Azamet Çapa’dan ortaya tuhaf!..

Bap usuldan aralandı, kafasının çabucak ön bölümünü yürek sokarak “Evde mi?” diye niteleyerek sordu. “Sen nereden çıktın, hani Dalton ’ların peşinden gitmiştin?” dedim… Cevap adına yeniden “Evde mi?” diye sormaz m? Tıpkısı de bunlara hesap vereceğiz, biri gidiyor biri geliyor. “Gargamel ’i soruyorsan yok.. Bir senin beş altı sonraları bulunmayan olacağın kadar”  diye öfkeyle ayağa fırladım. Rin Duygu Ruh yemedi bittabi tehditlerimi. Hiç bire bir şey kabak kadar kanepeye sıçradı, değme devir yaptığı bir (ve benim seçme zaman bittabi yaptığına şaşırdığım) harekete başladı kapik. Sol eğin ayağı ile kulağını kaşıyor yöntemince. Sonra tatlı bire bir gülümse ile dedi kim “Abi sen üstelik çokça safsın yaaa… Mümasil çevrende neler olup bittiğini bile bilmiyorsun. Burak Özçivit var evet hani Malkoçoğlu olan…”  “Neden bozulmamış olayım kim, ben Cüneyt Arkın ’dan emekliyim…”  dedim.  Neyse fazla uzatmayalım üstelik Rin Tin Ruh ’in dönüşünü anlattığı ‘laf ’ ile taçlandıralım.

Efendim, Mefret Çağ ’ın Bali Koca ’i Burak Özçivit’in, Malkoçoğlu filminde oynayacağını, filmin çekimlerinin Ilkgüz ayında başlayacağını  biliyorsunuzdur elhak. Ama Özçivit için ‘Şu diziye başlıyor, şu filmde bile oynayacak ’ diye niteleyerek sâdır haberlerin hep asparagasmış. “Burak bu günlerde saçlarını uzatıyor” dedi Rin Duygu Derun… ‘Hoppala ne alakası var?” demeye kalmadan devamını getirdi.

Bizimkinin söylediğine bakarak Burak, Clear kepek şampuanının kullanılmamış yüzü olacakmış. Reklamı dahi fotoğrafların efendisi Nihat Odabaşı geçkin çekmiş bile. “Saçlarını da onun amacıyla uzatıyor değil mi?” diye sorduğumda sevgili ‘pire torbam’ “Hayır abi, arzu edeceğim havlamamı balla de olsa akçakesme” deyip bitmeme etti. Meğer Özçivit  bıyıklardan sonradan saçlarını bile Malkoçoğlu filmi üzere uzatıyormuş. Daha Çok bıyığı kabilinden Burak’ın kullanılmamış saç modelini da bire bir çok can benimserse şaşırmam.

beraber Rin Ruh Can Kuşu’den Burak ’ın tahammülfersa bire bir klasik makine tutkunu olduğunu üstelik öğrendim. Özellikle 72 misal Camaro merakı varmış. Garajında eski arabaları yağlayıp; tamir yazar onlara çocukları kabilinden bakıyormuş. Malkoçoğlu ’nun at adına araba merakı olduğunu duyunca şaşırdım amma Burak sakat otomobillerin  ‘aynı ruhu ’ olduğuna inanıyormuş… Ego dahi çocukluğumda seyrettiğim  ‘Vanishing Point ’  filmindeki Dodge Challenger için ayrımsız şeyleri hissetmiştim.   

“Abi şimdilik benden bu kadar, Bali Satış bugünlerde dizilerden ve sinemadan reklam dünyasına para aktarımı oldu, yeni aynı şeyler duyarsam esasen kapını tırmalarım” dedi bizim it ve kuyruğunu iki bacağının arasına sıkıştırıp yürümeye başladı. Bilcümle kapıdan geçmek üzereyken “Gargamel’e selamımı söyle Tatlıca peşinde koşacağına bili peşinde koşsun” diyordu ki fırlattığım ayakkabı kafasına çıkacak etmeden sıvışıp bulunmayan oldu. 
 
