Azerbaycan kapıları açtı!..

Milliyet’te meydan düz habere bakarak Rusya marifetiyle geçişi engellenen Mutedil Asya yolcusu Türk TIR’ları amacıyla Oran Başkanı Esin Aliyev’in talimatıyla Azerbaycan üzerinden intikal kolaylığı sağlandı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Nakliyeciler Derneği’ne (UND) ilettiği bilgilendirmeye bakarak; Rusya üzerinden Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan transit geçiş yazmak talip Türkiye plakalı araçlar, Barış Koridoru’nu kullanacak. Uçak düşürme olayının peşi sıra Moskova yönetiminin yaptığı obstrüksiyon zımnında Türkiye plakalı TIR’lar, günlerdir Gürcistan’dan Rusya’ya intikal yapamıyor.

ALİYEV, TALIMAT VERDİ

Yeni Şafak’ın haberine bakarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Azerbaycan’daki temasları sırasında taşımalarla ait bulunan durumu Azeri mevkidaşı Elmar Memmedyarov’un dikkatine sunduğu bildirildi. Nazır Memmedyarov’un konuyu Azerbaycan Ihtişam Başkanı Ilham Aliyev’e ilettiği belirtildi. Talebi müspet karşılayan Aliyev’in Türk TIR’larının geçişi üzere her makule kolaylığın gösterilmesi talimatını verdiği ifade edildi. Talimatın ardından masaya oturan iki ülke yetkililerinin; güzergâhı kullanacak Türk şoförlerinden ara sınav itası ve intikal belgesi olmasa bile ceza alınmaması üzerinde anlaşma sağladığı kaydedildi.

‘ZOR DÖNEMDE YANIMIZDA OLDU’

UND Yürütme Yerleşmiş Başkanı Fatih Şener, Azeybaycan güzergâhının şu ana kadar karayolu geçiş ücreti ve Sulh’daki faziletli maliyetler zımnında it canlı kullanılmadığını söyledi. Aliyev’in talimatını hatırlatan Şener, “Tamam de bu güzergâhın kolaylaşmasını beklediğimiz tıpkısı dönemde Rusya krizi yaşandı ve Azerbaycan, mağdur olan araçlarımıza topluluk artık” şeklinde konuştu.

Bu kararı veren Cumhur Reisi Sabah Yeli Aliyev’e teşekkürname eden UND Başkanı Şener, “Ölçülü Asya Kafkaslar ve Türkiye’yi birbirine bağlayacak bu güzergâhın temelli olmasını istiyoruz” talebini dahi dile getirdi.

Ro-Ro dahi liman de iyi çıkma

“Çağrılarımıza kıymet verilirse Ro-Ro de, liman da bundan karlı çıkacaktır” diyen Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eylül ayında UND ile mülaki Türkmenistan Azamet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhammedov gemi fiyatında indirim ika sözü verdi. Azerbeycan Celal Başkanı Sayın Esin Aliyev bile transit geçişlerin kolaylaştırılması talimatını verdi ve bunun üzere Iktisat Bakanı başkanlığında benzeri komite kuruldu. Azerbaycan yoluyla birlikte gemi fiyatında ve hele liman fiyatında yüzde 50 iskonto bekliyoruz.” Orta Asya’ya yılda; 45 bin miftah geçişi İran, 6 bin anahtar Rusya 5 bin açar bile Azerbaycan ve Hazar Denizi koridoru üzerinden ulaşıyor. Türkiye’nin artık koparmak istediği Hazar koridorunun yıllık 25 bin araçlık intikal kapasitesi bulunuyor.

HAZAR KORİDORU MESAFESİ ELAN KISA

Gürcistan’birlikte günlerdir muntazır Türk TIR’larının eski geceden itibaren Sulh Koridoru’nu kullanmaya başladığının bilgisini veren Şener, “Vesait şu anda Azerbeycan’ın transit geçişi açması ile Hazar üzerinden Kazakistan ve Kırgızistan’a akıllıcasına yola çıktı. Gürcistan’bile bekleyen açar sayısı 30’a geriledi” ifadelerini kullandı. Bakü üzerinden Türkmenbaşı (Türkmenistan) ve Aktau (Kazakistan) limanlarına doğru seferlerin başladığını aktaran Şener, “Bu güzergahın mesafesi çok daha bodur. Güzergah kalıcı olursa Azerbaycan ekonomisine üstelik yarar sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

İNDİRİM SAĞLANIRSA INTIKAL SAYISI 25 BİNİ BULUR

Hazar güzergahının henüz enerjik kullanılabilmesi için transit geçişlerde alınan 465 dolarlık ücretin kaldırılmasını rica eden Şener, Ro-Ro taşımalarını fiyatlı ayla getiren seferlik 15 bin dolar liman masrafının birlikte indirilmesini istedi. Şener, bu kolaylıkların sağlanması halinde yıllık 5 bin olan Hazar intikal sayısının 25 bini bulabileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın