Ayşe Aral yazdı.. Işın Yağız beni de bastı!

Kusuruma bakmayın ama zaman sizleri dokuz canlı güldüremeyeceğim.

Seçme hangi kadar haricen şen şatır zait gözüksem de işin içine geçersizlik, aldatılma, tezellül girince, hele kim bunlar benim çok sevdiğim birini üzünce, pençelerimi dışarıya çıkarmamam geliyor olamaz aynı ayla.

Şunu da yazmadan geçmeyeyim, berenarı beni tanıdınız bilirsiniz.  Olaylara, yaşananlara asla tek taraflı bakmam. Canımdır, kanımdır, ne hata etse, hangi halt etse o doğrudur demem.

Arz canımın, sunu kanımın hatasını gördüğümde evet de sunma azından bana sorumluluk üzere gözüktüğünde ağzıma geleni söyler, yüz kere uyarır, icabında eşimden dostumdan vazgeçme pahasına doğru bildiğimden üstelik asla şaşmam. Bu konuda de nötr olduğumu bilmenizi icap ve konuya dönerim.

Önce önce şurası söyleyeyim; ben Işınla eş olduğumda, Işın çıldırasıya âşık ve emniyetsiz mutlu ayrımsız kadındı, bu dahi takriben aynı buçuk yıl öncesine denk dirimlik.

Işınla arkadaş olmamızın arkası sıra işi kankaya bağlamamız haddinden fazla birkaç beş on aldı. Zira tam benlikti, ben bile onluk. İkimiz dahi deliydik, ikimiz üstelik şu hayatın bin sillesini yemiş olmamıza karşın sahn doluyduk. fazladan onun oğlu, benim dahi kızım bire bir okulda okuyorlardı. Nakız böyle olunca biz iki düzgüsüz, ayrılmaz olduk. Bittabi bunun devamında birbirimizin hayatlarına girdik, hayat derken acılarımıza, sırlarımıza, pişmanlıklarımıza…

Benim; “Of canım sıkkın, bıktım bu koca milletinden” diyerek veryansın ettiğim günlerde, o gülüyordu; çünkü âşıktı, zira mutluydu.

“Aman Ayşe hemen pes ika, dur kız hele akıllıca adamı bulacaksın sen dahi aynen benim kabilinden.” der dururdu.

Antrparantez bu kadının birlik şöhretine karşın gittiğimiz gelişigüzel yerde, sahnede evet birlikte seçme neredeyse bu derece alçak gönüllü oluşu, insanlara sarılıp sarılıp, mıncık mıncık öpmesi beni haddinden fazla etkilemişti.

Tıpkı gece kul kala sabah tıpkı kalktım, elinde bez sehpanın tozunu alıyor. “Halik alo, sapık misin, hangi yapıyorsun?” dedim. “Nehiy len, sililik yapıyorum. Sence neye benziyor?”cevabını yedim. Benim daha çaput tuttuğumu görmeyen Ivanka üstelik şoklardaydı haliyle.

O akşam aynı dürü töreni vardı ve Işın armağan alacaktı. Televizyonu açıp Ivanka ’yı çağırdım; “Gel bak ki var.” Ivanka sendeledi; “Esas Anşa, bu kadın hanende mı, aaa ünlü mü? Ay peki düzgüsüz mi, niçin saflık yapıyor?” 
 
Gel antlaşma git ahit, Işın ’ın eyyam boyu “Aşkım aşkım, bebeğim bebeğim” diye niteleyerek anlattığı adamla benzeri gün geldi, tanıştım. Adamı çokça sevdim, sevdim zira mahsus ki arkadaşımı haddinden fazla seviyordu. Işın ünlüydü, insan ise yalın. Ünsüz amma yetenekli ve iş azmi olan tıpkısı herif.

Işın üstelik adamdaki bu azmi görmüştü, vakıa azmi görmese üstelik aşkının gür yerlere gelebilmesi amacıyla elinden geleni yapacaktı, çokça belliydi, çünkü karı âşıktı. Sevgilisi mutlu olsun, gülsün, kendine güveni gelsin, hakkı olan yerlere varabilsin diye başladı çırpınmaya. Kadın işte, yani bizden.

