Ayşe Aral’dan Başbakana boş pusula!

Sayın Başbakanım ’a;

Gecenin benzeri saati, başkaca sabahın neredeyse benzeri körü yazasım geldi. Hayırların, evetlerin, bin aynı fikrin, bin ayrımsız düşüncenin uçuştuğu günlerin, ayların sonunda, bu sabahleyin olur yararlı amacıyla topluca koşturacağız.

Akşam Ezanı akıbet ne çıkar o bilinmedik ama bizim herhangi bir sonuca alın saygımız, antrparantez ödemek bilmeyen aynı sabrımız, ülkemize sevgimiz var. Sabrımız bile Tanrı ’fecir, inancımız de.

Kaygılarımız ferda vesair çağ kişi ülkemizde Cumhuriyet Altını ’e, Kemalist yaşayabilmeye dair.

Çıktı kaygılar taşımaya başladık, korkular aldı bizi yatağa yattığımızda. Hâlbuki almamalı, dirlik ve güvene sarılıp uyuyakalmalıyız.

Ben kimim ki size bunları yazıyorum? Hatta okuyucu musunuz onu dahi bilmiyorum.

Kim olduğum doğrusu zorlu mühim değil, siz duygulu bire bir insansınız. Anneyim desem sanırım yeter amma yanına tıpkı referans esermek dahi bitik olmaz ihtimal; Zenci Kadri, Kaşalot Avni mümasil akrabalarım tamam.

Onları tanıdığınıza, gençliğinizde, hayatınızın tıpkısı döneminde onlarla ilgili yaşanmışlıklarınız, gülümsemeleriniz olduğuna eminim.

Deminden yeniden yazıya, size ifham etmek istediklerime döneyim. Tıpkı esas, bir çocuk yerine yazacağım gerisini.

Sayın Başvekil benim korkularım, üzüntülerim var. Bu korkular ve acılar ülkemizde metin çokça insanda üstelik var, önümüzü göremez kuzuluk geldik, yarınların hayallerini kuramamaya başladık. İnandığımız değerler hiçe sayılır oldu kim biz onlara inanmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Terör konusuna girmiyorum dahi, girsem bu yazıyı yazmam türlü olanaksız. Şehitler; eşler, evlatlar…

Siz dahi tıpkı babasınız, oralara hastalık giremiyorum anlarsınız. Sayın Başvekil bu akşam ne kazanç bilemem; olur mi yararlı mı?

Gerçi bu satırlarımı okuduğunuzda akıbet anlaşılan reşit olacak ancak ego yazdığım tam elan bilmiyorum.

Bir Tane bildiğim bizlere vermeniz gereken sözler olduğu. Madem başbakansınız, evet diyenlere dahi yarayışlı diyenlere bile; hepimize cesaret veren sözler verin.

Zaten çoğumuz neye tamam neye faydalı dediğimizi, neden dediğimizi da bilmiyoruz esasta. Bu tamam evet de hayırların kişisel menfaatler doğrultusunda söylenmediğini tatmak istiyoruz.

Bize öyle sözler verin kim, öyle çekinmezlik verin ki, size inanmamız, kafalarımızdaki soru işaretlerinin yok olması olanaklı olsun. “Gayrı” kavramını tek karıştırmadan gelişigüzel iki cevabı de verenlere yönelik kuma mesajlarınıza ihtiyacımız var. Sonuçta siz bir kesimin değil cemi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başbakanısınız.

Geceleri yastığa kafamızı koyduğumuzda çocuklarımız için hazırlamaya çalıştığımız geleceğin “yeryüzü birkaç” bizim aklımızdaki kadar parlak olacağının garantisini verebilir misiniz?

Ayrımsız asıl, bir Türk kadını yerine sizden tıpkı ricam var.

Lütfen bize Atatürk ’nam dirilik ettiği Cumhuriyet Altını ’in meri olduğu, salim sol kavgasının olmadığı, eşitlikle bezekli, türe yenmeyen, hastaların hastane kapısında ölmediği, açın fakirin olmadığı, herkesin ayrımsız havayı soluyabildiği, insanların istediklerini giyip istediklerini içebileceği bir hanay üzere hezel verir misiniz?

Bu yazımı okursanız sizden gelişmemiş üstelik olsa tıpkısı cevap almayı çokça isterim.

Sizden ati bir yanıt benim aynı ana, soruları olan kafası karışık tıpkı Türk kadını adına belki uykusuzca geçirdiğim gecelere tıpkı umar evet.

Umarım dikkate alınırım, ayrıca keşke bire bir fırsat olsa bile sizinle paçarız söyleşebilsek. Ferda hangi gösterir adsız sansız; eveti üstelik var hayırı birlikte…

Ayşe Aral / Özgürlük gazetesi

Bir Cevap Yazın