Ayşe Aral’dan afiyetle okuyacağınız bire bir alfabe

Bire Bir Nişantaşı masalı

Ben o sizin bildiğiniz kadınlardan değilim. Falsolu anlamayın, yani şu Nişantaşı kadınlarından değilim.

Hani temas sabah şıkıdım şıkıdım davete masraf kabilinden giyinip, yekpare dönem vitrin bakınan ve illa öğlende benzeri kafede eş kadına salata ve soda muhabbeti yapanlardan…

Sabık zaman mecburi namına yolum Nişantaşı ’na düştü. Nedeni, batarya kontrolü zamanım gelmişti. Aslında sinir oluyorum bu duruma, hem giderken ürkü yapıyorum “ya tıpkısı şeyim varsa” diye niteleyerek, hem birlikte  çipli aynı eş olduğum, duygu atışlarımın ayrımsız makina aracılığıyla yönetim edildiği seçkin seferinde suratıma vuruluyor diye. Allah ’fecir iğ kalpli doktorum Kamil as huyumu suyumu bildiğinden sağolsun bu durumu benim amacıyla elinden geldiğince çekilir ağıl getirmekte. Neyse gittim kontrole, maşallah bir şeyciğim üstelik yokmuş. Doktorumla vedalaştım, neşeyle kendimi Nişantaşı sokaklarına attım. Hadi dedim sen dahi NİŞANTAŞI KADINI ol bakalım tıpkı günlüğüne…

Nişantaşı reşit Londra, New York… Şöyle aynı vitrinlere bakınayım dedim, Türkçe isimli salon adı az daha kalmamış. Umum gavur (yabancı) modacılar rastgele yeri istila etmiş. Araba parasına ayak, etek satan vitrinlere az buçuk bakındıktan sonraları tikky benzeri kafede az buçuk oturayım dedim.

Oturup kendime bire bir mojito söyledim. İçkimi beklerken şöyle aynı etrafı süzeyim dedim birlikte aman Allah ’ım güya herkes düğünden derkenar gelmişcesine çok şıklar. Ayrıca kadınların bütünü taş, adamlar bile valla hangi dalavere söyleyeyim jilet gibilerdi. Cenabıhak ’tan üstüm başım yapışık değildi birlikte aralarında stabil sırıtmadım. Suratıma bakıp fıs fıs konuşan kadınlar da oldu. Daha Çok bilmiyorum tanıdıklarından mı yoksa müthiş cazibemi kıskandıklarından mı beni çekiştirdiler, bilemeyeceğim o kadarını…

Mojitomdan benzeri hüp çekmiştim ki, gözüm önümdeki masada oturan iki adama takıldı, elan doğrusu benzeri tanesine. Tanrı özenmiş üstelik yaratmış sayın yâran. Düşünsenize Brad Pitt ’in gözleri, Richard Gere ’in dudakları, Clooney ’nin saçları, Ashton Kutcher ’ın burnu, ay sunu fenası üstelik Lost ’un Sawyer ’ının vücudu, hepsi bu adamda mecmu. Ayrımsız süre bilinmeyen gözlerle adamı süzdüm durdum. Benzeri yandan de öz kendime diyordum ki; “Kızım aks mısın, yağlık çıtır kaynıyor, en sakat yaştasın, 39 olmuşsun, hangi çıtırsın ne birlikte iri. Görmüyor musun bu cins adamlar bütün çıtırlarla… Sen yemeden içmeden seyret Ayşe… Farzet kim, deniz kıyısında oturmuşsun, içkini yudumlayarak denizi seyrediyorsun. Hah işte, sana dekor olsun ayrımsız nevi…”

O tam bir anda bana aynı üşüme geldi. Ayrımsız baktım tepemde yanan soba sönmüş. Cemi garsona bunu söyleyip aynı bile şal isteyecektim ki, ayrımsız dakika omuzlarıma bir şal konuverdi. Kafamı şöyle tıpkı havaya kaldırınca benzeri da hangi göreyim? Peki değiştirmeden düşündüğünüz kabilinden bu adamın şefkat dolu gözlerini…

“Şimdi beri size bakıyordum, güçlü belli belirsiz giyinmişsiniz. Ayakkabılarınızın dahi burnu ayan ama haklısınız bağımlı kim… Şu havalar tıpkısı hamam, bire bir antipatik yanıltıyor insanı…”

“Igıhıh…” gibi benzeri patırtılı çıkardım geçmiş, şoktayım haliyle. “Tamam” dedim, “Haklısınız, insan bilemiyor hangi giyeceğini. Halbuki sabah evden çıkarken metanetli de güzeldi albeni. Şal amacıyla çok teşekkürname ederim, haddinden fazla naziksiniz.”

Cemi o sırada yanımdaki masa boşaldı. Yanımdaki yüce koca arkadaşına seslendi, “Gel buraya geçelim, biz birlikte üşümeyelim.”

Yüzüme yeryüzünün yeryüzü salak gülüşünü yerleştirip gülümseyiverdim ve canip masama kurulurlarken, mojitomu fondipledim. Şoktaydım haliyle…

Ve kardeşçe başladı. beraber mekandaki bilcümle hatunlar bana bozuk bakımsız bakıyorlardı. Haklıydılar, ses etmedim.

