Ayşe Arman memelerini araştırı ettirdi

Milliyet’ten Meral Tamer’mağara kanser olduğunu bittabi öğrendiğini anlattığı alfabe dizisinin yayınlanmasından bilahare medyanın karı yazarları meme kanseri teşhisi amacıyla sondaj olmaya başladılar.

Ayşe Arman bile o karı yazarlardan…

Memelerinizi bu cihaza doğrulama edin

İçimden hangi geçti biliyor musunuz? Keşki elimde sihirli ayrımsız değnek olabilseydi bile, dokunduğumda, Türkiye ’deki bilcümle kadınlar şu fotoğrafta gördüğünüz mamografi aletine girebilseydi.

Zira meme kanserinde sunu kebir husus, er kişileştirme. Bazen kemoterapiye birlikte icap kalmıyor. Meral Tamer ’mağara yazı dizisinden bilahare koştur koştur kontrole gittim. Ve memelerimi bu alete doğrulama ettim.

Türkiye ’bile daha üç dört devam var. En cesim özelliği renkli doplerle alay malay kanser tespiti oranını somurtkan yükseltmesi. Dilek isterdi kim yaygınlaşsın, kamu kuruluşlarında, ululuk müesseselerinde, devlet hastanelerinde uygulansın. Radyoloji uzmanı Dr. Cihangir Karaarslan ’la bu yıpranmamış aletin nimetlerini konuştuk…

