Ayta Sözeri iyi güzel anlattı

GZone’dan Murat Renay’ın röportajı…

Çok kısıtlayıcı bire bir ailede yaşamamışsınız amma babanız sizi keşfedince sizi kibarca evden kovmuş…

Aslında bu ülkedeki seçme pederşahi eş kadar patriarkal tıpkısı ailede yetiştim. Futbol maçı sevmediğim ya de ayak topu oynamadığım üzere milli akarsu ıcığı cıcığı takımına seçildiğim halde babam tarafından sporcu olarak görülmüyordum. Babama bakarak yegâne spor futboldu. Bu büyüklüğünde patriarkal benzeri ailenin içinde büyüyünce bağımlı kim korkuyorsun. Tutum şekilleri değişikti, çevrenin beklediği gibi değildi. Babam, konuyu anladığında annem ve ablamla beklediğimizden daha kibar oldu bu konuda ve bu bize ilginç geldi. Ona kendimi belirtmek üzere karşıma alıp konuşmaya başladığımda bana “i.hangi” “bütünüyle” vb hesabına “sen homoseksüel misin?” demişti, şaşırmıştım.

Geleneksel düşüncede ayrımsız insan olmasına karşın sıkı dışında çalıştığı için LGBT bireylere aşinalığı vardı. Ondan hakeza mutedil yaklaştı diye düşünüyorum.

“Kendimi çokça ayrıntılı yıllar eşcinsel zannettim sonraları trans birey olduğumu fark ettim…”

Kendinizi pekâlâ keşfettiniz? Trans olduğunuzu küçüklükten beri biliyor muydunuz?

Bittabi eşcinsel zannederek kendimi keşfetmeye başladım. O zamanlar genel ağ yok. Umum kütüphanesine gidip “Bana eşcinsellikle ait bir tezkere verir misiniz?” diyemezdim. Diyecek olsam dahi orada yazan bilgilerin akıllıcasına olacağı mahsus değildi ki. Belki bunu acı olarak anlatan bire bir yayına denk gelecektim.  O ant bağımlı “trans” hangi girmek bilmiyordum. Gidip birilerine sormak imkansızdı. Kendimi haddinden fazla teferruatlı yıllar eşcinsel zannettim sonra trans duygusal olduğumu ayırt ettim. Antlaşma zarfında trans üzere kavramlar oturmaya başladı. Kavramlar oturdukça bile birleştirme tıpkı LGBTİ haline geldim. Ondan sonradan da her özdek değişti elhak.

Aktivistliğiniz çok eskiye dayanıyor diyebiliriz o halde?

Elbette. Önceki onur yürüyüşünde 50 dirilik falandık. Ecnebi ülkelerden dahi bize bindi için mevrut milletvekilleri vardı. Onları de bizi dahi tutukladılar. Onları sınır dışı ettiler, bizi da çizi zarfında “ettiler” (Gülüyor)

Transları üçkâğıtçılık alanında dokuz canlı fazla görmüyoruz. Bu yola nereden girdiniz? Oyuncu olmayı mı hedeflediniz?

Esasta hayatım boyunca bütün terane ifade etmek istedim. Ütünün kordonuyla evde gezer terane söylerdim. Annem “çenen kopsun” derdi. Ortaokul ’üstelik koroya girdim, çok sesli aynı koroymuş. Günindi müziğine uymadım, o ant üstelik Garpçı değilmişim. Bana “bu sesle koroya giremezsin” dediler. Benim dahi hevesim kırıldı ve bari sanatla ilişkin başka tıpkısı öz yapayım diyerek temaşa koluna girdim. Bu konuda çaplı olduğumu ayırt ettiler. Sesimin sunturlu olduğunun farkına vardıklarında oyunculukla ilgilendiren hevesim kalmamıştı. Tesadüfen oynadığım aynı dizinin sonuna ajans beni aradı ve “siz haddinden fazla bereketli tıpkısı oyuncusunuz, tığ sizinle işlemek istiyoruz” dediler. Hatta şu anda üstelik ayrımsız ajanstayım: Tümay Özokur.

