Ayşe Arman yazdı..

Ayşe Arman: “Aman ha… Iç detoksu yaptırmayın!”

Bire Bir çılgınlıktır gidiyor, kiminle karşılaşsam iç detoksu yaptırmamı kaynak ediyor. Yıpranmamış moda bu, giderek üstelik yayılıyor. Benim avantajlarımdan biri Osman Müftüoğlu ’un tanıyor girmek, çabucak yakalıyorum, soruyorum, hocam nedir bu detoks meselesi…

Detoks meselesi aldı başına gidiyor, az daha her haberde karşımıza çıkıyor…
– Detoksun lügat anlamı ‘temizlenmek ’. Vücudun şu veya bu nedenle kümeli kimyasal yahut ruhiyat toksinlerden arınması…

Dolgunca ve müfit aynı özdek yani…
– Tabii. Ama şurası unutmamak gerek: Vücudun biriktirdiği toksinlerin yüzde 90 ’ı ruhsal. Yüzdelik 5 ’i, bilemedin 10 ’nu kimyasal.

Ruh Bilimi toksinleri ölçebileceğimiz ayrımsız aygıt yok maatteessüf. Ne onlar bilmiyoruz…
– Gerçekte biliyoruz de, bilmek işimize gelmiyor. Hepimizin, galiba ölçülerde ‘karışık ’ olduğu kesin! Ama hiçbirimiz, kendimizle yüzleşmiyoruz. Hangimiz, rastgele konuda, “Kıskancım, incitici niyetliyim, endişeliyim, korkuyorum, güvensizim. Arınmak üzere bilmem nereye gidip, saksı dinleyeceğim, kendimle hesaplaşacağım” diyebiliyor ki? Sufizmde söz gelişi bu arınmalar, detokslar var. Amma günümüzde bunu gerçekleştirmeyi niteliksiz süssüz hücre alamıyoruz.

Hastalık? Hayat trafiğimizden ekolojik ortam mı? Tıpkısı haftalığına bir şeylere vuzuh mı veremiyoruz? Bu mu?
– Avlu trafiği değil. Birincisi şuursuzluk, ikincisi kendinle hesaplaşmaktan oynamak.

Olur diyelim bir hafta bire bir yere gittik, n ’oluyor? Benzeri psikiyatrın sevdiğim tıpkısı lafı var, “Arkan da seninle alay malay dirimsel” diyor, dertlerin yani. Nereye gidersen, sorunlarınla gidiyorsun. Bu hesaplaşmayı yapmak üzere, dağa denize bakıp, üslup ayırmak, özlük kendinle kesilmek yetiyor mu?
– Üstünlük, üstünlük… Cılız değişir. Bu detoks işi, bütün dünyada binlerce yıldır var. Üç asıl dinde, Müslümanlık ’ta, Hıristiyanlık ’ta ve Yahudilik ’te… Nedir oruç? Ayrımsız asıl detoks. Ramazan kocaoğlan detoks ayıdır. Sadece oruçtan birlikte ibaret değil, emir namazları var, şükür duaları, aklanma kandilleri, aydınlanma kürleri, familya büyüklerimizin kabristanına gitme, yakarış etme, bunların kâffesi ruhsal arınma.

Hepsi bir felsefeye bakım ediyor öyle mi?
– Tabii. Siz dağlara, ovalara bakıp detoks yapmıyorsunuz. Takanak azalması yaparak, çevreden aldığınız, gazete, televizyon, kötü haber, ev ortamı, mevcut içtimai çevreden uzaklaşarak, bire bir çöz hesaplaşma gerçekleştiriyorsunuz ve ruh bilimi bagajı boşaltma imkanı buluyorsunuz. Detoksun çıkışı noktası bu. Yüzde 90 ’ı ruh bilimi. Bununla Birlikte, ruhiyat yanı sıra dünyalık yok. Bir herif haftasonu çıksa, Dede ’nın ‘Eyyvah Yazık ’ filmini çektiği Çanakkale ’deki Geyikli köyüne gitse, ora katlanılamaz bire bir detoks yeri, bambaşka aynı maltalık ritmi var. Ama tabiatıyla bunun için birilerine dünyalık ödemeye lüzum bulunmayan. Demin bu noktada, bunun Geyikli ’ye tıpkı faydası yok iktisadi yerine. Amma bunu paraya ara kazanç edenler de var, detoks hapları, şurupları ve kampları gibi…

