AYŞE ARMAN ‘BEN ÖDÜLÜ ALDIM, GAY HAKEM BABAYI ALDI’

Işte Arman’ın o sözleri…

Gay yargıcı ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ödülü

GAY yargıcı röportajıyla…

Gazeteciler Cemiyeti’nin röportaj ödülünü aldım.

Sevindim haliyle.

Kim sevinmez?

Babam beni onaylamadı amma…

Gazeteciler Cemiyeti onaylıyor!

¡

“Babaaaaa, neredeysen duy sesimi…” dedim.

“Hayatta olsaydın, sen birlikte çekicilik duyardın benimle. 20 yıldır röportaj yapıyorum, arka arkaya eklesen, dünyanın etrafında fiyonk evet ama ilk kez, yaptığım aksiyon, gazetecileri künde eden ayrımsız çalım marifetiyle ödüle müstahak bulundu.”

Evet tıpı tıpına hakeza dedim.

Sonraları…

Sonra ego böyle şamata yaparken, babamın yüzü belirdi gözümün önünde…

Dudaklarında muzip aynı tebessüm…

A aaaaaaa!

titizlikle dalgasını geçiyor benimle…

“Sen röportajla ihsan aldın amma o çocuğa ne oldu?” dedi.

“Hangi çocuğa?”

“Ne çocuğa olacak? Gay hakem Halil İbrahim’e…”

¡

Size bire bir molekül söyleyeyim mi?

Babalar bilcümle esaslı çıkar.

Babam akıllıca. Ego ödülü aldım, Halil İbrahim babayı aldı! Biliyorum az buçuk jargon oldu ama inanın durumu tamam anlatan tamam bu. Ben kazandım, o kaybetti!

Halil İbrahim’e büyük benzeri butlan yapıldı.

Çokça sevdiği hakemlik mesleği elinden makbuz. Hastalık? Gay olduğu üzere. Federasyon, anca değilmiş gibi davrandı.

Ayn göre göre kıvırttı.

Gerçi bu olayda benzeri önceki gerçekleşti. ilk defa tıpkısı gay bundan sonra konuştu, ezilmeden, büzülmeden, “Evet gay’im” dedi, “Ama işimi bihakkın yapıyorum. Cinsel tercihlerimin da yaptığım işle tıpkı alakası namevcut.”

Bence tıpkısı devrimdi. Zira bizimki kabilinden ülkelerde henüz olamıyor böyle şeyler. Peki sonradan? Valla, bilahare başına gelmeyen kalmadı! Tığ insanları susmamaları için motivasyon ediyoruz, “Sükût ilk kânun sana sağlık” diyoruz. Diyoruz amma boş konuşuyoruz. Halil İbrahim “avangart” oldu diye ego de çokça sevinmiştim, zaman itiraf ediyorum, o türe etmediği büyüklüğünde kırıcı çekti.

Ayrımsız el, fenomen yırtık verince İstanbul’a geldi, zira zat memleketinde göreceği tepkilerden korktu. Gürültülü getiren, bana dürü getiren o röportajdan bilahare, bire bir sürü herif, sözde ona bindi verecekti. Hisse Senedi verecekti. Balon! Halil İbrahim’e sunma nazik desteği veren, avukat Amaç Söylemez ve eşi avukat Oya Söylemez’di. Ben bile bilahare eş oldum onlarla, çok sağlam insanlar. Halil’le gelişigüzel yan yana mücadeleye başladılar. Olur son? Halil İbrahim’e ev tuttular, “Aksiyon birlikte bulacaksın, bak teklifler var. Bu şehirde değme şeye sıfırdan başlayacaksın” dediler, amma bu görüngü gündemden karın, tekâlif da ortadan kayboldu, Meram Söylemez elinden geleni yaptı, amma her husus tıpkısı yere büyüklüğünde, hareket yoksa, kortej verenler ortadan tüyüyorsa, o ahit para da bulunmayan, e ne oldu, Halil İbrahim ilkokul karşılıksız kaldı ve Trabzon’a döndü…

Tevakki Etmek ortamında…

Havaalanından da Murat’ı arıyordu, “Abi tedirginim dışarı çıkmaya” diye…

Allah’tan korktuğu kabilinden olmadı.

Sağduyulu Trabzonlular ona destek bundan sonra…

Şimdi kırgın, gaileli…

Yaralarını sarmaya çalışıyor…

Amma on paralık değilse hayatını sürdürecek ayrımsız işi var, tıpkısı yerli radyoda program yapıyor, yazılar yazıyor, arada bir üstelik sempozyumlara katılıyor. Ama yargıcılık yapamıyor. Vakıa Federasyon, güya ağzına bal kabul etmek için, “Il hakemliği yapabilir” dedi amma bu zaten onun hakkıydı, ekstradan ayrımsız husus yapmadıkları gibi, hakkı olan bölümleme sınavına bile almadılar. Tasnif sınavına giremeyince, profesyonel ligde hakemlik yapamıyorsun.

¡

Bu son söz babama…

Yeniden birlikte ağababa, bulunmayan anca doyumluk…

Pes buyurmak yok!

Hiçbir şey bitmedi, Halil İbrahim hâlâ fit, hâlâ egzersiz yapıyor, umudunu kaybetmedi, yaşı geçiyor amma o daha birinci loda hakemi tevessül etmek istiyor.

Avukat Murat Söylemez, Halil İbrahim’in elinden alınan klasman sınavına katılma hakkının iadesini istiyor, ikide birde Federasyon’a dilekçeler gönderiyor, onları asap ediyor.

Koca Hakları Mahkemesi’ne başvurmalarına birkaç kaldı.

Beni sevindiren Gazeteciler Cemiyeti’nin bir sürü mülakat arasından bunu seçmesi.

Demek kim onlar homofobik değiller, Halil İbrahim’e adalet veriyorlar ve bu ülkenin aynı anlamıyla homofobik olduğunu akseptans ediyorlar.

Bu ongun benzeri gelişme.

Deminden, “Bu ödülü hep gay’ler üzere alıyorum” desem şaibe olacak.

Olursa olsun. Yaşasın gay’ler!

Yaşasın Halil İbrahim!

Yaşasın Gazeteciler Cemiyeti!

Ayşe Arman/Hürriyet

 

Bir Cevap Yazın