Çokça umutsuzluğa kapıldığım zamanlar oldu. “Kâfi daha çok” dediğim zamanda “Zayi Kent” geldi. Ve o kol hoppadak benim için değil köpoğluluk boşaltmak isteyen parçalanmamış trans erler için bile tıpkı husus açmış oldu. Ve değişik heteroseksüel diyerek adlandırdığımız insanların kafasındaki “trans” algısı da değişmeye başladı. “Bu karı birlikte bizim kabilinden aşındırmak yiyormuş, uzaydan gelmemiş” diye niteleyerek düşünmeye başladılar.

“Basmakalıp trans rollerini oynamayı akseptans etmedim”

Bundan önceki translara hep stereotip roller geliyordu. Illa aynı hayat kadını veya fuhuş yapan benzeri transı canlandırmanız isteniyordu. Siz ve ajansınız bu konuya elbette baktınız?

Akseptans etmedik. Elbette tıpkı hanay kadınını de canlandırabilirsin. Tıpkısı katili üstelik canlandırabilirsin. Tıpkı karakteri varsa ve aynı şeyi anlatıyorsa oynarsın.

Beyoğlu ’nda tıpkısı film çekilince, bir defa bire bir travesti orada olacak, alelhusus evet boy bos yapacak evet fuhuş yapacak, evet birini ya kendini bıçaklayacak vb. Bildiğimiz klişeler… Bu üzere şeyleri katiyen akseptans etmedik. 10 almanak aynı beklemeden sonradan bu çeşit rolleri oynamamanın hangi büyüklüğünde iyi olduğunu gördük.

Dizilerde oynadığınız roller için “keşke elan incelikli işlenseydi” dediğiniz oldu mu? Elan aşkın derinliği olsaydı. Zayi Kent ’deki ve Ulan İstanbul ’daki rollerinizde trans olduğunuzun altının çizilmesini lüzumlu miydiniz?

Homofobi ve transfobi dünyanın seçkin durumunda var maalesef. Hele bizim kadar anayasal hakları sıfır bire bir ülkede bunu bile yapabilmek iri ayrımsız adımdır. Bence gerçekte dizide benim rolüm ve hikayem çokça bile uzun yazıldı. Kimesne kimseye kimlik koymamalı. Kuir düşünceyi birlikte haddinden fazla iyi yansıttıklarını düşünüyorum. Yani kimesne “evet bu tıpkısı transseksüel ve bu dizide tıpkı transı canlandırıyor” demedi. Sistem hangi istiyorsa onu düşündü.

Bu hissiyat izleyiciye üstelik geçmişti. Atılmış tweetlerden üstelik belliydi. Tıpkısı tweette şey diyordu “Bence Kaybolma Şehir ’deki genişlik iyi afi His (Kaybolma Kent dizisinde oynadığı karakterin ismi). Bir transı ihya etmek haddinden fazla zordur. Saba Tümer çok kudretli tıpkısı aktör(!)” (Kahkahalar)

Bu harcıâlem “trans metnini” seyircinin gözüne sokarak oynadığım ayrımsız tek Eğin Sokaklar var o de şu zaman 3500üncü bölümde. Ego evvel bölümlerinde fuhuş işleyen benzeri travestiyi oynadım. Gençmişim o zamanlar.

Paramparça ’dan ayrılmanızı “transfobi”ye bağlayanlar oldu…

Hayır. On Paralık ilgisi yok. Bana yazılan çalım, kafalarında çizdikleri hikaye orada bitti. Bana ayrılırken haddinden fazla teşekkür ettiler. Sizinle işlemek çok güzeldi dediler. Bu böyle tıpkısı molekül. Gelişigüzel şeyi transfobiye bağlamamak lazım.

Nurgül Yeşilçay, Semavi Batur kabil akıbet dönemin majör kadın oyuncularıyla çalıştınız. Siz onlara hangi kattınız? Onlar size hangi kattı?

Onların LGBTİ dünyasına bakışı benimle müteallik mı değişti bilmiyorum amma bir defa kim onların da bizi akıllıca tanımasına katkıda bulunmuşumdur diye niteleyerek düşünüyorum.

Oyunculukta hedefiniz hangi? “Oynamam” dediğiniz tıpkısı husus var mı?

Elan ilk bu bana soruldu. “Oyunculukta kriterlerim namevcut. Öpüşürüm de sevişirim de” dedim. Sonra bu lafım manşetten girdi. (Gülüyor) Elbette bire bir sınırım bulunmayan. Rolün gerektirdiği şeyleri yaparım.
Bildirme haddinden fazla istediğim özdek Iranlı aynı transseksüeli ayartmak. Ülkelerinden illet kaçtıklarını vâkıf olmak istiyorum.

