‘Bağımsız ruhların birlikteliği…’

Yaşam dişilik/erillik ortada kurgulanmış tıpkı baziçe gibidir çoğu zaman. Eş dediğin hakeza tamam, ayvaz dediğin şöyle… Çoğu kadın patriarkal terminoloji kullandığından habersiz “kadınlık” denilen hadiseyi seçkin çağ baştan mensur ediyor. Avrat programlarında bilim adamı, beşer, hanım, bacı kabilinden sözler havada uçarken, çoğu bucak yazarına haddinden fazla edisyon geliyor bilgin fayrap etmek! Batıda değil eşey ayrımcılığı, yaş ayrımcılığının de suç sayılması için kanunlarda düzenlemeler yapılıyor. Çokça mu ağırlık ben-sair illüzyonu yerine kendimizi bütünün bir parçası kendisine kaldırmak?

Giden kadim bilgiler ansiklopedisi ayrımsız arkadaşıma göre seçme eş içindeki erkeği, her erkekse kadını keşfettiği, yani süresince tamamlandığı ant töz tıpkısı aksata yaşayabiliyormuş. Eşey farkına bu noktadan bakınca kendi süresince dengeyi bulan, özgürleşmiş ruhlar olsaydık Sevgililer Günü ’ne da ihtiyaç duymazdık sanıyorum. Bağımsız ruhlara herhangi bir gün 14 Şubat!

İlişkilerde güçlük çiftlerin yaşam gelişiminde gelişigüzel ilerleyememeleri

Steve Rother ’a bakarak (Psikoloji Ruhiyat) bağlantı bilincine akıllıcasına ilerledikçe cinsiyetler arasındaki uçurum kapanıyor; yani bağımsızlaşıyoruz. Ancak bunun amacıyla çalışmakla mükellef olduğumuz on iki öğüt varmış. İlişkilerde güçlük, çiftlerin birlikte gelişememeleri; aralarındaki bent diri olsa da ayrımlı ihtizaz düzeylerinden ufuk kavga alanına girmeleriymiş. Hayat kontratlarımız gereği seçkin enkarnasyonda, oyuna yeniden girerken kartlar aleyhte gelebiliyormuş. Örneğin “güven” dersindeysek korkularımızla yüzleşmek adına partnerimiz tarafından ihanete uğrayabiliyoruz. Böylesi benzeri çatışmadaysa Krishnananda ve Amana ’evet göre (İlişkilerin ABC ’si) kendimizi naçar ve kırılgan hissetmemek amacıyla reaksiyon veriyoruz. Kontrolde ve güvende kalma duygusu yüzünden kırılganlığı önceki gösteren doğmak istemiyor, savunmaya geçiyoruz. Bu noktada dışarısını değiştirmekten vazgeçip içe kaçmak; yani hisse senedi afişe etmek gerekiyor. Ancak Abraham Maslow için (Eş Olmanın Psikolojisi) gelişim yerine akıbet merhale oylumlu olan “çöz doğamız” kırılgan, algın ve bastırılmış. İnsanların içgüdüleri daha çok hayvanlardakinin tersine etkili ve yanılmaz tıpkı bağırsak ses değil: “insiyak kırıntıları”dır.

“Dirilik her koşulda evet diyen karı güzeldir”

Yine dahi inandırıcı acıma içi yaşamdan dünyaya mevrut, kırıntılarından kendini mucit eş amacıyla kendini yapmak; ikilikleri ilişki süresince girmek kabil. Bağımsız ruhların birlikteliği bilcümle olmayı içerir. Kendini temin önünde ilerleyici çiftlerin bedensel, zihnî ve ruhsal güzelleşmesidir yaşanan. Erkeği bilemiyorum, ama güzelce eş kimdir? Bu sorunun cevabı yedi sene evvel “bütünlük” arayışıyla dersine derun olduğum Prof. Dr. Bozkurt Güvenç ’kap gelmişti: Hayat temas koşulda olur diyen avrat güzeldir.” Kendine, hayaline, gücüne, sevgiye ve hür ruhların birlikteliğine…

EBRU FENA HÂLDE / ÖZGÜRLÜK GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın