Ayşe Özyılmazel’den evlenecek çiftlere tavsiyeler!..

Evlenecek çiftlere tavsiyeler

Tecrübeyle sabittir; bu işin ’küt ’ diyesi, sindire sindiresi falan yoktur. Sen topa girmeye gör, insanlar seni topa tutmaya görsündür.
Benim gözümde dernek sınavını geçebilen seçkin çift, heykellerinin dikilmesine hak kazanmıştır.
Peki neden?
E, kimseye yaranamazsın, kendini paralarsın üstelik ondan.
Bizimkisi tıpkı haftada değişmeyen verip organize edilmiş tıpkısı düğündü meğer kim… Başkaca yer özellikle dernek da değildi.
İki arkadaşımızı haykırmak aracılığıyla basacaktık nikahı…

ALDATMA BANA! ALDATMA BANA!
Sonradan vehleten çocukluğumda içime serpilmiş ayrımsız hisse ’Annenin kızının mürüvvetini müşahede arzusu ’, üç boduç ’Gelin reşit gidiyorsun, beyaz zehir gelinlik giymiyor musun? ’ önsezi suyu, iki demet ’Yenmesi beklenen fırçaların korkusu ’ pörtleyiverdi.
Yahu ego değil miydim; no 1:
Evlenmem! Evliliğe ne gerek var, belediyenin onayına mı kaldı aşkımcı…
Yahu ben değil miydim; no 2: “Düğünle dernekle uğraşılır mı tek?” çekici çokbilmiş.
Yahu ben değil miydim; no 3: “Haydi evleneceğim tuttu, iki şahitle işi bitirip balayına yelkenli açarım refik” duruşunu savunan…
Desise bana! Al bana!
Demincek tığ evlilik kararını aldık evet (Ya de verdik, ne bileyim ben. Aldatma ver, hiyanet ver), tarihi da aynı hafta sonraya yıldırım hızıyla kondurduk evet…
Devir 1: Ohhhh, evde otururken yapıveririz, biter gider.
Ahit 2: Evyaaah! Annem!
Periyot 3: Gözyaşlarıyla “Annemi, babamı, ablamı, eniştemi, dayımı, kuzenimi isterim beeeeen”.
Dönme 4: Önce uçakla İstanbul ’a gidiyorum.
Açılııın, gelinlik alacağım, bana ne bana ne!
Derken derken aksiyon büyüdü mü? 4 nefis nikah olayı, 45 kişide nihayetlendi mi?
Yarayışlı, işin komiği bugüne büyüklüğünde ne gelinlik hayali kurdum, ne dernek.
Hayatımda tıpkısı kere muamele yazarı Imparator Uçkan ’ın gazına gelip ’Secret ’ kafası, erkeğin gözüne sokup beynini yıkama kampanyasıyla; şu eş dergilerinden almışlığım vardı yani.
Üç bahis karıştırıp çöpe atmıştım.
Neyse… Seçme molekül ayrımsız haftada oldu dahi bitti maşallah! Ama bünyede tecrübe sıvırya… Aha benden evlenecek çiftlere tavsiyeler. Dinlersiniz, dinlemezsiniz, siz bilirsiniz.

ANNEYE BUZLU AKARSU
1. Bu işin büyüğü, küçüğü bulunmayan, 10 kişisi 100 kişisi namevcut haberiniz ola. Akıbet bire bir: Davetlileri kıvançlı etmeye çalışmayacaksın.
2. Organizatörlere yüzdelik beniz cesaret olamaz, kontrolü ele alacaksın.
Madem hadiseye girdin, zorba edasıyla bütün ekibi biricik sıraya dizecek, didik didik didikleyeceksin. Ya da Fulya Anlam kadar harika tıpkısı ablan olacak, temas duruma anında el koyacak.
3. Sakın amma zinhar incelik olsun diyerek ailelere fikirlerini sormayacaksın.
Elini verirsen kolunu kaptırırsın, işin içinden çıkamazsın.
4. Düğün gününe kadar annene günde beş espas buzlu su izaz ettireceksin. Annelerin fenalık nakil, gürültü etme, heyecandan smaç diyerek bayılma potansiyelleri çokça yüksektir ona göre.
5. “Beni niye düğününe çağırmadın” grubu karşısında, ’otovicdan ’ı devreye sokmayacaksın. Sen ne kadar “Ennn yakınlarımla kutlayacağım” desen bile birileri kırılır. Temas esenleme verdiğini davet edecek halin yoktur yani. Seni seven bereketli dileklerini sunar elhak; takmayacaksın.
6. Gelinlik ve damatlık olayında sınırları zorlamayacaksın. Ne kadar haddinden fazla almaşık, o büyüklüğünde çok kafayı aşındırmak demektir. Benim gibi önceki denediğini aldatma ve çık dostum.
Bak bitersin ve üstelik şişersin.

OTORİTENİ KONUŞTUR!

7. Kankalar hangi içindir? Seni rahatlatmak, düğün öncesi hazırlıklarda çabalamak, kaprislerini kullanmak ve gelin çiçeğini odada unutturmamak için! Sen sen ol, benim gibi heyecandan gelin çiçeğini odada unutma bitmiş mı?
Kankalarını kul ten, sularını yoğun! (Sizin yüzünüzden çiçeksiz çıktım intikamım biberli olacak kızlar!) 8. Sana senelerce yapılan işkenceyi sen üstelik bekar arkadaşlarına yapacaksın. Nikahtan sonra zırt pırt yanlarına gidip “Darısı başınıza kızlaaar” çekecek, yılların intikamını alacaksın.
9. Herkesin kip altın görüşleri vardır ama senin isteklerinden önemlisi yoktur, unutmayacaksın.
Elkızı otoriteni konuşturacaksın. “Şu ağaçtaki salkım saçak şeyleri tez indiriiiin!” “Ama rüya üzere Ayşeee…” “Sana rüya bana kabus, indiriiiin!”
Bekçi!
10. Sonuç namına, düğünden önceki gelinle damadın birbirini illet görmemesi gerektiğini ego sana söyleyeyim. Anca aynı ruhsal gerilim sarıyor kim dört bir yanınızı, eş kısmının istekleri öyle tıpkısı dipsiz kuyu oluyor ki; damat senin bu halini görmese henüz ferah. Kaçar, tallahi kaçar.
İyisi mi nazik sözü dinleyip serencam dönme sevgilini fenomen mahallinden uzaklaştıracaksın.
11. Katiyen unutmayacaksın; bu sizin gününüz. Hoppadak sizin ve size özel… Canınız hangi istiyorsa, o pir. Ve çabucak tıpkı öğün yaşanabiliyor, tekrarsız, başa sarmasız.
O yüzden keyfini çıkarın ve haddinden fazla eğlenin. Mutluluklar…

Ayşe Özyılmazel

Bir Cevap Yazın