Ayşe Arman yazdı, Sienna Miller, Ayşe Arman’a konuştu

Network benim önce ayn ağrım.
30 ’larımın başındaydım.
Daha Çok 12 yıl olmuştu İstanbul ’a geleli, uzlaşma sağlamıştım. Kendimce aynı eşkâl yapmıştım. Şehirli ayrımsız işkadını kabil terslemek istiyordum. Ama müziç da kalkışmak istemiyordum. Flörtöz durayım, çok dahi ciddiyetsiz olmayayım. Amaaaa çokça üstelik servet ödemeyeyim.
Çünkü namevcut.
İşte o yıllarımın gözdesiydi Network.
O elbiseler, o takımlar, o ceketler cuk diye oturuyordu.
Sonradan yıllar geçti, Dubai-Alya- Malya derken, önce göz ağrımla aramıza ara girdi. Zira bambaşka tıpkı sahn tarzına kaymıştım, çıktı kentli işkadını filan değildim, çiçekli, mufassal, yazlık, bayındır elbiseler, ya de askılı kısa elbiseler, parmaktan geçme terlikler yeğleme ediyordum.
İstanbul ’a geldiğimde kusur olmasın diyerek dip keyfiyet bir şeyler giyip idare ediyordum, Dubai ’de yeniden o yazlık halime dönüyordum.

*
Gelin üstelik kadere inanmayın…
10 sene sonra Network üzere Londra ’yım.
Erkek yüzü ’ Patrick Petitjean ile röportajdan bilahare, aynı başka ‘havuç ’la cebin karşıyayım:
Sienna Miller.
İlk duyduğumda Network ’çülere  “Dolma mı geçiyorsunuz!” dedim. “Yoo” dediler, “Böyle ayrımsız hayalimiz vardı. Madem 11 ’inci yılımız,  öyle ayrımsız isimle anlaşalım ki, basit ayırt yaratsın, iddialı olsun, ses getirsin. Sienna ’evet teklif ettik, o de akseptans etti…”
“Vay haddinden fazla havalıymış!” dedim.
Sienna Miller, acun çapında bir biçem ikonu, Gönül Kaprol ’ad tasarladığı kıyafetleri görüyor ve akseptans ediyor.
Benzeri tasarımcı-oyuncunun, aynı bambaşka tasarımcının ürünlerinin yüzü olmayı akseptans etmesi gurur verici bire bir özdek.
Tabiatıyla karşılığında aldığı mülk de oldukça çok tıpkı husus ama yegâne sebebin bu olduğunu zannetmiyorum.

*
Sienna beni abus şaşırttı.
Benzeri adam bu kadar mı alçakgönüllü olur.
Nihayetinde dünya çapında ayrımsız oyuncu, tek mi kasmaz kendini, hiç mi büyüklenme kaldırmaz, ayrımsız çıngı birlikte olsa… Anlaşılan dünyada benzeri biricik Türk starları yanlarına yaklaşılmayacak kadar
hava basıyor.

*
Önce Porgy ’le tanıştım.
Sienna ’nin köpeği.
Çenesi sakallı, ufak, boz, gelişmemiş tüylü
tıpkısı şey.
Sunturlu olduğunu ifham etmek zor.
Amma Sienna ’nın kıymetlisi.
Porgy ’e konu söyletmiyor.
Porgy, nemli, kır saçlı, dokunaklı aynı koca kabilinden, insanın uğrunda duruyor, uzun uzun gözünüzün içine bakıyor.
Konuştu konuşacak.
Kız hakkındaki evvel fikrim o ant oluşuyor.
Yeryüzünde bin pasaj kurumlu köpek cinsi varken, onun köpeği bile kök değildi, bu da bana ferah geldi.
Ufak tefek bir avrat, ego kendimi gene Gulliver kabil hissettim.
Ve incerek.
tahta göğüslü, bence haddinden fazla evire çevire amma o bundan şikayetçi.
Bıcır bıcır anlatan aynı kız.
Haddinden Fazla domuzuna kirpikleri var, “Bunlar cins mi?” diye almak istiyor kayırıcı, “Çek çek, cins” diyor.
Jude Law üzerine istifham sormam yasaktı ama hesap pusulası edersiniz kim ben gine dahi zorladım, on paralık kırat vermedi.
Zaten üç-beş çevrim sonradan dahi mübayenet haberi geldi.
Doğru mu, değil mi bilmiyorum.
Bildiğim, şekerli, matrak, tıpkısı kadın olduğu…
Network ’ün da onu ‘bakir yüzü ’ ilan ederek gani ayrımsız şey yaptığı…