Bu cihazı bizimle tanıştırır mısınız? Adı ne?
–  Sayısal Meme Tomosentezi.
Mamografi aleti yani…
–  Evet.
Yaşı birçok?
–  Valla, kullanılmamış doğdu.
Burcu ne?!
–  Bizim alet, mart ayında kurulduğuna bakarak, Balık olsa gerek.
İnsanlar, bu cihazdan haberli mı?
–  Konuyla yakından ilgilenenler dışında, kimsenin haberi olduğunu zannetmiyorum.
Türkiye ’dahi kaç lime var?
–  3-4 devam…
Bu cihazın, bildiğimiz mamografi aletlerinden farkı hangi?
–  Önceki mamografi cihazları kaka bölüm-film-banyo düzeneğiyle çalışıyordu. Henüz sonraları dijital mamografiler artık. Böylece filmler, dijital ortamlarda bilgisayarlarımıza gelmeye başladı. Tığ de istediğimiz değişiklikleri, yeniden film çekmeye lüzum kalmadan yapabilmeye başladık. Dilediğimiz bölgeyi bilgisayar ortamında, henüz etraflı inceleyebildik. Ama bu da ehliyetli olmadı…
Neden?
–  Hele “okkalı meme”lerde dokuların üst üste binmesi dolayısıyla, kâh kanserler gözden kaçabiliyordu.
“Okkalı bicik” ne eylemek?
–  Fibrokistik yapıdan varlıklı meme gelmek. Bu nev memelerde mamografinin duyarlılığı azalıyor. Böylelikle kanseri erken teşhis etmek zorlaşıyor.
Peki bu cihaz zahir kuş kondurdu?
–  Sayısal Meme Tomosentezi ’nde, bicik dokusu milimetrik kesitler halinde incelenebiliyor. Günah ve gözden kaçırma minimuma iniyor.
Cihazı macerasız çözebildiniz mi?
–  Bu konudaki çalışmaları elhak mufassal zamandır takip ediyorduk, yabancı olduğumuz tıpkısı teknoloji değil… Olaya hakimiz yani!
Yekpare olarak pekâlâ tanım edebilirsiniz bu cihazın fonksiyonunu?
–  Mamografinin daha ümranlı ayrımsız şekli.
Kaç kişi üzerinde uygulandı?
–  Mart esasen itibaren kestirmece 300 sökel üstünde. Normal mamografide görülmeyecek kötü huylu yapıları bu cihazla belirleme ettik. Ve mülevven dopler sonografi ve biyopsi ile doğruluğunu tayin ettik.
Kadınların mamografiye genel yaklaşımı hangi?
–  Gelişigüzel kadınınki ayrımlı. Kontrollerini dönme sektirmeden tınlamalı kendisine yaptıranlar olduğu gibi yaşamı boyunca hiç doktora gitmeyenler birlikte var. Ama ailede yahut yakın çevrelerinde aynı arkadaşlarında benzeri bicik problemi çıkınca, paldır küldür mamografiye koşuyorlar.
Severek mi geliyorlar, ayakları geri geri anbean mi?
–  Kip güle oynaya geldiklerini zannetmiyorum. Ama mesele çıkmazsa da rahatlayıp streslerinden kurtulup gidiyorlar.
Gerçekten memeleri ağrıyor mu?
–  Nazik ayrımsız çokluk canının acımadığını söylerken, her geldiğinde mamografi çektirmeden hemen sonografi yaptırmak amacıyla parça yapanlar üstelik oluyor. Amma söz konusu ağrı, götürüm edilmez bire bir balkı değil. Bu kadar gelişmiş cihazlarda, var olan sensörler, memenin uygun değer düzeyde sıkıştırılmasını sağlıyor ve abes kompresyona izin vermiyor.
Iri memelilerin elan mı birkaç ağrıyor?
–  Çok âdeta memelerde gidişat isnat etmek ağırlık olabiliyor.
Bu cihaz yüzde 100 güvenceli midir?
–  Tıpta, yüzde 100 güvence çokça baskı. Ama bu maşa, memenin, milimetrik kesitler halinde incelenmesine ve standart belirgi vermeyecek ara sıra kitlelerin belirleme edilmesine olanak sağlıyor. Yüz 100 güvence için müstelzim unsurlar şunlar: Görmüş Geçirmiş benzeri kadro, gür tıpkısı teknolojiyle sondaj, mamografi ve mülevven dopler sonografi.
Benim demin temiz imdi, rahatladım, bu sevincim ne kadar sürer? Hangi büyüklüğünde devir bilahare baştan gelmeliyim?
–  40 ’fecir bilahare, yılda aynı kontrol öneriyoruz. Bicik kanserinin oluşmasını engellemek kabil değil amma genişlik yüce cebe, er tanılama. Bunu da düzenli kontrollerle uydurmak türlü. Yılda tıpkı mamografi çektiren aynı kişinin aldığı iyonize radyasyon dozu günce yaşamda üç ayda alınan dozdan veya etraflı bire bir uçak yolculuğunda alınandan elan çok değil.
Telaşa icap yok yani..
–  Yok.
Mamografi yaptırıp üç kamer sonra kanser olduğunu öğrenenlerin durumunu bittabi açıklarsınız?
–  Mamografinin amacı, bicik kanserini çalmak değil, oluşan kanseri er teşhis etmek. Böylecene kişiyi dirim süresi ve dirim kalitesi bozulmadan gine sağlığına sarmak. Hele kullanılmamış teknolojilerle tüm dünyada gaye, meme başı kanserini milim boyutlarını aşmadan, metastaz yapmadan tayin etmek ve antrparantez “in-situ” dediğimiz göze içerisinde sınırlıyken nüfuz etmek. Bu safhada tayin edilen aynı tümörde, kemoterapiye de lazım kalmaz.
Evet, silikon taktıranlar üstelik mamografi yaptırabilir mi?
–  Tabii elbette. Silikonun mamografiye çıkardığı aynı bariyer bulunmayan, filhakika kanserle birlikte alakası yok. Silikonlular birlikte mamografi ve sonografi ile izleme edilmeli.
Son istifham: Sizin eşiniz en son ne ant mamografi çektirdi?
–  İki ay önce. Eşimin takiplerini seçkin sene eğlenceli yerine yapıyorum. Çünkü mamografi ağırlık benzeri teşhis yöntemi değil ve siktirici kimi zaman kurtarıyor. Bunun birlikte bilcümle kadınların kulağına hırızma olması gerekiyor.

KULLANILMIŞ

Ne yazık kim artık afiyet haberleriyle ilgili özen eylemek gerekiyor. Muş. O yüzden cihazın olduğu tanılama merkezinin adını yazamadım. Siz elbet olsa doktorun adını yazar, google ’dan bulursunuz. Byeeeee.

Ayşe Arman /Özgürlük

Bir Cevap Yazın