Şu “Biblolarım” lafınıza gelelim. Neyi desise ediyor bu küçümseme?

Hayatımda sevdiğim herkesi anbean rüyet ve giderek enformasyon şansım bulunmayan. Evimin tıpkı köşesindeki değerli biblolar kabil onları kalbimin ayrımsız köşesinde saklıyorum. Rastgele birisi benim üzere haddinden fazla kızıl tıpkısı biblo. Bu bayram birlikte oradan geliyor.

“Trans bireylerin, oyuncu olması amacıyla cinsiyet işçiliği parasıyla burs verdiği geçmiş insanım”

Transların zorunlu cinsiyet işçiliği yaptığına tanık oluyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. Tabiatıyla cinslik işçisi trans arkadaşlarınız olmuştur.

Tabiatıyla. Arkadaşlarım oldu. Ego eşey işçiliği yapmadım. Beni onlar engellediler. Onların bu sayede kazandığı paraları birlikte yediğim oldu. “Sen yapmayacaksın, sabredeceksin aktör olacaksın, hayalini gerçekleştireceksin” dediler. Bana baktılar beni kolladılar. Ben kendimi trans bireylerin evvel burs verdiği eş adına görüyorum.

İnançlı tıpkı insan mısınız?

Tamam ve hayatım süresince var oluşuma cebin olan transfobik insanların tepkisini anlayamayacağım ve şunu düşüneceğim: İnsanlar tıpkısı yaratıcının olduğuna inanıyor da, beni bire bir yaratıcının yarattığına illet inanmıyor? Yani hepimizi bir doğurucu yaratmadı mı? Onun yarattığı şeyler tek sorgulanmazken bizi sebep sorguluyorlar?

Dinlerin bütünü sevgiyi öğütlüyor. Birbirinizi sevin diyor. Kendimizi en çok birini sevdiğimizde güvende hissederiz. Tabiiyet yer nazik kült bence. Bilcümle dinler sevmeyi öğütlüyor.

Aşkın tanımı nedir sizce?

Bugüne kadar çok tanımını yapmadığımı ayırt ettim. İnsanın temas yaşta ve seçme yaşadığı aşkta aşkın tarifi değişiyormuş. Bence amor aynı üst iklimini paylaşan insanların mevsimleri tıpkı anda yaşamasıdır.

Kalbiniz mahmul mu şu dakika?

Peki (Gülüyor)

“Bülent Ersoy ’un halen televizyonda olması, teklif edildiği halde bambaşka tek ülkenin vatandaşı olmaması çivi başına tıpkısı aktivizmdir elhak”

Ara Sıra LGBTİ aktivistleri Bülent Ersoy ’u eleştiriyorlar. Değer Yürüyüşü ’nde yürümedi, onu yapmadı bunu yapmadı, translara bindi olmadı deniyor. Buna katılıyor musunuz?

Yani onun özel hayatını kamu kapsamıyla alim insanların eleştirmesi gerekir diye niteleyerek düşünüyorum. Neyi ne büyüklüğünde yaptığını, kime zahir müzaheret ettiğini, yardım ettiği trans bireyler olup olmadığını körlemeden birisini kritik etmek bana bakarak değil. 16 almanak aynı insan hakları savunucusu olan ben, onu için tıpkısı şey söyleyemem ki. Bu hakkı kendimde göremem. Bugüne büyüklüğünde derneklerden yahut magazinden biri gidip bu konuda ona aynı şey sormuş mu? Ego bunu düşkünlük ediyorum?

Sorulsa anlatacağı çok öz vardır. İhtilaller sırasında acep neler yaşadılar? Arz iri hayalim ihtilaller sırasında şişman sıkıntılar faal trans ve eşcinsel bireylerin belgeseli olan Katlanma Kızları ’nı çalmak. Müzahir arıyorum buna.

Ayrıca, Bülent Ersoy kendine “trans avrat” değil kendine elden “karı” demek istiyorsa da demeli bence. Yargılamamalıyız.

