Ayşe Arman röportajına geçmiş aksülamel adaşından

Tığ babamızdan böyle görmedik, sonradan gördük ne edeceğimizi bilemedik. Huzurlarınızda; ‘benzeri tane henüz ‘bu ant ayrıksı devir’ hikayesi… özel yaşam namevcut! ‘Kol kırılır yen zarfında kalır’ bulunmayan! Erkeğin koca kabil duruşu bulunmayan! Yuvayı özne davetkâr kuşlar uçup gitmiş, çokça ararsın çokça! Başkalarının hayatına kulak tıkamak namevcut! Kulak misafiri olunca utanıp kırmızılaşmak namevcut! Hepimiz röntgenciyiz maşallah. Hepimiz beceriksiz…

KENDİNİ KURTARIRKEN…
Sevmeye bile ayrılmaya birlikte beceriksiziz, işte bu da bu devrin yeryüzü kaltaban farkı. Bakın deminden; bire bir kadınla aynı kayırıcı 14 yıl evli kalıyorlar. Tıpkı yastığa esas koyuyorlar. Sabahları uyanınca geçmiş ilk birbirlerini görüyorlar. Çocukları oluyor, gür günde kırıcı günde birlikte duruyorlar. Ve öküzün öldüğü bölüm paydaşlık bozuluyor, işin suyu çıkıyor, ekolojik ortam yangın namına dönüyor. Sonraları? Karşı sonrasına yeknesak: Develik Samyeli-Muazzez Talu ikilisi. Dökülmedik taş, açıklanmadık giz, konuşulmadık incelik kalmıyor. Tığ bile iştahla okuyoruz işte. Dün Ayşe Arman’ın Eren Talu röportajını okurken utandım. Içiş ezildi, midem bulandı, ara sıra dehşete kapıldım. Muazzez Talu, karakulak-anonsör Develik Samyeli’nin ayrıldığı eşi… Aylar ilk benzeri derinti fırtına koptu. Birbirilerini suçladılar, demeçler verdiler. Ermiş Talu, bundan sonra suskun canip oldu. Elbette, beri yandan üstelik gül kabil karısının kıymetini bilmeyen, gözü dışarda, kapı hariç edilmeyi türe etmiş yaramaz âdem. “Bu amal öyle değil, ego o zannettiğiniz kayırıcı değilim, ahanda gerçekler” diyesi gelmiş Talu’nun ve Ayşe Arman’a anlatmış üstelik anlatmış. Ama biraz aşkın anlatmış. İpin ucu öyle bire bir kaçmış kim kendini kurtarayım derken gelişigüzel şeyi mahvetmiş. Sen karının kıymetini bilmemiş kayırıcı değilsin anladık de çıktı ayrıksı aynı şeysin ve bu özdek hiç de süslü değil.

HAKLI KALKMAK İSTEMEM
Demincek bize ne Develik Samyeli’nin yaşadığı adsız sansız aşkın detaylarından, bize hangi sizin iki şişe votka içtikten bilahare konuştuklarınızdan, bize ne sizin dağılmış cinslik hayatınızdan. Yani bize hangi olmalı! Müstelzim bu! Amma namevcut, dedim ya hepimiz röntgenciyiz, hepimiz göstermeci. Kimesne “Ben görgülü kibar susayım, nasılsa doğruluk yerini bulur” demiyor. Intikam ahzetmek içimize siner zannediyoruz. Kamu aleme eşimizin esmer çarşaflarını göstermeyi veri zannediyoruz. Koca sevdiğini karalayarak ne antlaşma aklanmış ki? Demin Aziz Talu’nun pabucunu giymediğim üzere onun psikolojisini bilemem. Onun neler yaşadığını, zaman bu açıklamalarla yüreğini şüphesiz ferahlatabildiğini bilemem. Fakat şurası biliyorum; ego hangi olursa olsun bu şekilde yakınlarında koyulmak istemem. Muhik oluşmak nedir kim, elinde ilişik, içre hayat kalmadıktan bilahare.

 

Bir Cevap Yazın