Tebrikler! Bire Bir Türk firmasının, Network ’ad yüzü oldunuz! Öneri gelince ne hissettiniz?
– Heyecanlandım. Ama tedbiri elden bırakmadım, önce giysileri görmek istedim. Ve bingooo, çokça beğendim. Takdir, benim üstelik giyebileceğim kıyafetler olmasıydı. aksi hâlde akseptans etmezdim. Sonradan ekiple tanıştım, “Bu işbirliği tınlamalı olacak” dedim.

Demek kim biricik motivasyonuz servet değildi…
– E filhakika itiraf etmemi istiyorsanız, öneri edilen misil bile süfli iyiydi. Amma ego şimdiye kadar tıpkı güruh şeyi bile reddettim. Para koskocaman tıpkısı öge amma seçme özdek değil, aklıma yatmasa hayatta akseptans etmezdim. Zira ismim o ürünlerle özdeşleşiyor, o yüzden de beni yansıtabilecek şeyler olması balaban.

Siz ilginç giyinen tıpkı kadınsınız. Tarzınızı bittabi açıklarsınız?
– Vintage parçaları toplayıp, yıpranmamış parçalarla karıştırmayı seviyorum. Seçmeci bir forma… Tabiatıyla beğendiğim tasarımcılar birlikte var, onlardan giyinmeyi dahi seviyorum. Antrparantez kız kardeşimle alay malay kurduğumuz öz moda markamız üstelik var. Henüz geçmiş yapılmamış şeyler yapmaya çalışıyoruz. Domuzuna tıpkısı jean üstüne hususi dikilmiş şık bir ceket bilfarz… Bayılırım! Aksesuvarlar ve takılarla de bu tarzı tamamlıyorum.

İnsanın kız kardeşiyle çalışması elbette ayrımsız madde?
– Dışarıdan bakınca print kabil görünüyor ama tığ ongun bire bir ikiliyiz. Hasetlik yok, rakiplik bulunmayan. Tarzlarımız birbirinden ağız ağıza ayrımlı, bu yüzden birbirimizi tamamlıyoruz.

Aranızda birçok gözyaşı fark var?
– Benden üç gözyaşı nazik. St.Martin ’s ’te moda okudu. Trikolarımız onun eseri. İkimiz birlikte üretken olarak çalışıyoruz. Tabii bütün tıpkısı dizayn ekibimiz birlikte var. Yeniden de seçme sezon öncesi, iki hafta süresince, silüetlerin, kumaşların, kalite paletlerinin, baskıların üzerinden geçeriz. Ben genellikle 10 avangard kıvılcım hazırlarım. Gayrı alışılmış parçaları başka tasarımcılar yapar, 
trikolar daha önce dahi söylediğim üzere Savannah ’a ait.

Küçükken nasıldınız? Ayrımlı şeyler giymeye etkin benzeri çocuk mu?
– Hem dahi elbet! Tıpkısı gün saçlarımı pembeye da boyamıştım. Çokça çılgın benzeri tarzım vardı. Ayrı Ayrı renklerde spor ayakkabılar giyerdim, biri kırmızı, gayr yeşil… O zamanlar bunun haddinden fazla gösterişli olduğunu zannederdim. Benzeri aktarılma hippi kıyafetleri, bir dönme yepyeni bakir şeyler… Giydiklerimle kendimi doğurucu tıpkısı şekilde beyan etmek hoşuma gidiyordu ama tasar çizimci başlamak aklımdan üstelik geçmiyordu. Tıpkısı şekilde kendi kendine oluverdi.

Siz benzeri zamanda aynı moda ikonusunuz.
– Yok evet, anca mi algılanıyorum?

Evet, dergilerde sürekli “Sienna şunu giymiş, bunu giymiş” diyerek yazıyorlar…
– Ama ego kendimi anca görmüyorum. Ben tıpkı aktristim. Hissettiğim husus bu. İnsanların kıyafetlerinize olumlu tepki vermesi güzel tıpkı öz. Ne var ki haddinden fazla da önemsemiyorum. Ayrımsız ahit çul tarzınız maruf amma sonraları modanız geçiverir. Benim giysilerim insanların can kuşu hallerine akıllıca olduğu üzere, o giysileri benimsediler.