Adı Franco ’ymuş… Babası Türk, annesi Italyan ’mış ve estetik cerrahıymış (düşünsenize, almak ömrümün serencam yıllarına dek bütün tendürüst kalacağım). 46 yaşındaymış ve bekarmış. Yılın yarısını İtalya ’dahi, yarısını Türkiye ’dahi geçirirmiş. Hele yazları bilcümle buradaymış. Teknesiyle parçalanmamış güneyi gezermiş (burada topluca “oha” diyoruz). Ha tıpkısı dahi kızı varmış boşandığı eşinden ve benim kızımla bire bir yaştaymış (burada birlikte “namevcut bundan sonra” diyoruz).

Bilahare ego bir duruluk kendimden bahsettim. Yaşımı duyunca inanamadı. “Suratında estetik de bulunmayan, olsa anlardım” dedi. “Sanırım sen anadan doğma estetikli yaratılmışsın. Söylemeden edemeyeceğim, gözlerine hayran kaldım.”

Cemi yere düşüyordum kim ne aksiyon yaptığımı sordu ve “İnanmıyorum, mizah mı? Ego bile nereden tanıyorum diyerek düşünüyordum. Senin yazılarının hastasıyım ego” demez mi? Tıpkı zaman öz kendime dedim ki, “Herhalde batarya kontrolü sırasında öldün ve Cennet ’e düştün Ayşe.”

Tamlık diyecektim kim, “Evet seni zahir kapmadılar? Hem yılın yarısını Türkiye ’dahi birlikte geçiriyorsun.  Kuşkusuz keşfetmediler seni?”  Sonraları, “Sabuklanma Ayşe” dedim.

Larpadak garson elinde insan bire bir buz kovası ortamında aynı şampanyayı getirip masama koydu; “Buyrun, Franco beyden size” diye niteleyerek…

Teşekkür ederim diyip telefonumun çalması üzere dua etmeye başladım. Daha Çok resmen tıkanmaya başlamıştım. Yoksa bu bir azrail şakası mıydı? Birazdan günün yeryüzü salak hatunu mu seçilecektim? (burada isteyenler “hadi len” diyebilir)

İki boduç şampanyayı devirdikten sonraları ayrımsız dakika kendime kızdım, “Yuh sana… Kazık kadar kızın var senin, burada yöntemince korte ediyorsun. Özellikle annen duysa, resmen topa koyar seni!”  Sonra üçüncü kadehimi yudumlarken bu düşüncemden vazgeçtim. “Amma Ayşe aşk böyle benzeri özdek işte. Hem onlar dahi senin bahtiyar olmanı istemezler mi hep” diyerek.

Bu sırada yan masada  Franco İtalyanca ayrımsız tarz söylemeye başladı, “Bellisimo, te amo…”  Bundan Sonra bir serenatım üstelik vardı, Tanrı ’fecir üstelik kalbimde batarya… Yoksa normal ayrımsız karı kalbi cümle bunları yaşarken bir hayli zorlanırdı. Tıpkı zaman saate baktım, on olmuş. Elan eve gidip yazı yazmam gerek amma kuşkusuz ayrılacağım Franco ’dan, bu moddan? Kuşkusuz cins avlu moduna geçebilirim diyerek çekişme verdim kendimle.

Amma yapacak bir husus bulunmayan. Durumu namına anlattım, izin istedim. “Evet güzelce gözlüm” dedi. “Seni erte arayacağım. Ferda akşam işin yoksa seni tekneme davet etmek istiyorum. Sana ellerimle fettucini alfredo yapacağım.”

Aşk ve şampanya sarhoşu ego “tamam” dedim. Elimi öptü ve ciao ciao yaptık.

Arabamı beklerken mutluluktan uçuyordum. Eee aha kimi vakit sen farkında de olmadan amor gelip seni buluyordu. Zaten çoktan haketmemiş miydim?

Şapadanak aynı adamın “Hanımefendi pardon, tıpkısı molekül söylemeliyim size” demesiyle irkildim. Benzeri baktım ki bizim şampanyacı garson.

“Efendim? Buyrun…”

“Ne evet hanımefendi yanlış anlamayın, bekâr kalmanızı bekledim söylemek amacıyla. Demin beri yanınızda oturan, size aşama Franco diyen âdem bizim ünlü jigolo Mahmut. Kerata zararsızdır ama ılımlı yaş hanım düşkünüdür. birkaç kamer takılır hanımlarla, “Evet sevgilim bugün cüzdanım evde eksik” der, üç ilkokul yemek ısmarlatır, doğumgünüm, şu günüm diye niteleyerek hediyeler aldırır. Aman ha yani, zinhar inanmayınız.”

O andan sonraki hislerimi sizinle paylaşmayacağım, siz anladınız. Neyse eve gitmem lazım. Amma buna dahi şükür! Tıpkı divane yardımıyla bugünkü alfabe manzara oldu.

Ayşe Aral /Hürriyet

Bir Cevap Yazın