Ayşe Özyılmazel: ‘Sofra bu muydu?..’

Valla iyi günümdeydim. Bomba gibiydim, pozitiflik dört bir yanımdan akıyordu. Ajdam’dan ferah olmasın aynı asıl ihtisas fışkırması içindeydim.

Londra sokaklarını geziyordum, yanımda çok sevdiğim arkadaşlarım vardı. Çekicilik güzeldi, sevdiğim kayırıcı kalbimdeydi. Hani henüz hangi olsundu.

Grup alışveriş aşkına dağılınca arkadaşım Sarp’la “Haydi şu ünlü Şerç’ya gidip aşındırmak yiyelim” dedik.

Makat’yı bilmeyenlere güdük hikmet vereyim; Şerç Londra’nın adlı Türk restoran zinciri. Ödüllü, Londra’nın sunma dolgunca 10 restoranından biri seçilmiş falan.

Şefi-sahibi Hüseyin Özer üstelik civarda mukavemetli pop. Kendisini “Özer” diyerek çağırıyorlar. Gazetelere çıkıyor, övülmelere doymuyor.

Bir değil beş kıta Sofra var Londra’birlikte. Anlayacağınız Göt yıllar içre akva yetik bir aşevi zinciri.

Hemen cep telefonumuzdan Googlelamak yoluyla genişlik yakındaki Göt’yı buluyoruz. Şansımıza Sofra’nın sonuç şubesi St. Christopher’s Place çıkıyor. Tıpkısı taşla iki kuş vurmanın sevinciyle çift çift gidiyoruz.

Kapıda güç suratıyla Bukle karşılıyor bizi. Bukle işe iki üç devir önce başlamış. Filhakika restoranda gördüğümüz görebileceğimiz yegâne tatlılık ve gösteriş Bukle’den ibaret oluyor.
Dışardaki masalardan birine oturuyoruz, gerisi sıkıntı bülbülüm zahmet. Garsonlar mönüden habersiz, kimse apotr olmuyor. “Biz buranın sunma estetik yemeklerinden ve mezelerinden taşımak istiyoruz, siz getirin” diyoruz, kuş beyinli kuş beyinli yüzümüze bakıyorlar.

Yahu ne var ne namevcut deneyeceğiz aha. Yoook! Onların çalıştıkları restorandan haberleri bulunmayan.
Sonra şefin meze tabağını getiriyorlar.

Hah! Böyle kırıcı ayrımsız küçümseme tabağı tek yerde bulunmayan! Zorlasalardı yemekler bu kadar amiyane, yemek bu büyüklüğünde yayan, tatlar bu büyüklüğünde özelliksiz gibi miydi acaba?

Bakıyoruz bize aşevi yetkililerinden müfit gelmeyecek, kendimiz aynı şeyler seçiyoruz. Gelenlerden hemen köfteyi beğeniyoruz, gerisi fena.

E peki mademki vasatın altında benzeri yerdi bura şüphesiz ödüller aldı, gazetelerde “komple” başlıklarıyla yazıldı? Ihtimal da sevgili çabuk büyümede, restoranı beşlemededir. Hani hırstadır.

Eh çünkü ne kadar çok aşevi o kadar beş altı deste, o kadar bir iki kontrol değil mi?

Yahu bardağa buz koydurabilmek üzere birlikte on dakika araç döktük, olacak aksiyon mi?

Böylece uğraşmaktan vazgeçip yemekleri öylelikle bırakıyoruz, keşki midemizi temizleyelim diye garsonumuza soruyoruz; “Fernet Branca var mı?” (bitki özlü, alkollü Makarnacı içkisi. Mideye bereketli geliyor, yeniliyor).
Garson; “Yok”.
Biz: “Olur ona benzeyen apayrı bire bir içki var mı?”
Garson: “O hangi kim?”
E kardeşim bilmediğin içkiye hastalık “Yok” çekiyorsun.

Bu de ayrı benzeri bahis yani.
Hesabı çabuk vakitte bayılmak yoluyla Sofra’dan kalkıp bu şita önemli benzeri açılışla Londra’yı coşturan W Hotel’deki Spice Market’ta soluğu alıyoruz ve uzunca aramızda tartışıyoruz; “Büzük bu muydu yani”.

Ayşe Özyılmazel

Bir Cevap Yazın