Ayşe Arman’a zehir gibi yanıt!.. Yatarak gazetecilik yapmıyoruz

“AyşeHanım…Ayrımsız avrat adına benim haklarımı korumaya soyunmanız tek ama on paralık hoşuma gitmiyor. Güya görüntüde bire bir kesafet var.”

Aha Semra Köylü’nün zaman ‘AMK’ spor gazetesinde kaleme aldığı pahal yanıt:

Gazetemizin adı üzerine yazdığınız yazıları büyük bir heyecanla strateji etmekteyim. Umumi kitap yönetmenimiz Gökmen Özdemir’in sorularınıza verdiği cevaplarla bile doygunluk olmadınız ve müsvedde kampanyasına bitmeme ediyorsunuz. Ego birlikte bu gazetede müteharrik tıpkı eş adına tablodaki çelişkiden duyduğum rahatsızlığı dile aktarmak istedim ve müdürümün üstelik sıkıntılarımı rast görmesiyle size karşılık çit imkanı buldum.

Öncelikle ayrımsız ayrımı net kendisine fayrap etmek gerektiğini düşünüyorum. Gazetemizin ismini, kadınları aşağılayan aynı zihniyetin uzantısı adına yolmak serencam derece gayrisıhhi benzeri açılım. Hakeza bakanlar için söyleyeceğim şu olacaktır: Tamam, küfür acı tıpkı şeydir ama küfürler, barındırdıkları kelimelerin anlamlarından eksantrik tıpkısı şekle bürünür. Küfreden insan o zaman ağzından sâdır kelimeleri fikren değil, sövme ‘ihtiyacı’ hissettiği ve zihninde bu ihtiyaca karşılık verecek kelime öbeği o olduğu üzere sarf boy bos.

Sizin mantığınızla düşünürsek hoppadak erkeklerin kullandığı aynı sövme olması gerekiyor söz konusu ifadenin amma anca olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu toplumda kadınların da büyük aynı bölümü küfreder ve başvurdukları çözümler ortada gazetemizin adını oluşturan kelimelerin önce harfleriyle kısaltılan küfür birlikte bulunur. Bu örnekte da gördüğümüz amacıyla kâh kelimeler günce kullanımda farklı bir hal alabilir. Yani küfrün çoğu zaman virgül adına kullanıldığı ayrımsız toplumda bizi bu tartışmaya haiz kelimeler bundan sonra tekâmül geçirmiş olur.

Durum böyleyken piyasaya bugüne kadar yapılan spor gazetelerinden haddinden fazla daha değişik, klişeleri yıkma hedefiyle çıkan, okuyucusuna yukarıdan bakmak adına onunla bire bir espriye gülmek üzere muziplik peşinde çapmak isteyen, tabloid boyutlarda çıkma kadar yenilikçi erek üstlenen, bu mantıkla işin beşiği İngiltere’deki tabloid gazetelerde gördüğümüz mizah anlayışını Türkiye’ye taşımanın yolunu arayan ve her şeyden geçmiş ilgiyle olmayı nişan edinen bire bir gazetenin, yekpare toplumun suratına eke gülümseme yerleştiren bir isimle çıkmasını bu denli balaban problem haline deklare etmek filhakika çokça somurtkan. İşin sunma komiği ise yatarak gazetecilik yapılmasına alın olan, doğru ve tarafsız haberin peşinde koşan benzeri kuruma etik kaygılarla tepki gösterdiğini belirten kişinin, Türk basınında mütenevvi açılardan ‘çığır konusunda çığır’ açan biri olması. Sanırım yazının başlığı ve sayfadaki fotoğraflarla derdimi yeterince anlattımama gine üstelik kâh ekler boşaltmak isterim…

Gazetecilikte yüce olan, gazetecinin kendisi değil, yaptığı iştir. Amma yıllardır o nevi şahsına mahsus kimliğinizle gazetecilik kurallarını ve matbuat etiğini olağandan zorlayan röportajlarınıza ve yazılarınıza maruz kalıyoruz! Yaptığı röportajlarda balkı ettiği bir numara ilke fotoğraflara seksapelinin yansıması olan tıpkısı gazetecinin töre bilimi ve kadının toplumdaki yeri üstüne ahkam keserken henüz titiz olması gerekmez mi?

Evet da sizi aynı kenara bırakıp Türkiye’üstelik kadına göz açısını sorgulamak üzere iki istifham sorayım: Bu ülkede zihayat kızlar röportajcı olabilmek amacıyla cv’lerine “O ekole makul fotoğraflar çektirebilirim” boşaltmak zorunda mı? Ve bu topraklarda bildirişim fakültesi mezunlarının ‘sanatlarıyla gündeme gelme’ isteği türlü olabilecek mi? Kemiksiz konuşayım Ayşe Bayan. Bire Bir kadın namına benim haklarımı sizin korumanız on paralık amma hiç hoşuma gitmiyor. Neymiş görüntüde tıpkı bulanıklık var.

Semra ET KAFALI

AMK SPOR GAZETESİ

Bir Cevap Yazın