Küçükken girmek istediğiniz güç misiniz, ünlü olmanın peşinde miydiniz?
– Hayıııır! Hiçbir zaman adlı olmayı düşünmemiştim. Ve yer çok bile şöhretle başa çıkmakta zorlandım. Ama, dolma söylemiş olmayayım, aktrist olmayı ve sevdiğim işi yaparak dünyalık kazanmayı manzara ediyordum. Bu bilcümle ayırmak istediğim şeydi, başardığım amacıyla şanslıyım. Amma artık var: Balaban yönetmenlerle henüz iyice filmler iletilmek istiyorum.

Ne yönetmenler örneğin…
– Oooo haddinden fazla var! Söz Misali Wales Anderson, Almodovar… Beraber Londra ’birlikte üçüncü oyunumu ihanet etmek üzereyim, yetişkin aktörlerle çalışıyorum.

İNSANIN TELEFONUNUN DİNLENMESİ TEHLIKE AYNI KALP

Sienna Miller gelmek elbet aynı husus? Elden gür yanları mı var? Acı yanları yok mu?
– Çok aşkın keskin benzeri yanı bulunmayan. Paparazziler dünya. O, benim amacıyla çok büyük problemdi…

“Di”… Bitti mi yani?
– Bitti çünkü seçim değişti. Daha Çok yaptıkları şeyler, yasalara uymaz. Londra ’da benim fotoğraflarımı çekemiyorlar. Hayatım haddinden fazla daha kolaylaştı. Ama gerçekten mukavemetli ayrımsız savaştı.

Çekemiyorlar mı? Bittabi engelliyorsunuz?
– Yöntemince İngiltere ’deki yasaların değişmesini sağladım. Benim sayemde kanunları değiştirdiler.

Amma gene dahi sizi tele objektifle alarga-muzaktan çekebilirler. Bittabi mani olabilirsiniz kim… Ayırt etmeyebilirsiniz da…
– Pardon haklısınız, kusurlu söyledim: Çekebilirler ama basamazlar. İzinleri yok, hakları namevcut. Amerika ’üstelik çekebilirler, yayınlayabilirler ama burada değil.

Kuşkusuz yapabildiniz tamam?
– Savaş ettim. Hayatım yaşanılmaz kuzuluk gelmişti. Bu gerilimle yaşayamayacağımı ayırt ettim.

Ama henüz fotoğraflarınız çıkıyor, ne antlaşma, nerede çekiyorlar?
– Belki Amerika ’dahi, belki ayrıksı ülkelerde, ihtimal birlikte vaktiyle kalma fotoğraflar onlar. Ya de havaalanında, ha bak orada izinleri var…

Sizin yazılıp çizilen tıpkısı imajınız var. “O ben değilim” dediğiniz oluyor mu?
– Maatteessüf! Celebrity ’ysen bunu sürmek zorundasın, oyunun kuralı bu. Lacerem olsa fethetmek istediklerini yazıyorlar. O yazdıkları sayesinde gazeteler, dergiler satılıyor. Bu sistemi deşmek çok zor. Namuslu gelmek gerekirse, çokça birlikte fazla önemsemiyorum çıktı. Ama o avrat ego miyim? Genellikle değilim. Umurumda üstelik değil. Çünkü ego kim olduğumu biliyorum.

Telefonlarınızı şimdi dinliyorlar mı?
– Bu konuda konuşmam yasak zira sevgili sürecinin tam ortasındayız. 50-60 yabanlık ayrımsız kol insanın telefonlarının dinlediği kanıtlandı, aralarında ben üstelik varım. Bu konuda size ancak şunu söyleyebilirim, tıpkısı insanın dinlenmesi nâr bir ihtisas!

HAYALİM VELI VE AKDENİZ SAHİLLERİNDE YELKEN AÇMAK

Türkiye ’ye on paralık gelmediniz mi?
– Ne efsus kim yarayışlı! Ama süzülmek amacıyla sabırsızlanıyorum. Alelhusus İstanbul ’u vira etmek istiyorum. Bütün kültürlerin ve dinlerin kesiştiği o büyüleyici site hayallerimde! Güvenilmez delici olduğunu duydum. Ha tıpkı de Iye ve Akdeniz sahillerinde yelkenli açıp belirmek var. Kıyı şeridiniz dahi haddinden fazla güzelmiş.

