Babasız büyüyen füru…

Kanada’daki Mc Gill Üniversitesi’nden selen adamları, yetim çocukların gelişiminin ne yönde etkilendiği sorusuna cevap aradı. Marifet adamları, babası sıfır farelerin içtimai davranışları ve beyni ile esas ve babayla büyüyenlerinkini karşılaştırdı.

Yetim farelerin beyninin toplumsal kontrol ve bilişsel faaliyetlerde lüks oynayan bölümünün işlevinde bozukluklar belirleyen bilim adamları, bu hayvanların toplumsal davranışlarının düzgüsüz olduğunu, anne ve babalarıyla büyüyenlere göre henüz agresif vaziyetler gösterdiğini gördü. Bilgi adamları antrparantez, babasız büyüyen çekici farelerin, merkezi asap sisteminde münebbih etkiye cemaat amfetamin maddesine henüz duygulu hale geldiğini vurguladı.

Araştırmaya imza atanlardan Gabriella Gobbi, himmet fareler üzerinde yapılsa dahi sonuçların insanlar için bile makbul olduğuna dikkati çekti.Vukuf adamları, yetim büyüyen çocukların heybetli olduklarında daha düzgüsüz ve agresif davranışlar gösterebileceğini, hele kız çocuklarının metal ve alkole yönelebileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Cerebral Cortex” dergisinde yayımlandı. Henüz önce yapılan araştırmalar, annesiz büyüyen çocukların gelişiminin etkilendiğini, bu çocuklarda atılganlık eksikliğinin beraberinde ölçüsüz kilo sorunlarının de görülebileceğini göstermişti.

YENİ ASIR INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın