Aytaç Arman’dan Acun Ilıcalı evet yavaş eleştiriler

Sinemalife.com ’de Aytaç Arman ’la mamul benzeri konuşma okudum. Arman ’ın bu söyleşide yaptığı ara sıra analizleri önemsedim ve o nedenle üstelik sizlerle ısınmak istedim.

Çünkü Aytaç Arman, bol tıpkısı oyuncu olmanın ötesinde ilkeli ve sağlıklı biri. Arman ’ın hakkını boşlamak yerine hakeza benzeri aksan yaptığım için, “Evet mu? Bu eş, eskiden ‘Devletin temeline özlem koyma ’ iddiasıyla yargılandı” diye niteleyerek itiraz edenler olabilir.

Arman ’ın aynı söyleşide anlattığına bakarak bu konudaki soy şudur: “18 yılla yargılandım. Askeri savcıya anlatım için gittiğimde bana, ‘Devletin temeline tutku yolmak suçundan yargılanıyorsun ’ dediler. Sendika denetleme kurulu başkanıydım ve müessis üyesiydim. Türk Sineması Dergisi ’ni çıkarıyordum.”

“İvedik ’i izleyenler içi boşaltılmış peyrev”

Müracaat etmişiz ‘Türkiye Sineması ’ olması için. ‘Ne demekmiş Türkiye Sineması? ’ diyerek yargıladılar. 10 yıl süresince pasaport alamadım 12 Ilkgüz sonrası. ‘DİSK Davası ’ düşene kadar yargılandım. ‘Akman adamsın, sekiz göbek öteni biliyoruz amma bu komünistlere uydun ’ dediler.”
 Gelelim “Yılmayan Cenup, sıfırdan başlayıp kendini üreten tıpkısı sinemacıdır. O sanatçıdır, bizler oyuncuyuz” diyebilecek büyüklüğünde gerçekçi ve mütevazı Arman ’ın çarpıcı analizlerine:
Recep İvedik, geniş kitlelerin seviyelerini yoklamak için aynı barem haddizatında. Zira daima argo ve küfür hakim. Ömer Kavur filmleri dahi dışarıda bütün bağış alıyordu ve bağ görüyordu, amma 30 bin yaşama izlemiyordu. Okuyanlar film izliyor. Recep İvedik izleyen seyirciye içi boşaltılmış diyebiliriz.”

Aytaç Arman, monitör programı faziletli reyting düzlük Acun Ilıcalı ’ya birlikte güç eleştiriler yöneltmiş.

“Dünya Ilıcalı ’nın ‘Var Mısın Bulunmayan Musun? programını çok mebzul analiz etmek gerekir. Kimi tarafta kazanma umuduyla oraya mevrut insanlar ve kaybettiklerinde yüzlerindeki tartı, kimi tarafta birlikte kazanınca iri bayram yaşayanlar. İnsanların duygularıyla oynamak, bu kadar ateşlemek filinta aynı madde mi? Aynı insanları adaya topladı; bu elbette aynı ahlaksızlıktır, yâren olanları birbirine budamak, birbirlerini çalkamak üzere yaptıkları soy oyunlar. Bu programın topluma hangi kök benzeri katkısı var anlamakta külfet çekiyorum. İnsanlara hemen ahlaksızlık yaptırılıyor.”

Ulu Eyüboğlu /Milliyet

Bir Cevap Yazın