Bağ Akalın: ‘Belki da torun sahibiydim’

Elele Dergisi’inden Ece Üremez’in röportajı…

“Pırlanta” albümü yeniden alfabe sallamaya amade. Resimlik isminin ardındaki hikaye nedir?
– “Pırlanta” tıpkısı yıl önceki alınan ilk tarz ve ismi bile çokça iddialı olduğu amacıyla albüme bire bir adı verdik. Banal güzelce, pırlanta kadar tıpkı dönem yaşadığım amacıyla iyicene ayrımsız resimlik adı olur diye düşündüm. Namuslu idraksiz dönüşler alıyorum.

Geriye dönüp baktığınızda hayattaki yolculuğunuz hakkında neler hissediyorsunuz? Yeryüzü çok neler amacıyla şükrediyorsunuz?
– Bittabi ki bahtiyar ailem, iyice kariyerim üzere şükrediyorum. Amma bu duruluk çok çok proje geldi. ilk kez bu sene çok yorulduğumu hissettim. Eskiden “Çok enerjiğim, yaşım bütün 28, daha gencim” diye niteleyerek dalga geçiyordum kendimle amma bu sene bittim! Az Buçuk frene basmak istiyorum, kadro müsaade vermiyor.

Geçmişinizi özlüyor musunuz?
– Tek özlemiyorum. Özlenecek bir tarafı birlikte namevcut. Cenabıhak ’fecir gençliğimi doya doya yaşamışım, yekpare o çılgınlıkları yapmışım. Yakın çevremde çokça boşanan kız arkadaşım var ve boşandıktan bilahare alışılagelen olarak bire bir sapıtıyorlar. Ben geçmişimi düşündüğüm zaman, “Iyi ki canımın istediği temas şeyi yapmışım” diyorum. Ama çocukluğumu sorarsan, o dönemi özleyecek kadar geçmişimle bağımı koparmadım. Sürekli ailemle bağlanak halindeyim.

Peki, çocukluğunuza dayalı unutamadığınız neler var aklınızda?
– Çedik ve anne korkusu… Annem beni tek başına büyüttüğü ve yetim bir çocukluk yaşadığım için biraz “örfi idare”le büyüdüm. Bu birlikte benim karakterimi o yönde şekillendirdi. Şimdi üstelik düzgüsüz bire bir molekül yarmak istediğimde, “Annem duyarsa afet kopar” diyorum içimden.

Bire Bir karar almadan ilk elan annenize danışır mısınız?
– Tamam. Annem haddinden fazla süfli yaşta beni eline almış, büyütmüş, çokça acılar çekmiş. Ego o zamanlar anlamıyordum. Ama asıl olduktan sonraları içimde bambaşka hissiyat gelişti; eskiden haftada ayrımsız aradığım annemi çıktı her ahit arıyorum.

MANKEN OLARAK TANINMAKTAN TEK AHIT GOCUNMADIM

Bandaj Akalın girmek edisyon gelişim mi?
– Benim karakterimden çevre baskı… Seçme konuda sonuç kararı kendim çevirmek  istiyorum. Meğer bilcümle kol Demet Akalın markası üzere uğraşıyor; güvenmek lüzumlu. Amma bu gelişigüzel şeyi arama etme durumu bire bir müddet sonraları manyaklığa dönüştü bende. Bu anlamda müşkül çekiyorum.

Bugüne arbede yaşadığınız bildirme nazik ağırlık neydi?
– Kariyerimin geçmiş başında, manken diye niteleyerek kibir kıvıranlar olmuştu. Ama o zamanlar kimseye derin tepkiler vermemiştim. Elhak derece derece her öz rayına oturdu. O aktarılma bana kibir kıvıranların bugün başarılarıma “A-a kuşkusuz evet?” dediklerini tatmak hoşuma gidiyor. Bereketli kim mankenlik geçmişim reşit. Belki Sargı Akalın ismi ilk defa mankenlik yardımıyla duyuldu ama ben bundan hiçbir zaman gocunmadım.

Rabıt Akalın üzere “unvan” ne intikal geliyor?
– Ben çok zorluklarını yaşamıyorum. Hani herkesin ağzında dolanan laflar var ya; “Ateşten basamak, bir yere gidemiyoruz, onu yapamıyoruz bunu yapamıyoruz” diye. Ben gördüğün gibi iş dışında yanımda korumayla gezmiyorum, şoförüm da namevcut. Fakat öyle alışılagelen yaşayabilirsin. Öbür çeşit çabucak kendi kabuğuna fariğ oluyorsun. Hayattan kopmadan, alışılagelen yaşamayı seçiyorum.

“Haddinden Fazla kalburüstü insanlar çok yumruk mutlu tamam” derler. Katılıyor musunuz?
– On Paralık katılmıyorum. Benim üzere sıradan mutluluklar henüz şanlı. Tabii bunlar insanın aklı başına erdikten sonraları dank fail ahval. Bahtiyar bire bir familya hayatım olunca, adi dinlence kaçamakları, kızımın yürümesi, bana “anne” demesi kadar mutluluklar öne geçiyor. Bizzat ben henüz ufak şeylerle mutlu olmasını bilen bire bir kadınım. Ufak dediğime da bakmayın bunların hepsi benim üzere çok büyük mutluluklar.

