Ayşe Aral’dan keyifle okuyacağınız bir alfabe

Sabahleyin peki Hasan mir işe masraf, başlar buyuru yağdırmaya; “Ali’nin hesabını stabil, ayrımsız boka yaradığı namevcut doğrusu herifin. Bilmem ne şirketine olan borcumuza rağmen getir uyduruktan bire bir çek yazayım, uğraşsın dursun inbe lacerem öğrenim edeceğim diye. Namık denen herif hala borcunu ödemedi değil mi? Oğlum Mehmet, git bu herife biraz yıldırma ver. Hasan abimin selamı var bile, giderken bana da bire bir öz söyle.”  “Of, Allahım sana şükürler olsun… Hüüüp! Oh, bol geldi be…”

……………………………..

“Alo… Sevdacım haydi hazırlan, bilindik akşama kandil. Yarım saate alıyorum seni, Eyüp Sultan’a gidip az buçuk yakarış edelim.”

“Kamer şekerim gani kim geldik. İnşallah parçalanmamış dileklerimiz gerçekleşir.”

“Amin şekerim amin… Ay bak aklımdayken sana hangi diyeceğim Aşk; şu bizim cebin bitişik Hatice var evet, ay değişmez kocasını boynuzluyor. Hem da bence Müzeyyen’in kocası Ferhat’la.”

“Ay yok daha çok Aşk, dokunaklı misin?”

“Ciddiyim şekerim, elan geçen aktarılma gördüm kapı uğrunda bire bir şeyler konuşuyorlardı. Kaltak, kaltak aha. Doğrusu evvel günden beri gözüm tutmamıştı. Ay sen beni tanırsın, valla hakeza giderse dayanamayacağım Müzeyyen’e konuyu açacağım. Sen çekinmezlik benim çöz sesime. Ay ne mebzul ettik dahi geldik Eyüp Sultan’a, içimi erinç kapladı valla…”

…………………..

“Bayan kadın, koş benim tesbihimi getir. Seccademi üstelik ayrımsız çile seriver, namaza oturacağım.”

“Baba annem komşuda, ego getiriyorum acilen.”

“Getir kızım getir, körfez şuraya…” (Of of şu kalçalarına bak benim gelinin, şeytan diyor ki; hıyanet kucağına, tıpkı o yana bire bir bu yana… Neyse ego bir aleniyet getiririm bire bir punduna…)

“Getirdin mi kızım, hah ser şuracığa… Bismillah ezan de okunmaya başladı…”

…………………..

“Mahmut ağabey, müsaitseniz birkaç maruzatım vardı.”

“Söyle Süleyman, nedir?”

“Ağam dediklerin yapıldı; Hasan Veli Köyü’nde meslek inşaatının temelini attık. Bu zaman ilçebay as geldi, yaptığınız yardımlar amacıyla teşekkürname edecekmiş. Ayrımsız birlikte sizin adınıza et kafalı kadınlara kilim dokutmuşlar, onu getirdi. Valla haddinden fazla balaban adamsınız ağam…”

“Estağfurullah oğlum, tekebbür Allah’a mahsus… Ha sana ne diyeceğim; bu bizim içki davalı şerefsizlerin düğünleri varmış. Tıpkı güzellik düşünüyorum; git cemi tarihi ve yeri öğren. Ha giderken da bana aynı orta kahve söyle.”

“Hüüüp… Oh, Allah’a şükür… Allah’a şükür…”

………………………..

Siyasi Selami mir umreden dönüşünde uçaktan indiği kadar kendini partisine atar. “Selam arkadaşlar, umre ziyaretim valla haddinden fazla iyi geçti. Orada insan kendini haddinden fazla farklı hissediyor; eli nimetli bol yakarış ettim. Kabe’yi 5 misil tavaf ettim; içiş huzurla doldu. Burada olaylar bittabi? Var mı koca bire bir özdek?”

“Var efendim, çokça enteresan ayrımsız özdek oldu. Bu sabahleyin elimize alın parti başkanının müstehcen görüntülerinin olduğu tıpkısı kaset ulaştı. Sizi bekledik hangi yapalım diye niteleyerek, buyurun seyredin…”

“Vay anasını be… Süpermiş, dört kıç üzerine düştük. Müstacel temas yere dağıtın…”

“Ama efendim, ayrımsız daha düşünseniz… Hani bu adamın ailesi var, anası babası, karısı, çoluğu çocuğu var…”

“Bana ne len varsa var, yaparken düşünseydi… Dağıtın dedim temas yere! Ha bana tıpkısı de fütur çayı söyle…”

“Hüüüüppp… Oh, Allahım şükürler olsun…”

…………………..

Haris ellerini dua ten, Allah’tan seçme şeyin en güzelini iste, bekle… Sonra sanatçısından tut, doktorundan, aksiyon adamından, avukatından, politikacısına… Aklına mevrut herhangi bir çeşit meslekten rastgele soy insan, daim birilerinin ayağını kaydırmaya çabalasın, yetimin hakkını yesin, insanların ekmeğiyle oynasın, elalemin eşine bacısına ayn diksin, milletin üç kuruş parasını çarpsın çurpsun, umum koysun, dolandırsın, aldatılma atsın, dolma söylesin, türe yesin, öldürsün, taarruz etsin, taciz etsin… Sonraları haris elini yakarış ten, Allah’tan herhangi bir şeyin genişlik güzelini iste, bekle… Haddinden Fazla beklersiniz… Ha sizin dualarınız kabul oluyorsa, benim da girişim Ayşe değil!

Ayşe Aral /Hürriyet

Bir Cevap Yazın