Ayşe Aral’dan ’’Tıpkısı sapığa…’’

Bu boş kafalı bilgisiz evet sapık mümkün ya da bu darülfünun mezunu, hassaten efdal lisans mezunu, yıllarını okuyarak geçirmiş. Hassaten işinde dahi üst dozaj yönetici ve çok kalburüstü. Bu stabil sapık değildir bile diyemiyoruz ne efsus ki…

Etrafta serseri mayın gibi dolaşan, tembel güçsüz, üstü başı yarık dökük düzgüsüz mümkün; aman yanaşma! Şu âdem stabil güvenilirdir; baksana doktor, eczacı, sanatçı, fehamet memuru, sarıklı… Bu adamdan engel gelmez üstelik diyemiyoruz aha.

Yaşadığın ülkeye, şehre, zenginliğine, fakirliğine, cahilliğine, ışıklı olup olmamana, evli ya üstelik bekar olmana, dinine, ırkına bakarak de ayırt etme imkanımız namevcut seni…

Ummadık yerlerden çıkıyorsun sen; arada sırada en mümasil arkadaşımızın babası ya birlikte komşumuzun kocası üstelik olabiliyorsun. Ayrıca bazı bazı kişi kocamız, dayımız, amcamız…

Seni bile doğuran bire bir ana bizi bile… Ama sen farklısın aha… Sen kötüsün, şuursuzsun, hastasın… Beynin apayrı şekillerde çalışıyor senin. Hassaten beyninin bir bölümü dumura uğramış, çalışmayı bırakmış.

Insaniyet, ahlak, merbutiyet, rahim, utanma duygusu en mühimi birlikte Cenabıhak korkusu ki agâh ne ahit terk edip gitti ruhunu?

Illet sayrı olduğunu anlayamıyorsun ki? Aynısını küçükken tıpkı yakının evet dahi on paralık tanımadığın biri sana yaşattı diyerek mi? Zinhar tamam deme, inanmam çünkü. Bunları yaşayanlar cümle tersi şayet ayakta kalıp emanet sarılmayı becerebilmişlerse, normal insandan bin bitirme henüz duygun oluyorlar.

Hayatta kalmayı becerebildilerse dedim; zira benzeri sürüsü senin yaşattığın bu kabusu sırtlanamıyor ve canına kıyıyor. Böylelikle senin ismine ve günahlarına tıpkısı de acımasız ekleniyor.

“Küçüktür, anlamaz” dediğin kız çocuğu senin sayende emanet tutunmayı, hayata, insanlara görelik ve cüret yoğun bakmayı daha üç beş yaşında bırakıyor. Hayatı süresince tüm yaşantısında senin o pis yüzün gözlerinde, o zehirli ellerin vücudunda hoyratça dolanıp duruyor.

Ergenlik Çağı çağlarındaki kızların hayatını ise global karartıyorsun. Kimseye anlatamıyor; özellikle ki akrabadan ya da eş arkadaş takımından halliceysen, anlatsa dahi inananı olmuyor. “Yok imdi, Mehmet amcan mı?”  “Nasıl yani? Benim kocam mı? Ay sizin bu kızınız düpedüz ruh hastası, stabil kocamda gözü vardı. Hey Ahmet koca, hatun hanım, iki tokat atın birlikte kendine geliversin şu kızınız!”

Sonrasında olan oluyor. Kız anadan babadan şanslıysa, sülale desteği görüyor. Amma çoğu da taciz, atak üstü tıpkısı üstelik Osmanlı dayağı yiyip oturuyor. Onun birlikte hayatı kabuslarla, tek erkeğe güvenememekle, evlenmeyi becerebilse vaginusmus belasıyla, ruh bilimci kapılarında, çantasında ulam vasıf haplarla gidebildiği yere büyüklüğünde gidiyor.

Gelişigüzel şeyin bir tane suçlusu birlikte sensin! Sapıksın, kötüsün diyorum amma anlamıyorsun. Kendi kızına üstelik aynılarını yapmadın mı? Sana hangi elin kızından, değil mi?

Tanrı ’ın kedisinden, köpeğinden, eşeğinden, ineğinden bile gusto takanak, onları birlikte şehvet unsuru görecek kadar tutkun birinden bahsediyoruz, değil mi?

