Bağımlılıkla mücadele müdürü tutuklandı!

Milliyet’ten Türker Karapınar’ın haberine bakarak Esrar Bap Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Müessis Genel Müdürü İsmail Karakaş ’ın, çantasında maden madde bulundurduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan bilahare tutuklandığı ortaya bundan sonra. UBAM Genel Başkanı Dila Tezemir, Karakaş ’ın tutuklu yargılanacağını belirtirken, “Federasyonla alakası yok tek şekilde. Şahsına izleme konusunda aranje benzeri faaliyetler bu. Bizler ekip arkadaşları kendisine bunun intizam olduğunu düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Komplo iddiası

Edinilen bilgiye göre, Ankara ’bile yapılan bire bir eroin operasyonu kapsamında Karakaş ’ın aracında taharri yapıldı. Karakaş ’ın arabasında mevcut çantasında yapılan aramada, metal yön ele geçirildi. Gözaltına alınan Karakaş ’ın savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı bekçi hazar ukubet hâkimliği marifetiyle tutuklandığı öğrenildi. UBAM Genel Başkanı Dila Tezemir, Karakaş ’ın tutuklanmasına ilgili soruları söyle yanıtladı: “Tutuklandığı makul. Net namına bilmiyoruz. Hüküm aşamasında kendisi vakfedilmiş namına yargılanacak. Üzerine atılan tıpkı cürüm var. Biz da bekliyoruz. Tetkikat yapılıyor. Avukatlar devrede. Şu an açık aynı husus bilmiyorum. Ağız Ağıza zatî olan ayrımsız konu. Maden zımnında olduğu de akla yatkın, evet. Kendi kişisel çantasında özellik bulundu. Kendisi kullanıcı bile olmadığı üzere bu işi işleyen benzeri kişinin birlikte maddeyi bulundurması cins olmayacağı için bizler inanmıyoruz ama en son kararı hız söyleyecek. Bizler konsept olduğunu düşünüyoruz. Cerrahi Müdahale düzenlendi. Direk İsmail beyi araçtan alıyorlar. Federasyon içinden evet birlikte merkezinden değil. Araçtan alıyorlar İsmail beyi. Vesile zarfında öz ferdî çantasının içinden çıkıyor. Federasyonla alakası namevcut hiçbir şekilde. Şahsına izleme üzerine aranje tıpkı operasyon bu. Bizler kadro arkadaşları namına bunun numara olduğunu düşünüyoruz.”

UBAM Federasyonu Başkanı Dila Tezemir ve Umumi Müdürü İsmail Karakaş, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dahil 47 ülkede kâin 251 sivil topluluk örgütünün oyuyla Avrupa ’nın sunma kudretli sivil sosyete örgüt lideri, UBAM Federasyonu ise Avrupa ’nın sunma kalburüstü sivil toplum örgütü seçilmişti.

Bakanlıkla proje

UBAM ile Ocak ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara Yer Müdürlüğü beyninde dahi çap ve budun işbirliğiyle Türkiye ’dahi ilk defa uygulanacak bağımlılık rehabilitasyonu uygulaması amacıyla kuma proje başlatılmıştı. Karakaş, bu kamer Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı Ankara Ülke Müdürü Sadık Çelenk ’i makamında konuşma etmişti.

‘Kardeşi üzere UBAM ’ı kurdu ’

UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş ’ın, İskenderun Meslek Efdal Okulu ’ndan bilahare Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (2004-2006) otomotiv bölümünden çıkışlı olduğu öğrenildi. Kamuoyuna yansıyan haberlere bakarak, Karakaş ’ın işadamı olduğu, otomotiv ile uğraştığı ve kardeşini beyaz zehir bağımlılığından kurtarabilmek üzere Türkiye ’deki ve dünyadaki yöntemleri birer birer araştırarak servetini bu uğurda harcadığı belirtiliyor.

9 yaşındayken alkolik babası tarafından ayrılma edilen ve 1.5 yaşındaki bebeği ile 4 almanak evliyken alkolik kocasının darp etmesi neticesinde sokakta artan gürültülü sanatçısı Dila Tezemir ’mağara da 17 sene boyunca ispirto kullandıktan bilahare hayatını bağımlılıkla mücadeleye adadığı belirtiliyor. Tezemir ile Karakaş ’ın, bağımlı 17 şahsiyet grubu AMATEM ’lerde tedavi ettirerek kendi kurdukları işletmelerde istihdam ettiği, projelerinin birlikte adını taşıyan “Hanay Boyu Birlik Derneği”ni kurdukları kaydediliyor. Derneği Van ’dan Ankara ’ya haiz Tezemir ve Karakaş ’ın, ilaçsız tedavi yöntemlerini araştırırken, mütenevvi ülkelerde rehabilitasyon merkezleri kâin Narconon International ’in Türkiye temsilciliğini aldığı kaydediliyor. Ilaçsız psikososyal iyileştirme ve detoks metodunu savunan kurumun çalışmalarının, sağlık Bakanlığı ve Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı ’na bile sunulduğu belirtiliyor.

10 bin aileye müşavirlik

2013 ’te derneğin müessis üyeliği neticesinde Metal Bap Bağımlılıkları ve Alkolizmle Uğraş Federasyonu (UBAM) kuruldu. UBAM, kısaca 10 bin aileye ücretsiz bağımlılık danışmanlığı hizmeti verirken, Ankara ’dahi Türkiye ’deki ilk Tabi Beslenme ve Tahaffuz Merkezi ’ni kurdu. Bu merkeze akseptans edilen madde bağımlılarına Narconon programı uygulandı ve 11 kamer süresince 62 kişinin ilaçlanmamış namına maddeyi bırakmaları sağlandı.  Kurum, Amerika ’de 1967 yılında Narconon ilaçlanmamış tabiiyet iyileştirme programını başlatan William Benitez anısına seçme sene planlı William Benitez İnternational Award Astop Yüksek Muvaffakiyet ödülünü 2014 ’te aldığı kaydediliyor.

Bir Cevap Yazın