Peki, banko Mavi Dolaşma ’a çıkmalısınız…
– Olur, benzeri arkadaşımdan duydum Gökçe Dolaşma ’u. İnşallah genişlik gelişmemiş zamanda fırsat bulurum. Kültürünüz, mimariniz, çarşılarınız  muhteşemmiş, çok kalın duyuyorum. Iyicene takılar, güzel halılar ahzetmek için da ideal!

ETINE DOLGUN GÖĞÜSLERİM OLSUN İSTERDİM AMMA NAMEVCUT

Network ’ad elbiselerinde yeryüzü haddinden fazla neyi sevdiniz?
– Kumaşlar çokça kaliteli, büyüleyici. Özellikle omuzlardaki boncuk ayrıntılı siyah elbiseler kâmil. Ağır Ezgi ve flörtöz…

‘Flörtöz ’ bereketli ayrımsız tanımlamaymış… ‘Seksi ’den daha gür.
– artık etkin kadınlar üzere giysiler var ama bayağı süslü giyecekler. Ayrımsız da modası geçecek şeyler değil, seneler sonra de giyebilirsiniz. Uyumlu benzeri koleksiyon.

Köpeğiniz birlikte burada…
– Peki, adı Porgy. On Paralık ayrılmıyoruz.

Sakallı, nemli tıpkı emmi üzere duruyor.
– Ay öyle irat, haddinden fazla üzülüyorum, elden öyle görünüyor! Progy buğulanmış rolü yapıyor. Henüz yedi yaşında. Genellikle bala köpek gibidir. Zaman çekicilik acı evet, o yüzden ters. Tüyleri grileştiği amacıyla cümle ona olduğundan elan yaşlı muamelesi yapıyor.

Şu an evdesiniz diyelim. Yalnızsınız. O çağ iş bulunmayan, tatil. Ideal ocak gününüzü anlatın…
– Uyanırım, bir güzel çayımı içerim, sonraları kahvaltı ederim, kilolu yavaaaş, e-maillerime bakarım, sonra Progy ’yle uzuuuun bire bir yürüyüşe istidlal, dönünce koltuğa uzanırım, hep çağ yayıldıkça yayılırım…

El değil mi, bütün güzelleşmek, formda doğmak, eskimemiş trend yaratıcı ilginç biri başlamak?
– Hakeza aynı zorunluluk hissetmiyorum. Ayrıca bu kadar disiplinli olabilecek büyüklüğünde götürümlü değilim. Ben “Mutluysan doğrusu evire çevire görünürsün” diye niteleyerek düşünenlerdenim. Talihsiz olmaktansa kalıp dışı olmayı tercih ederim.

LONDRA ’BILE KIMESNE BAKMAZ

Tek formunuzun dışında oldunuz mu kim!
– Aaa öyle demeyin… Kimse yeteri büyüklüğünde formda değildir. Üç dönüş ilk hayatımda ilk kez spor kulübüne yazıldım. Daha başlamadım amma çantamda gerekli malzemeler var! Gitsem da gitmesem dahi o kulübe üyeyim evet, bana yetiyor.

Spora gittiğinizde insanlar ne yapıyor? Gözlerini dikip bakıyorlar mı?
– Daha gitmedim. Amma burası Londra, öyle şeyler imkânsız. Elhak ben de gittiğimde kulaklıklarımı takıp buhar odasına girmeyi düşünüyorum, biraz de yoga yaparım. Londra ’nın baskılı çabuk temposunda gani bire bir sakinleştirici.

Ruhunuzu incelemek üzere yoga dışında hangi yapıyorsunuz?
– Çokça kitap okurum. Londra dışında bayağı tıpkısı evim var. Benim amacıyla barınak gibi, şöminemi yakarım, al şarabımı alırım, aşındırmak pişiririm.

Sözünü edemediğimiz ‘arkadaş ’ da geliyor mu?
– Elbette ki… O, Progy ve başka arkadaşlarımız… Rahatlamak ve şehirden çağrıştırmak üzere mefkûre.

