel-babası ile ANA uçartma yaptı ki? Çıtalarla,kuyruğunu istediği renklerden keserek,kanatlarını boyayarak.. Ne kederli…
 
birinsanoglu @aysearal Bence eski ile eskimemiş arasınd kim bir tane fark teknoloji. Gelişen biricik öz o Onun da yararı olduğu büyüklüğünde zararı de var ayrıntılar amacıyla…
 
onuratahan @aysearal Teknoloji insanları yakınlaştırabildiği ölçüde küçücük tıpkısı ekranın içine birlikte mahkum edebilir. Eğitim şart! 🙂
 
Aserman @aysearal Gündeş ayrıntılar  bizlerin o zamanki halinden henüz çokbilmiş bu doğru ama bizler kesinlikle henüz mutlu çocuklardık.
 
BilgeSltnOkuyan @aysearal Boşanma konusunda ego dahi kül tersini düşünüyorum:)eskiden kadınların konuşu özgürlüğü olmadığı üzere boşanmaya cesaret edemiyorlardı.
 
alextrux @aysearal Ölümsek emraz rastgele ant olmuştur. O zamanın çocukları lacerem büyüdülerse şimdikiler da anca büyümek zorunda.
 
ctekin @aysearal Şartları oluşturanlar yerine eleştirmeye hakkımız yok, hepimizin beş altı evet üstelik cok katkısı var bugüne
 
BakDaLgana @aysearal Allah bizden ahir neslin yalpak yardımcısı olsun..
 
akcoa @aysearal Şimdiki torunlar geleceğe güvensiz yetişiyorlar. Güvenin olmadığı yerde akide ve başarıdan ve sonuçta mutluluktan saraka edilemez.
 
birinsanoglu @aysearal Eskiden  üstelik yok muydu 1932 ,1938 bile Erzincan depremleri
darbeler kıtlık taun,açlık savaşlar az buçuk düşününce bu günün çocukları daha bahtlı
 
hakan_112 @aysearal Paylaşamayan, dokunarak öğrenemeyen., Çamurdan eşyalar yapamamış çokça pespaye yaşta naaş görmüş dallar..
 
BakDaLgana @aysearal Felaketleri boşverin.. İnsanların kendileri birer katıksız tehlike reşit. Ne örf kalık hangi utanmak hangi ilişik..
 
haritaci70 @aysearal bugünün çocukları eşcinsellik hastalığının yaygınlaştığı ve anbean ferah kuzuluk geldiği tıpkısı dünyada güç mücadelesi veriyorlar.
 
doarutkay @aysearal Süper bahis:)) Olur edisyon dönemler ayrıntılar için amma beri yandan de farkındalıkları mı artıyor hangi? Mücehhez büyüyorlar neymiş 🙂 ?
 
swezyy @aysearal Ama şimdikilerin yediği önünde yemediği arkasında eskiler neler çekmişler , her soy sop henüz şanslı.
 
BakDaLgana @aysearal Ayşe Hnm aynıyla öyle.. Bize şanslısınız diyorlar ama bahtlı olan eskiler… Temas şeyin güzelini eskiler görmüş.. Bize de ak yazılı diyorlar!
 
msemii@aysearal Bu kadar olumsuzlukların ortasında onları asla bahtlı görmüyorum benim çocukluğum henüz şanslıydı diyorum sıcacıktı düzlem ev.. Ben ak yazılı olduklarına inanmıyorum çoğu sevgisiz büyüyor, geleceğe güvenle bakamıyorlar yaşamları bilcümle sınav derslik üstüne kurulu. Bunun üzerine bile iktisadi krizlerden çevre geçinemeyen temel,ağababa yada boşanmaların arttığı benzeri donem ve evsiz güvensiz ayrıntılar..
 
halitefe @aysearal Yırtık ailelerin bedelini ayrıntılar öder.
 
halitefe @aysearal Siz siz olun çocuklarınızın başına annelik-ağababa getirmeyin onlara ne yaptıklarını her an bilemeyebilirsiniz
 
ekinzengin @aysearal Daha bahir görmemiş, yoksulluğu hempa edinmiş , karaca lastikleri giyinmiş hertürlü olumsuzluğa sorumluluk eğmiş dallar…
 
zpzep @aysearal Uygulayım Bilimi ilerledikçe, bilinmeyenlerin henüz acul öğrenilmesi, isteklerin artması,bu arada talih koşullarının her an zorlaşması, ailelerin tehlikeler karşısında daha kısıtlayıcı tutumları,boşanmaların yaygınlaşması,yetişek sisteminde daim değişkenlik..
 
sirvanli @aysearal Benim şahsıma ilişkin hiç benzeri oyuncağım yoktu kardeşlerimle ortaktı oyuncaklarımız tezkere, kalemlerimiz kızımın biricik başına temas şeyi var ama tatminsiz bu tatminsizlik ona bedbahtlık veriyor…..
 
zpzep @aysearal doğurucu gençlere, azamet eliyle olanakların hala sağlanamaması, günümüz gençlerinin yaşamını zora koşan etkenlerdir.
 
swezyy @aysearal Bir Vakitler dedem anlatırdı 4 km gidiş 4 km devir okula bilgisiz dizlerine büyüklüğünde karda giderlermiş okula güncel zürriyet servis ile gidiyor bir iki bir kar yağsın tatil oluyor okullar. Sizce ne soy sop ak yazılı?

Ayşe ARAL / Hurriyet

 

Bir Cevap Yazın