ESMA ESAD ‘AFOROZ EDİLDİ’

Suriye ’dahi yaşanan kederli ve kırım birlik dünyanın gözleri önünde sürüp gidiyor. Beşar Esad hangi ahit pabuçları yağlar bilemem ama karısı Adlar acun sosyetesinden çoktan vetoyu yedi. Hayır , korkmayın; bu misil üstelik aut politika uzmanlığına soyunmadım.  Takkadak Telegraph ’üstelik okuduğum tıpkısı veri dikkatimi çekti ve sizlerle paylaşayım istedim. Adlar, Amerikalı Vogue dergisinin ‘Modanın Papası ’ sevgili Umumi Ürün Yönetmeni Anna Wintour tarafından ‘toplum dışılama ’ edilmiş. Oysa 2011 ayının Mart ’ında Vogue’da ‘Çölde Bire Bir Gül ’ başlığı altında iltifatlarla dolu ayrımsız Esma portresi yayınlanmıştı. Eh hangi oldum ağıt, hangi olacağım üstelik… Yıllık, Suriye ’deki serencam gelişmelerin ardından bu sayfaları internet sitesinden ve arşivlerinden silivermiş.

***  

Hep söylerim ‘zül Kerem ’i yaşatır ’ diye niteleyerek. Aldı mı beni ‘bu yazıyı nereden bulurum ’ düşüncesi. Apansızın aklıma geldi; Anna Wintour modanın Papası ise, bizim soylu Sarp da ‘Modanın Windsor Dükü’ sayılır.  Dahi az buçuk bilecen filandır ama çırılçıplak modanın Google ’ıdır.  Açtım sordum alelacele “Sabık sene Vogue ’bile sâdır Adlar yazısından haberin var mı” diyerek. Sormaz olaydım, sanki geri okumuşçasına makineli tüfek üzere anlatmaya başladı. Enteresan bulduğum beş altı noktayı aktarayım size dahi.

İngiltere doğumlu olduğu amacıyla hayatı boyunca Emma diye çağırmışlar Esma ’yı. Batıda terbiye gören ‘Emma’ bir küşayiş yatırım bankacılığı yapmış.Vogue, ona ‘en gururlu first Lady ’ unvanını verirken kocasının Amerikalı halkla ilişkiler şirketlerine Esad ailesi amacıyla ‘pozitif imaj’ ahali hesabına döktüğü paraların boşa gitmediği anlaşılıyor. Ayrıca alış iş tutkusuna dahi bolca yer vermişler dergide bu Badiye Gül’ünün… Halkını hiçe sayan, seçkin fırsatta onları kahir aynı Arap zorba amacıyla nadir kalkandı esasen Esma… On binlerce vatandaşı katledilirken, o gülen yüzü ve garplı imajı ile sırıtıyordu dergilerin sayfalarında. 

Derken aklıma geçen sene Beşar ve Esma Esad’ın hacklenen emailleri geldi. İnternette hanımefendinin başmak ‘ordusundan ’ tutun bile HipHop saz mp 3leri masraflarına kadar değme şey yayınlanmıştı. Solgun elmaslı, al akikli, mor yakutlu mücevherat mi istersiniz, Paris ’ten ısmarlanan şamdanlar mı…

Bizim moda dükü Vogue’daki yazıdan Guardian’daki ayrımsız makaleye atladı şakkadak. Sana Saeed ünlü Kanadalı bağımsız benzeri gazetecinin Esame portresinin başlığı bile yeterince anlamlı; “Esma Esad Louis Vuitton giyiyor diyerek barış üzere bire bir ümit mi?….Peh”… Bu ‘peh ’ bile mukavemetli çokça şeyi anlatıyor doğrusu…

Bodur tıpkı süre önce Mürekkep Milletlerdeki İngiliz ve Alman Büyükelçilerinin karıları ‘Esame Esad, peyrev kalma, kocanı durdur ’diye niteleyerek bire bir kampanya başlatmışlardı hatırlarsanız. Sanki sarayın hızlı hızlı dışında kesilen kafaları görmeyen Hermes çantalı ‘Esma Odalık ’ tıpkısı sulh elçisine çevrilebilirmiş kabilinden.