Vücudunuzun beğendiğiniz genişlik güzelce yeri neresi? Göğüsleriniz mi, gözleriniz mi?
– Ne göğsü? Var mı ki? Dolgun göğüslerim olsun isterdim amma namevcut. Şuramı beğeniyorum diyebileceğim ayrımsız yerim namevcut belli. Ama kirpiklerimin mufassal olduğunu söyleyebilirim.

Çokça mütevazısınız…
– Namevcut değilim, gerçekleri söylüyorum.

Peki ya dünyaevi, gençler?
– Aynı çağ muhakkak.

SEKİZ YAŞINDA YATILI OKULA VERDİLER

Şüphesiz aynı çocukluk yaşadınız?
– Harikaydı! Annemle babam çokça özel insanlardır.

Hangi hisse senedi yaparlar?
– Annem yoga öğretmeni. Babam mal sektöründeydi; idiler…

Oooo siz yogada falanca iyisinizdir o ahit?
– Yok değilim. Çokça küçükken yatılı okula gittim. Bizimkilerden er koptum yani. Ama şikayetim yok, yatılı okulda evire çevire arkadaşlıklar kurdum.

Kaç yaşındaydınız?
– Sekiz.

E küçükmüşsünüz sıradan. Sebep yatılı verdiler?
– İngiltere ’bile çokça çok aynı şeydir.

Sıkı için mi?
– Bilmiyorum. Amma ayrımsız kötülüğünü görmedim.

Doğurucu bire bir çocuk muydunuz?
– Tamam, az çok sanatlı. Haliyle hesap ve fizikte dahi felakettim…

Daim güzel olmak nasıl tıpkısı his?
– Değme ahit anca hissetmiyor herif, kimsenin üstelik hissettiğini sanmıyorum. Şu anda olduğu kabil söz temsili. Ayrıca sistem gibi ego bile çorak evrelerden geçtim. Hiçbir açıdan göz kamaştıran ayrımsız çocuk değildim.

Rical vantilatör değil miydi yani etrafınızda?
– Hayır, değildi.

Biliyorum adını anmayı çekindiğim (Jude Law) sevgiliniz hakkında soru sormam yasak. Kağıt dahi imzalattılar. İzninizle bire bir biricik tertemiz soru sorabilir miyim?
– Haydi, peki sor…

Bu gezegende diri kadınların dörtte üçü, alay malay olduğunuz adama tapıyor! Bu izdırap benzeri molekül mi, tüm aynı şey mi?
– Ben onu, gayrı kadınların gördüğü şekilde göremiyorum. O benim amacıyla alışılagelen biri. Çokça ferah tanıdığım bir kayırıcı. Ona tapan kadınlar kabil algılayamıyorum yani.

AYAKKABI FETİŞİSTİYİM

O antlaşma konuyu değiştiriyorum: Pabuç mı, çanta mı?
– Kesinlikle başmak! Ego başmak fetişistiyim. Ayakkabılar, benim vurgun tarafım. Ayakkabı satın almayı ayrıksı temas şeye yeğleme ederim.

Erdemli topuklu mu?
– Botlar, yüksek topuklular, değme makule ayakkabı!

Depresyonda olduğunuzda ayakkabı mı alıyorsunuz?
– Depresyonda olmasam dahi alırım! Alelumum depresif tıpkı eş değilim. Ama şayet terapiye ihtiyacım varsa, o devir banko ayakkabıcılara koşarım.

Evinize hırsız girse, gardırobunuzun hangi parçasını çalarsa ölürsünüz?
– Annemin 60 ’lı yıllardan kalma vintage ayrımsız Missoni elbisesi. Onu alırsa mahvolurum…

Anneniz daha yogaya devam ediyor mu?
– yalnız başına yapıyor. Artık öğretmiyor.

Gardırobunuz nasıl? Giyecekler için ayrı bire bir yeriniz var mı?
– Yararlı. Ağız Ağıza gayrimuntazam. Beni strese sokuyor.

Kendinizle ait mebzul tıpkı özdek söyleyin…
– Seksi severim. Kendimle dümen geçebilirim. Çok spontanım. Vakıa bu ferah mi acı mü bilmiyorum. Münhal sözlüyüm. Bire Bir birlikte çok sadığım. Bin yıldır benzeri insanlarla çalışıyorum. Basın danışmanım söz misali, 10 yaşından beri arkadaşım.

Ayşe ARMAN

Bir Cevap Yazın