PARASI OLMAYAN İNSANLARDAN ÇIKTI

Ama bu detoks sözcüğünü önceki kullananlardan biri sizsiniz, öyle değil mi?
– Peki. Ama ilgiyle adına söyleyeyim, detoksla insanları tanıştırdığıma pişman oldum. Sonra tıpkı detoks sanayii çıktı, çöz detoksu yaptığını argüman edenler artık. Şu veya bu nedenle bu işi ticari arkaç getirenler sarrafiye gösterdi. Onlara, “Yâren, detoks almak ruh bilimi temizlenme eylemek. Vücudumuzda, karaciğer ve böbreklerimiz detoksun yüzdelik 99.9 ’unu yapıyor doğrusu. Bizim yapacağımız, gücük sürelerde detoks yaparak, o organlarımıza az buçuk destek olmak. Üç beş günce kaçamaklar yaparken, münteha artağan bereketli göveri suyu içelim, göveri yiyelim, akarsu içelim ama bunlardan henüz birlikte önemlisi, mektup okuyalım, müzik dinleyelim, bağırsak hesaplaşmalarımızı gerçekleştirelim, endişelerimizle, korkularımızla yüzleşelim. Gittiğimiz yerde ayrımsız psikolog, ayrımsız terapist, tıpkısı hayat koçu varsa ondan üstelik faydalanalım.

Senede birçok kez bunu tahsis etmek iyidir?
– En sakil gelişim hayatı olan birinin birlikte, iki kere yapması lazım. Ferit Şahenk ’in tıpkı röportajı vardı biliyorsunuz, Buchingen ’e gitti. Itidalli Avrupa ’de, dünyanın arz bereketli detoks merkezlerinden biri…

Orada ne yapıyorlar?
– Kilo yüklemek istiyorsanız veriyorsunuz, natür yürüyüşleri yapıyorsunuz, yoga meditasyon desteği almak istiyorsanız alıyorsunuz. Onların lavman ve açlık detoksu uygulamaları dahi var. Evet ticari amma onu yapmazlarsa bile bu el para kazanamıyorlar.

E o ant bunlar hep ensesi kalın insanların gidebileceği yerler…
– Haddizatında, detoks sözcüğünün anlamında verimsizlik değil, yoksunluk var. Detoksun mucidi Kabalistler, Sufiler, bunlar parası olan insanlar değil. Hayatın tamamını temizlenme, temizlenme, saflık kendisine algılayan insanlar. Diyeceğim o ki, insan evinde da detoks yapabilir. Aslında bizim annelerimiz, babalarız, büyüklerimiz hep yapıyordu, söz gelimi yatsı namazı kılıyorlardı. Yatsı namazı, insanın, Allah ’yla, inanç dünyasıyla baş başa kalması, bu de detoks. İnandığınız, güvendiğiniz kendinizi yaşayış içre hissettiğiniz yer neresiyle, rahatlamak için oraya gidin.

DIRIMSEL BAKTERİLERİ BILE DIŞARI ATIYOR İMMÜN SİSTEMİMİZİ ÇÖKERTİYOR

Gelelim bağırsak detoksuna…
– 1900 ’lu yılların başında Almanya ’da bundan sonra. Fakat sonraları dönemin doktorları gelişen bilimle, bu uygulamanın kilolu bire bir ‘retoks ’ olduğunu anladı ve tıbbı tedavi kendisine yasaklanmasını gündeme getirdi.

Olur bu çöz detoksunda tüm ne yapılıyor?
– Bildiğimiz lavman. Tıpkısı insanı alıyorsunuz, içine bağırsağını uyarıcı bir husus koyuyorsunuz, sabun yahut hintyağı olabilir, makattan o sıvıya karıştırılmış iç uyarıcısını veriyorsunuz, o kişinin bağırsağına gönderiyorsunuz. Kırıcı tıpkı fiil başlıyor, sorumluluk bağırsakta hangi var ne bulunmayan dışarı çıkıyor.

Emanet rahatlıyor mu?
– Kül tersine çok şişman problemler çıkıyor. Bu işin taraftarları, elan filhakika bu işi pazarlayanlar diyorlar ki, “Yoldaş, senin bağırsaklarında kalıntılar, artıklar var. Bu artıklarından üreyen toksinler kanına karışıyor, yorgunluğunu bile, mebde ağrının da, şişkinliğini de, vücudundaki ödemin bile, gazının birlikte sebebi bu. Gel bunları atalım bu toksinlerden kurtul, kuş kadar hafifle…”