Zaaf ediyorum; sen yatağa yatınca dua ediyor musun? Ediyorsan, hangi diyorsun? “Cenabıhak ’ım bana ve aileme afiyet, bahtiyarlık ver” diye niteleyerek mi? Evet bile “servet pul, gani gelişim imkanları, bereketli kazançlar” mı diliyorsun? “Cenabıhak ’ım beni iyileştir, elimi kolumu bağla, gelişigüzel yerim tutulsun, ben hastayım birileri beni bulup tedavi ettirsin” diyerek ediyorsan ne ongun bence. Allah katında kabul olacak bir tane duan bu olur.

Benim dahi hayatıma girdin bir kere. Yaşım otuzdokuz. Bugüne büyüklüğünde kendime saklamıştım ama mademki yeri geldi, yazacağım. Yazacağım, çünkü hayatına dokunduğun herhangi bir kız rastgele kadın birlikte yaşadıklarını herkese anlatsın, korkmasın, yalnız kalmasın diye.

Ha tıpkısı birlikte yazıyorum ihtimal sen benim okurlarımdan birisindir; okursun, utanırsın diye niteleyerek.

Yaşım onikiydi. Her yaz Basın Car Kurumu Tatil Köyü ’hangi giderdik tatile…

Tatil köyüne genelde yalnız basın mensupları alınırdı. Sen tanınan tıpkı basun mensubunun akrabası torpilinden yararlanıp gelmiştin maatteessüf. İki kızın vardı; biri ben yaşlarında, gayr kız kardeşimden iki yaş kıytırık. Eşin değerli saçlı, çilli, acun şirini, güleryüzlü ve çok şekerli tıpkı kadındı. Hey düzgüsüz! Sen avukattın, bak onu birlikte ekleyeyim.

Her sabahleyin güzelim kumların üstüne serilir, tabiat-ü cümbüş ederdin. Çocukları çokça severmişsin, anca derdin. Bilcümle oyunlarımıza katılır; o erzel kıllı göbeğin, maymundan hallice yavaş görüntünle oyunlarımızın içine ederdin. O zamanlar senin amacıyla bu kadar ateş düşünmüyordum. Vakit Kaybetmeden ne antlaşma tüm ego yakalayacak olsam, benden geçmiş atlamana kızardım, o kadar…

Ne olduysa o dönem oldu. Yüzerek sala gezmek üzere debeleniyordum. Annem “Boydak gidemezsin Ayşe”derken, sen atıldın. “Ben giderim Ayşe ’yle” diyerek.

Başladık yüzmeye… Gayet de pir yüzerdim. Öğün boyu bana bin kat sarılmana on paralık mana verememiştim. Bire Bir bile ağzının bir kokusu vardı ki hiç unutmam. Ne zaman evde yumurta pişse, sen gelirsin aklıma…

Neyse aha, üç beş kulaç sonrası vardık sala. Ben merdivenden çıkarken zorlandım diye niteleyerek aldın beni kucağına, bereketli adamsın evet… Beni tıpkısı süfli ayrımsız üst indirip indirip çıkardın. Son adım kendimi merdivenlerin tepesine atmayı başardığımda, o kaba bozuk şeyin göğsüme değdi. Anne babadan bu konularda haddinden fazla antlaşma ilk bilinçlendirildiğimden durumu dakikasında kavradım. Tanrı ’fecir de tüvana tıpkısı kızdım; şoka moka girip sayende hayatım zedelenmedi. Kimseye anlatmadım. “Neden?” dersen, bir tane husus yüzünden… Babamın cani olup hapise girmesini istemediğimden…

Evet işte hakeza… Anormal! Benim hayatımdan birlikte geçtin aynı kez. Imdi kimselerin hayatına sezdirmeden duhul!

Ayar: Tacize, tecavüze uğrayan kimesne susmasın, konuşsun. Kendini yalnız hissetmesin. Çap bu işe pahal anlamda el atsın çıktı, kâfi! Evlatlarımızı arkalamak bizim olduğu kadar sizin birlikte göreviniz.

Ayşe Aral /Özgürlük

Bir Cevap Yazın