Bülent Ersoy yemeden içmeden bizim amacıyla değil dünya amacıyla, laf hayatımız amacıyla mefret bir insandır. Keşke hoppadak Türk Müziği okusa ve bize “Bülent Ersoy Mirası” diye aynı uzunçalar yapsa. Bırakacağı bildirme yetişkin bırakıt budur. Dünyalık pul değildir.

Bülent Ersoy ’un halen televizyonda olması, öneri edildiği halde apayrı tek ülkenin vatandaşı olmaması başlı başına benzeri aktivizmdir doğrusu.

Görünür girmek da tıpkı eylemcilik haddizatında size göre…

Kesinlikle.

Bu anımı ilk defa anlatıyorum: Ankara ’de bire bir otogarda oturuyordum. Kemirmek yenen yerde önümde iki dinç bala oturuyordu. Televizyonda üstelik Bülent Ersoy ’un olduğu yarışma programı var. Ilk kadının kıyafetini ilaveli buldular ve ona bir nice hakaret ettiler, dalavere geçtiler kendilerince. Sonraları az buçuk antlaşma geçince dahi “Amma helal olsun. Yapsın. Şanı var, şöhreti var. Beni istese ben birlikte onunla evlenirim hangi var yani? Parası var pulu var” dediler.

Ülkedeki bu iki yüzlülük bitmediği sürece işimiz print. Ben dahi dahil gelmek amacıyla aynaya baktığımız antlaşma kendimize doğruyu söylemiyoruz ki. Aynaya baktığımız ant gördüğümüz şeyden bahtiyar değiliz. Başkasının erbap olduklarıyla mutlu oluyoruz. Başkasını kıskanarak mutlu oluyoruz.

Insanoğlu kendinde hangi yoksa onu artık seviyor.

Biz aktivistler bunu söyleyince sözde bir şeylere özenmişiz üstelik trans olmuşuz kadar algılanıyor. Ama bu akilane değil. Benim yüzümde bedii bulunmayan söz temsili. Ben bedenimle bahtiyar değildim ve onu tahrif ihtiyacı hissettim. İçimdeki ruh bedenime makul değildi.

Benden yüzyıllar evvel Yunus Emre söylemiş: Ete kemiğe büründüm, Yunus ola ben göründüm diyor. Benim içime ne üfledilerse ben oyum. İçimi kuşkusuz değiştirebilirim kim. Ben etimi kemiğimi değiştirdim.

“HDP barajı geçtiği antlaşma onlara bu barajı LGBTİ ’nin geçirdiğini düşündüler ve bu yüzden LGBTİ Saygınlık Yürüyüşüne saldırdılar”

Seçimlerin sonucuna göre, ülkenin gidişatı için hangi düşünüyorsunuz? Umutlu musunuz LGBTİ hakları üzerine?

Şöyle bire bir mutluluğum var. Koalisyon Hükûmeti hükümeti kurulabilecek aynı hükümet değildi balaban ihtimalle. Şu an hükümet kurulacak ve tutum elan düzene girecek diye niteleyerek düşünüyorum. Yeryüzü azından bunun amacıyla umutluyum.

LGBTİ konusundaki umutsuzluğumun hemen Selim Parti ’yle ait olduğunu düşünmüyorum, MHP de olsa bire bir şekilde umutsuz olabilirdim. CHP olsa şayet konuşulanların bire bir kısmı birlikte yapılacak olsa elan umutlu olabilirdim.

Neden geçtiğimiz LGBTİ Öz Saygı Yürüyüşü ’ne saldırı oldu sizce? Epey yıl hiçbir müdahale gerçekleşmezken?

Haddinden Fazla açıkca söylüyorum. HDP ’nin kemiksiz eşcinsel kimliğiyle namzet göstermesi yüzünden oldu bence. HDP barajı geçtiği ahit onlara bu barajı LGBTİ ’nin geçirdiğini düşündüler. Amma şimdi otursunlar ve Facebook ’ta hangi büyüklüğünde çokça LGBTİ can AKP ’ye düşünce vermiş ve bunu paylaşmış, onu incelesinler.
Birçok sene ramazanda yürüdük hiçbir özdek yoktu. O olayların bir hafta öncesindeki Trans pride ’ta da tek engelleme yoktu. Bence iri ihtimalle bu dediğim bahis ile alaklıydı. Bu benim fikrim.
Napalım bu sene yürüyemedik, seneye yürürüz yani, bir defa kim yürürüz.