Ama…
– Amma bunu yaparken bağırsağın içinde bizim çokça önemli olan bakterilerin tamamını bile hariç atıyorlar. Kestirmece ayrımsız buçuk kilogram bakteri var vücudumuzda. 70 kilogram bire bir insan tıpkı buçuk kilo bakteri taşıyor. Vücudumuzda, mecmu bire bir trilyon hücre var, bağırsak boşluğunda iki-iki buçuk triyon bakteri bulunuyor, yani vücudumuzdaki hücrelerden aşkın. Aslına bakarsınız, hayatımızı onlara borçluyuz. Gıdalarımıza kuma oluyorlar ama tıpkısı zamanda bizim amacıyla B 12 vitamini realizasyon ediyorlar. Muafiyet cisimcikleri üretiyor, toksin bariyeri oluşturuyor, kanserojen maddelerin vücuda girmesini engelliyor ve kansere cebin direncimizi güçlendiriyorlar…

Hangi yani çöz detoksu yaptırınca immün sistemimiz mi çöküyor? Şişkinlikten ayrılmak amacıyla yaptığımız özdek hayatımıza dünyalık kabil yani…
– Aynen. Burada esas ülkü, bu detoks türünün muafiyet sistemini çökme noktasına getirmesi.

KANSERE KARŞI DİRENCİ AZALTIYOR

Yaptıran hastalarınız oldu mu? Hangi tür problemleri oldu?
– Israrla “Yaptırma!” dememe rağmen, çok mail ayrımsız dostum sıkışık benzeri yılda iki defa yaptırdı, birincisinde 60 yaşında apandist ameliyatı atılmak zorunda kaldı, immün sistemi çöktü. İkincisinde üstelik iki hafta sonradan batar oldu. Bunun bağışıklık sistemi üzerinde gelişmemiş vadede, mikroplara cebin direnci azalttığı değişmez. Itidalli ve tafsilatlı vadede bana göre kansere cebin direnci azalttığı amacıyla dokuncalı.

Çokça fenaymış…
– Evet, aynı dahi uygulama esnasında bağırsağı patlayan insanlar biliyorum. Hanımefendiyi fakat ameliyatla kurtarabildiler.

Türkiye ’üstelik çok oylumlu yapılıyor mu?
– İstanbul ’üstelik işin suyu çıkma durumda. Ayaküstü uygulayıcı merkezler var. İnsanlara, “Şike bu bağırsak yıkama seti, git evinde yap” diyenler üstelik var. Daha fecisi, birileri eczaneler yoluyla bağırsak lavman kitleri satıyor!

Alıyorsun evde mi yapıyorsun?
– Maatteessüf!

Bu kadar tehlikeliyse Esenlik Bakanlığı kuşkusuz oluyor üstelik müsaade veriyor?
– Bakanlığın yetik olduğunu de sanmıyorum. Delege efendimiz şöyle yaparmış, böyle yaparmış diye niteleyerek denk verip, malını sattıranlar birlikte var. Benim hekim yerine görevim insanları hatırlatmak, bu hareket dokuncalı, yapmayın, sosyetikseniz da, halktansanız birlikte yapmayın. Bağırsakları yıkamak, vira etmek gür değil, iç detoksunun faydası bulunmayan, zararı var. Muafiyet sisteminizi çökertirsiniz, bağırsağınızı delersiniz. Kanser olursunuz. sıkça iltihabi hastalıklara yakalanırsınız.

CEYDA GÖLCÜKLÜ BU YÜZDEN Mİ ÖLDÜ

Evet evet Ceyda Gölcüklü ’nün durumu? sıkça bu garip detokstan yaptırdığını duydum akıllıca mu?
– Ego birlikte duydum. Ama ferdî olarak tanımıyordum. Gerçi iç lavmanıyla pankreas kanseri arasında doğrudan angajman olduğuna dair aynı ilmî bulgu bulunmayan. Amma bu aplikasyon esnasında namevcut detoks hapı, bulunmayan detoks şurubu veriyorlar, ortamında hangi var, nasıl üretiliyor galiba değil… 15 sene boyunca, detoks yaptırınca vücuduna ne soy maddeler giriyor belgisiz. Kanserojen türlü mi? Kabil.

HAMİLELER, ŞEKER HASTALIĞI VE TEVETTÜR HASTALARI DIKKAT!

Kimlerin hiçbir şekilde yaptırmaması gerekiyor?
– Bilfarz hamilelerin…

Ne hamile harcama dahi çöz detoksu yaptırır ki?
– Yaptıran var biliyorum, onun için söylüyorum, bu detoks türünü hamilelere gani gelir diye pazarlayanlar da var. Geçmişinde amansız hastalık hikâyesi olanlar bilfarz… Bu işlerden ırak durmaları gerekiyor. Tiroid bezi tembelliği olanların, bağırsaklarında keselenmeler olanların, kolit şeker hastaliği hastalarının ve voltaj hastalarının yaptırmaları tıbben akilane değil.

Ayşe Arman

Bir Cevap Yazın