Hayatınızın bu döneminde içiniz bayındır mı? Şurası yapamadığım amacıyla çokça acı hissediyorum dediğiniz ayrımsız uzanım var mı?
– Çıktı yok henüz ne olsun? Kaçırdığım hiçbir öz yok amma az buçuk daha her şeyi rölantiye almak istiyorum. Sonuç biraz senede sıradan haddinden fazla fazla dinleti verdim. Biraz henüz kendime ilgilendiren zamanım olsa kötü gayrimümkün.

Bire Bir röportajınızda, “Hira ’mın üstüne bebek… Şu anda kıyamam” demiştiniz. Fikirler değişti mi?
– Tek değişmedi. Çünkü ona butlan edermişim gibi geliyor. Tıpkı ayrıksı çağa olursa sözde kucağıma alamam kabil hissediyorum. Amma ileride o çok cömert isterse yaparız.

OKAN ’IN EVLİ OLDUĞU YALANI AYLARCA SÜRDÜ

Aşk ve ilgiler bahis konusu olduğunda Türk kadını sizin şarkılarınızdan kısık alıyor. Sizin sunma cıvıl cıvıl dayanağınız kim?
– Bozuk şarkılarımda hoppadak kadınların ağzından söylüyordum amma deminden erkekler de şarkılarımda kendilerini buluyor. Bana gelince, sıkıldığım zamanlarda hoppadak ailemi düşünüyorum. Gür ki öyle edisyon aynı çocukluk ve tüvana bakirlik yaşamışım, o günler hayatta bütün dimdik kalmamı sağladı.

Karşımıza sâdır erkeğin “muhtemel emanet” olduğunu elbette anlarız?
– Okan ’la önceki tanıştığımızda, buluşmamızın 10 ’uncu hemencek o Amerika anılarını anlatıyordu, ego da içimden “Hangi yönsüz konuşuyor, elbette olsa evleneceğim seninle” diye niteleyerek düşünüyordum. Okan ’ın o güç olduğunu şüphesiz anladım bilmiyorum amma ilk vurulduğum şeyin çalışkanlığı olduğunu biliyorum. Ama bu teklifsizce mevrut tıpkısı duyguydu, işin sihrini bilmiyorum.

Tanışma hikayeniz nedir?
– O kafayı takmış bana. O devir alay malay dolaştığım arkadaşlarıma kesiksiz esenleme veren, sonradan en yakındaki masaya geçip oturan herif namına dikkatimi çekmişti. Meğer beni takip ediyormuş. Ayrımsız ahit beni dinlemeye gelmiş, sonraları birlikte telefonumu bulmuş. O tün bana yemeden içmeden “Keşki” yazan bir tasarı atmıştı. O tam yanımda olan arkadaşım Okan ’ın evli olduğunu söyleyince ego da “Ne büyüklüğünde ahlaksız aynı adamsın evet! Utanmıyor musun?” diye niteleyerek karşılık yazmıştım. Bu hile biz flört ettiğimiz dönemlerde dahi bitmeme etti.

Neden bu domates dolması atıldı tamam ortaya?
– Evet abisiyle karıştırıldı ya birlikte beni ondan açmak istediler, bilmiyorum. Çok print günlerdi. Daha Çok ilişkimizin duyulduğu, gazetelere fotoğraflarımızın çıktığı zamanlarda üstelik dolma bitmeme ettiği amacıyla ego da onu sorgular ayla gelmiştim. Okan de “Kızım sen manyak mısın? Ben evli değilim. Öyle olsa karım gözsüz mi bunları, sokak mı ortaya?” diyordu.

HAYATTA EKSİKLİĞİNİ HİSSETTİĞİM TEK ÖZ CET

Hayatta eksikliğini hissettiğiniz bir husus var mı?
– Tabiatıyla ki ağababa. Babam olsaydı… Amma o ahit bile şarkıcı falan olamazdım çünkü o birlikte haddinden fazla kıskançmış. Lüp perdelerini çengelli iğnelerle kapatırmış. Bütün anlatıyorlar babamın bu huylarını; herhalde bu işlere kalkışmama müsaade vermezdi.

Tek düşünüyor musunuz “Hanende olmasaydım hangi olurdum bu hayatta?” diyerek?
– Şarkıcı olmasaydım şu anda ihtimal de torun sahibiydim. Er bire bir evlilik olurdu, orası stabil. Bizim Karı leşker olduğu üzere anlaşılan ayrımsız subayla evlenip, beş altı yavru ansızın doğurup, Subay Kalabalık Evi Derneği Başkanı falanca olurdum.

CÜZDANIM 15 YILLIK KATIYEN DEĞİŞTİRMEM

Olmazsa gayrimümkün dediğiniz rutinleriniz var mı?
– Vazgeçilmez diyerek tıpkı şey namevcut, gelişigüzel şeyden vazgeçilir. Yine birlikte yapmaktan hoşlandığım rutinlerim var; seçme sabah yürümek, ovuşturma yaptırmak, Türk kahvesi ile güne soldurmak, kirpiklerimi takmadan sokağa çıkmamak gibi… Hayır eşyalarım vardır. Örneğin, cüzdanım 15 yıllıktır ve asla değiştirmem. Içinde belki 5-6 yıldan beri tülleriyle sakladığım bereket paralarım vardır.

Leave a reply