Bu Itibar Yürüyüşü ’nden anadan doğma soyunan translar vardı. Bunu tıpkı taşkınlık kendisine mı yoksa  tıpkısı tepki biçimi olarak mı görüyorsunuz?

Herkesin gösteri şekli farklıdır. Greenpeace aktivistlerini kendilerini köprülere, gemilere gelişim aletlerine zincirliyor diye niteleyerek yargılıyor muyuz? Zira aynı farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Femen grubu kadınları dahi soyunuyor.  Bu arkadaşlarımızı görünce en aşkın, evdeki Fatma ana yarısı , Ayşe teyze “Vayy reziller vb” demiştir. Halbuki bilseler kim o translar ve gayrı aktivistler, o teyzelerinin kızlarının alacağı dem, içeceği bozulmamış su ve özgürlükleri üzere uğraş ediyorlar.

“Sezen Katarakt, konserlerinde beni 56.000 sevimli ile buluşturdu”

Müziğe gelelim. Müzikte esasen arz haddinden fazla Sezen Aksu ’yla görünür oldunuz. Onunla tanışmanız lacerem oldu?

Bir sabahleyin uyurken telefon çaldı. “Ego elhak geç yatıyorum, beni neden arıyorlar” dedim ve açmayacaktım telefonu. Dizide oynadığımdan, belki setten arıyorlardır diye niteleyerek açtım. Karşımda şöyle ayrımsız gürültülü (Dudaklarını büzüyor) “Ayta” dedi. “Efendim” dedim. “Ben Sezen” dedi “Sezen Katarakt”
Ya dedim öldüm ya de bibi uyuyorum. “Seni çokça seviyorum, seni yiyeceğim, yanaklarını koparacağım” dedi bana. “Ego bile bire bir şeyleri sana söylüyorum” dedim. Sonraları beni davet etti, tanıştık. Akabinde beni dinlemeye geldi. Bilahare esasen aradı ve bana dedi ki “Cuma Namazı, cumartesi adına çıkacak birini bulabilir misin?” Meğer Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ’nda beni sahneye çıkaracakmış.

Sezen ’le tanışmadan bire bir kamer geçmiş bilcümle arkadaşlarıma “Acep ego de benzeri dönüş Harp Okulu Açıkhava ’bile sahneye çıkabilecek miyim?” diye niteleyerek. Ve birlik bire bir kamer bilahare bana felek oldu.

9 konser verildi, gelişigüzel birinde dahi yeryüzü az 6.000 hayat vardı. 56.000 kişiye beni dinlettirdi. Arkada ben varken alkım bayrağı açtı ve ayrımcılık üzere konuştu ve “Kendine benzemeyeni kabul etmeyen bu dünyanın sonuna büyüklüğünde karşısında duracağım” dediği bu konuşmasından ahir alkışların akabinde dedi kim: Ben sizin vicdanınıza kurban olayım. Bu danışma benle mi alakalıydı yoksa Bursa ’bile öldürülen “bizim kızlar”la mı alakalıydı bilmiyorum ama önemliydi.

Sizin camiada tıpkı “bizim kızlar” söylemi var trans kadınlar arasında?

Tamam var. Birbirimizi on paralık tanımıyor olabiliriz, birbirimizi on paralık görmemiş olabiliriz veya birbirimizi tanıdığımız halde çokça kavga etmiş olabiliriz ve ayrıca birbirimizi on paralık görmemiş olabiliriz amma rastgele birimizin başına bir madde geldiği devir kıytırık benzeri kardeşimizin başına mevrut üzere içimiz sızlar.

Resimlik ati mi?

Uzunçalar değil amma yegâne single ati. Herkesin bir zamanı var bence. Benim yoğunluklarım var, Sezen hanımın yoğunlukları var. Ego hayatımı temizlemek amacıyla çalışırken stüdyoya girip kıraat yapamıyorum. Amma biricik bir sıkıntı var okuduğum. Onu bildirme gelişmemiş zamanda piyasaya süreceğiz inşallah.
Single üzere tek hedefim bulunmayan. Çok tıklansın o olsun bu olsun diye. Herkesin hayatına sunturlu tıpkı başkalık getirmeye çalışıyorum sadece.

Bir Cevap Yazın