Bire Bir uzaklık bu durumu abarttığına de tanık oldum.
“Işın neredesin?”
“Sevgilimle bilmem nerede”
“Elbet yani kızım, senin bu şeb bilmem nerede konserin bulunmayan muydu?”

“Ha vardı ama fesih ettim, çünkü aşkımın işi elan eke, dur ben seni arayacağım.” Küt!

“Işın nerdesin”?
“Kamer toplantıdayım, bizimkine gelişim bağlamaya çalışıyorum, ay inşallah evet. O benim canım ya.”
“Işın sen 16.00 uçağıyla bilmem nereye gitmeyecek miydin?”
“Aman Ayşe paranın içine edeyim, gitmiyorum benimkinin işi daha önemli. Özellikle şu işi bire bir bağlasam onun suratındaki mutluluğu hiçbir servete değişmem.”

Ne desem bilememeye başlamıştım, kadın âşıktı ve mutluydu. Eh o ahit bana bile mok aşındırmak düşerdi ve yavaş yavaş Işın amacına ulaştı, sevgilisi bile kendisi kadar olamasa da -vakıa olması gayrimümkün o birlikte ayrı amma- sıradan kat bitirme etti, eh ünlü üstelik oldu yani.

bazı bazı çarpışma ederlerdi hele dahi geceleri. Beni arardı Işın; “Muhtemelen bu defa bitti, ühühüh”

Sevgilisini dahi aradım bir kat; “Amiyane bitti mi?”
“Yok evet Ayşe, biter mi? Biz aşığız.”

“Hah ben da onu diyecektim, uykumun içine ettiniz, sabah sarmaş dolaş olduğunuzda aynı zahmet arayın beni.”

Hep üstelik öyle oldu, evvel cenk, sonraları iri telaki. Imdi onların “Bak bu misil ayrıldık”larını asla kaale almamaya başlamıştım. Diyorum evet âşıktılar, hem üstelik öyle böyle değil.

Işın cidal dönemlerinde vakit kaybetmeden kendine ve sevgilisine adisyon vermekle kalmadı, âdem sülalesinin üstelik herhangi bir seferinde gönlünü ahzetmek zorunda kaldı. Devir oldu zat annesine, abisine, oğluna adisyon verdi, dönüş oldu sevgilisinin annesine. Adisyon derken yaşanılanlar iki tarafı birlikte üzmekteydi amma arz çokça üzülen Işındı ve o zamanlar o bunu tek bilemedi.

Ilerleyici zamanlarda bu kayırıcı sesli, sesinden daha bile âdem yürekli eş aşkı üzere ailesiyle küs de yaşadı. Ego “Çüş çıktı” diyecekken beni dahi susturdu; “Zinhar tıpkı özdek mersiye, seviyorum Ayşe.”

Böyle bitmeme etti gitti, bizimkiler tekrar kimi vakit kapışıp, sonraları adrenalini tavan yaptırıp, 24 saati geçirmeden Türk filmi edasıyla birbirlerine koşuyorlardı. Üste hızı alamayıp tatile kaçıp beni Jamaikalar ’dan, Amerikalar ’dan arayıp; “Ayyyyy süperiz mucuk. Demincek da mohitolar elimizde” şeklinde sinirlerimi oynatıyorlardı.

Işın mutluydu evet ben birlikte mutluydum. Artık kavgalarını birlikte iplemez olmuştum. Ta kim güzeşte hafta Işın beni arayana kadar.
“Ayşe bu sefer bitti.”
“Hahahah hangi bitti aşkınız mı? Hahahaha kamer dur aşındırmak yapıyorum demin, ararım seni.”
“Sakın yama zira bu kere bitti Ayşe, aldattı beni.”

Işte o devir çok şaşırdım, inanamadım. “Dur” dedim, “bire bir sakin ol, dedikodudur.”
“Ayşe twitter ’a ayrımsız baksana.”

