Babasız maaşı üzere ‘anlaşmalı boşananlar’ yandı!

Habertürk’ten Mehmet İnmez’in haberine göre Içtimai Asayiş Kurumu (SGK), babasız aylıklarındaki usulsüzlüklerin peşini bırakmıyor. Denetimlerde, Türkiye genelinde 22 bin kadının devletten babasız maaşı alabilmek amacıyla anlaşmalı yerine boşandığı ancak ‘evliliklerinin bitmeme ettiği ’ belirlendi. İzmir ’de ise bu iddiaya ait 7 bin ihbar geldi, 3 bini incelendi ve bin 700 çiftin bu şekilde resmi yerine boşandığı saptandı. SGK denetmenleri, polis eşliğinde boşanan kadınların kapısını çaldı. Eve giren ekipler ayvaz ayakkabısı, raf ve masa üzerinde bulunan fotoğraflara göre, evde kocanın yaşayıp yaşamadığını belirlemeye çalıştı. Bu yönde bilgiye ulaşılması yerinde koşa üzerine cürüm duyurusunda bulunuldu. Maaşları kesilerek, ödenenlerin üstelik köylü alınması amacıyla sevgili açıldı.

İHBARCI ANA VE CÖMERT

Anlaşmalı boşanmaları ihbar edenlerin çoğunun ise maaşları düşen asil ve kız kardeşler olduğu ortaya bundan sonra. Eşinden ayrılan aynı karı babasız aylığı aldığında, annesi ve kız kardeşlerinin aldığı maaşlarda de düşüş oluyor. Maaşı sakıt esas ve kardeşler ‘Alo 170 ’i arayıp ihbarda bulunuyor. İhbarcılar, kocanın eve hangi zaman geldiğini ve hangi saatlerde çalıştığını birlikte bildirerek, yakalanması için apotr oluyor.

Denetmenler, anlaşmalı boşanmaların birlikte maaş alabilmek için alelhusus canlı kadınların 70-80 yaşındaki akrabaları ile evlilik yaptığını üstelik tayin etti. Düzme evliliklerin iptali ve maaş kesintisi amacıyla sav açıldı.

İZMİR’DEKİ BASKINLARDAN ENTERESAN DİYALOGLAR

-Tire ’da ekiplere kapıyı açan ayvaz, gelenlerin denetmen olduğunu anlayınca evden artık. 2 an sonradan kapıyı açan avrat, “Az Buçuk ilk sâdır eşiniz mi?” sorusuna “Müfit sevgilim. Bazı eve alacağıma siz mi karar vereceksiniz?” diyerek tepki gösterdi.

-Çiğli ’birlikte tıpkısı evde ise denetmenler balkondaki eş iç çamaşırlarının kime ilgilendiren olduğunu sordu, “Kardeşime” yanıtını aldı. Ekipler “Siz biricik çocuksunuz, kardeşiniz yok ki” deyince karı cevap veremedi.

-Ekipler Han ’ta denetlenen tıpkı evin bayağı çocuğuna “Derslerini ki yaptırıyor?” diyerek sordu. Çocuk “Babam” deyince anlaşmalı metrukiyet ortaya artık.

-Bornova ’üstelik 3 ay evvel boşanan kadının evinin duvarında eşinin fotoğrafları bulundu. Bunun açıklaması ise şöyle oldu: “Boşandık ama onu daha seviyorum.”

Bir Cevap Yazın