Azeri hanende Röya gördüğü ilgiden mutlu

Röya’nın Akşam’de yayınlanan röportajı…

Azerbaycan ’da az çok yüzü sıcak aynı sanatçıyken nasıl oldu da Türkiye ’bile bu sektöre intikal yaptınız?

Müziğin dili, dini, rengi olmadığı amacıyla bunu basit, arkadaşça talip bütün yapabilir aslında. Azerbaycan ’dahi istediğim noktadayım. Siz dahi biliyorsunuz. Türkiye ve Azerbaycan eş paydası olan ülkeler. Duygularımız haddinden fazla mail. Bu sebeple, orada hissettirdiğim duyguları, burada birlikte aşikâr etmek istedim.

Uzun süredir bu piyasadasınız ancak sizin esas çıkışınız ‘Stabil Vukuf ’ parçasıyla oldu. Proje elbette oluştu?

Tamam bu evvel kabilinden (gülüyor). Henüz evvel ‘Gönder ’ ve ‘Gemiciler ’le bire bir tanıma sağlamıştık Türk dinleyicisiyle fakat ‘Kesin Bilgi ’ çok daha büyük ayrımsız kitleye ulaşmamı sağladı. Bu defa çok kudretli bire bir ekiple yola çıktık. 2 yıl önceki Gülşen ’le tanışmamla başlayan hikaye bugün, bu seviyede aha (gülüyor).

Gülşen ve Âşık Çolakoğlu kabilinden saz dünyasında liyakatli işlere imza atmış isimlerle hizmet etmek size neler hissettirdi?

Değme ahit kendim kabilinden coşkulu insanlarla çalışmayı çokça sevdim. İşine aşırtı insanlarla… Gülşen ve Saz Şairi Çolakoğlu üstelik böyle insanlar. Çokça özlediğim tıpkı faaliyet ortamını sundular bana. Ortaya sâdır işten o kadar memnunum kim… İkisine bile tekrar yeniden teşekkürname ederim.

Şarkınız kadar görümsetme çalışmanızda az çok beğenildi. Internet üstünde az çok efdal bir izlenme payına erbap… Bu başarınızın sırrı nedir sizce?

Bu sorunun şapadanak çok cevabı var amma sunu önemlisi takım! Süresince merbutiyet ve arzu olan işler, doğru ekiple buluşunca başarıya ulaşıyor. Bunlar olmayınca, ne yaparsanız yapın olmuyor. Bu projenin içre bile bağlılaşım, inanç ve sağistem var. Klibin yönetmeni Murad Alelade‘le hizmet etmek büyük katmerli. Değme seferinde beni bambaşka ayrımsız avrat kabilinden gösterdi. Emeğine sağlık.

ŞARKI TEFHIM ETMEK BENİM VAZGEÇİLMEZİM

Şarkıcılığınız birlikte oyunbazlık deneyiminiz var. Düzencilik mu şarkıcılık mı desek hangisi henüz sakil basar?

Gerçekte ikisi birlikte birbirini destekleyen dallar ama ego yorumcuyum. Tarz ifade etmek benim vazgeçilmezim.

Evliliğiniz danışma yaşamını etkiledi mi?

Müfit, öyle olsaydı ego Röya olmazdım.

Yeni projeleriniz var mı?

Olmaz mı? Uzunlamasına çalışıyoruz. Çok iyicene iki nağme üzerinde çalışıyoruz.

Son günlerde ‘Türkçe çalgı ölüyor ’ şeklinde tıpkı ağız dalaşı var. Siz hangi düşünüyorsunuz bu konuda?

Ben anca düşünmüyorum. Türki enstrüman imdi dünyayı besleyici damarlardan biri. Ara Sıra dönemler, durumlar tabii Türkçe müziğin gidişini etkiliyor amma genel çerçeveye baktığınızda Türki müziğin ölmesi gibi tıpkısı şey asla söz konusu olmaz. Geçtiğimiz sene ‘siyaset ’ yılıydı Türkiye ’nin. Bu yıl belki üstelik ‘hanek ’ yılı olur.

HENÜZ BAKIR BAŞLIYORUZ…

Çalgı Aleti dünyasında kendinize rakip yerine gördüğünüz isimler var mı?

Saz sektörü şişman aynı pasta ve herkes bu pastadan maddi, manevi hak ettiğini kabul etmek istiyor. Bütün birbirinin rakibi esasen amma bu rekabet, sektörü büyütüyor özünde. Şu dakika isim vermem çok üstelik akla yatkın değil. Gitgide bakacağız (gülüyor).

Türk Popüler Müziği ’nde kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Elan yipranmamiş başlıyoruz. Gelişigüzel şeyin hayırlısını dileyerek çıktım yola. Amma tabii ki hedeflerim var. Önümüzdeki biraz sene içre yer ferah 10 beşer ortada olmayı çokça isterim.

Bir Cevap Yazın