Sevgilisinin sayfasına girince ve resmi görünce vakit kaybetmeden sustum. Resme baktım, durdum. Açıklaması var idiyse dahi etik bilimi değildi, çok yaralayıcı, ayrımsız kadını akıbet basamak aşağılayıcıydı.

Konu bulamayınca “Aman seni kıskandırmaya çalışıyor, gül geç Işın” dedim.
“Sen olsan gülebilir miydin Ayşe?” deyince de “Müfit” dedim.
“Olur, Işın deminden ne yapacaksın?”

“Sence yapacak bire bir öz var mı? Allah ’a devretme yazar bilahare üstelik kullanılmamış taşındığımız, sanki yeni aşk yuvamız dediğimiz anılarla yoğun şu evi sabaha boşaltacağım, sonraları de bu incitici kapansın diyerek bekleyeceğim hem birlikte kapanmayacağını düşünülerek”

Dediğini yapar Işın ve bile yaptı, bir haftadır evi boşaltıyor. İstese tıpkı günde boşalacak evi nedense içine sindire sindire boşaltıyor, sözde beherglas kolide tıpkı şeyleri, lütfetmek istediklerini geriye atıyor.

“Filhakika bu, aferin sana. Haydi fıstık, önümüze bakalım çıktı” diyorum. “Dur dur tükenik bakacağım, alelhusus şu koliler bir bitsin” diyor.
“Kamer bitsin koliler imdi sıkıldım valla, olmadı gelip ego toparlayacağım pılını pırtını valla.”

“Bulunmayan, Ayşe böylesi henüz ferah adım adım, hangi olur üstüme gelme bu meydanlık.”
“Münteha gelmiyorum.”

“Geçecek Ayşe, o bile mutlu olsun inşallah ego de ama canım çokça yanıyor.”

Ego arkadaşımın gözyaşlarına, yaşadığı haksızlıklara merhem olmaya çalışırken ayrımsız aktarılma benzeri telefon geliyor.
“Işın Kadın ego filan, sizinle tıpkısı kahvehane içebilir miyiz?”Arayan aşkının sevgilisi.

Ben deliriyorum; “Gitme, sakın gitme. Kamer ya üstelik git gırtlağını kesif, üste dur sen sıkma, otur ego sıkayım.”

“Ayşecim kimsenin gırtlağını sıkılamak hal değil. Gideceğim, aynı kahve içip mutluluklar dileyeceğim, içiş çokça yansa de abat uyuyabilmek üzere yine bana yakışanı yapacağım.”

Kahvehane içmeye gitti.  Vakit Kaybetmeden kahvesini içti, hanımefendi üzere girip esasen hanımefendi kadar daha çok. Ego şahidim, aheste şahidim.

Peki, sonraları ne oldu, hah işte ego burada devreye giriyorum. Benim arkadaşım gazetelere kolluk oldu, hem üstelik zahir oldu; “Sevgilisinin ofisini bastı” diye.

Ego basardım birlikte o basmadı aha, öyle aynı kadın değil aha. Burada aman bre deryalar diyorum, yazarken bili yaparken aynı sorun be kardeşim. Bu kadar üzüntülü bir kadını, ayrımsız anayı, koca bire bir aileyi tekrar üzmek, engel vereceğini, acıtacağını düşünülerek lades oyunu demek ne ahlaka uyar evet? 

Bire Bir ülkü, bir danışın evet.

Neyse yapacak bir husus namevcut, haksızları, biberli niyetlileri, birilerinin üzerinden prim yapmaya çalışanları Allah ’a havale edip diyoruz ki; “Tıpkısı kadını ağlatmayın çünkü Allah gözyaşlarını sayarmış.”

Ayrıca Işın ’a bir şey gayrimümkün, bu işin üstesinden üstelik temas şeyin üstesinden geldiği gibi esasen gelecektir.

Gerçi demin aklıma geldi bu avrat beni bile basmıştı bundan tıpkı buçuk yıl önceki, hem da kalbimden. Eh ego elan hangi diyeyim, kaybedenler düşünsün.

Ayşe ARAL

Bir Cevap Yazın