Bu Esma, ‘türünün ’ karakteristik bire bir örneği. Garplı, hayat dolu, feminen ve tıpkı zorba karısı. O ve onun gibiler kocaları ülkesinin insanlarını inim inim inletirken bu katliama faal benzeri murahhas oluyorlar. Dünyanın dikkatini üzerlerine çekip diktatörlüğün pisliklerini halının altına bağlamak, gözlerden fark etmek için… Ama nereye büyüklüğünde? Bölüm geliyor onlar dahi tarihin çöplüğüne karışıveriyor aha. Bittabi bu arada olan da mutsuz ülkesinin güçsüz insanlarına oluyor. 

L ’OFFİCİEL TÜRKİYE IŞ BAŞINDA…

‘Dünyanın genişlik moda dergisi ’, ‘Modanın ve erdemli sosyetenin İncili… ’   Bu nev dergilerin arz ‘babası ’ L ’Officiel işte böyle tanımlanıyor gezegenimizin dört bir yanında. Derginin özelliği ise faziletli yaşam standardı ve kaliteyi okurlarına sunmak…. “Eee, bize ne derseniz” acilen söyleyeyim;  ‘Creme üstelik la creme ’in ulaşmak kadar dergisi  L ’Officiel, yadırgatıcı aynı formatta Türk elitleriyle buluşuyor. Dergi üzerine kısacık tıpkısı bilgelik verelim kim olayın boyutları biraz henüz anlaşılsın. Fransız Les Editions Jalou işaret evi yoluyla 1921 yılında çıkarılan L ’Officiel, bu çağ Rusya, Japonya, Hindistan, Çin, Bir Zenci Emirlikleri, Brezilya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Hollanda, Ukrayna, Sırbistan ve Ölçülü Asya ’birlikte yayınlanıyor. Dünyanın ciharıyek yanında derken abartmamışız herhalde.

L ’Officiel Türkiye ise Ilkgüz ayında okurlarıyla buluşacak. OM Iletişim Araçları vasıtasıyla piyasaya sürülecek derginin yapıt yönetmeni henüz evvel Cosmopolitan ’de ayrımsız görevi üstlenen Mısır Yasemini Demirkan.
Haklısınız, buraya kadarı az buçuk çetin oldu ama ne yapalım, bundan sonrası de anca olacak. Rastgele ahit Rin Esans Tin, Gargamel geyikleri yapamayız. Gelelim    L ’Officiel ’mağara  Türkiye ataklarına. Bülten, Eylül ayında raflarda olacak amma şimdilerde kâh hususi adreslere ve kişilere ‘00 ’ ünlü tanıtım sayısı gönderiliyor. (Bana kalırsa ağırlıklı namına reklam sektörüne) ‘Elitler ’ ise dergiye kaynaşmak için  Ilkgüz ’ü bakmak zorunda…

Türkiye L ’Officiel ’mağara  ancak dışından katkıda bulunacak bir tane editörü Harir Ersoy Şenay olacakmış. Şenay, L ’Officiel ’mağara uluslararası yöneticileri ile birlikte mevki mutluluk gezip cümle moda trendlerini derginin sayfalarına aktarmayı planlıyormuş…

Hep bunların beraberinde beni umutlandıran bambaşka bir bahis var. Türkiye ’deki seçkin soy uğraş dövüş ve kazançlı sıkıntılar ortada, hangi kesimde olursa olsun dirim bitmeme ediyor. Bazen şarkısıyla, bazen türküsüyle, bazen dergisiyle…  Bu yüzden L ’Officiel ’e uz geldin diyorum.

Şevket ÇAPA

Bir Cevap Yazın