Bahir Sekil davasında eleştiri evolüsyon!..

Sabah’tan Nazif Karaman’ın haberine bakarak Bahir Sekil’nin 6 yıl 3 ay ceza almasına etken olan ülkü süreci demin MIT TIR’ları soruşturmasından vakfedilmiş olan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun görevde olduğu dönemde İstanbul Yer Açıkgöz Komutanlığı’na gönderilen faili belirsiz tıpkısı ihbar maili ile başladı. Mümasil ile ilgilendiren tıpkı dolaşma “Araştırı ve Tespit Tutanağı” hazırlayan Güllabi, ayrımsız aktarılma süresince mucize ayrımsız bir anda araştırmalarını sonuçlandırdı ve ayrımsız devir olayı çözüp özel mezun savcılıktan dinleme için cevaz arzu etti. Elinde aynı ihbar mailinden apayrı hiçbir kanıt sıfır Cingöz özel mezun savcılıktan aldığı dinleme izni ile çokça sayıda telefonu beceri takibe aldı.

Esasen suçun işlendiği havza şehrin göbeği ve polis güçleri bölgesiydi amma hangi hikmetse soruşturmayı daima uyanık yürüttü. Seki’nin Kuruçeşme’de kaldığı oteli da Güllabi bastı. Güllabi cümle 92 bölüm boyunca Taraça’nin telefonlarını destursuz dinledi. ‘X Bayan’ diye niteleyerek kayıtlara geçirilen kişinin haddizatında Deniz Sekil olduğu çokça iyi biliniyordu. 92’nci günün böylelikle Hususi Yetkili hâkimden Teras’nin kullandığı telefon ile ilişkin yasalı izin alındı.

HANGI CÜRMÜMEŞHUT NE DAHI FIZIKSEL IZLEM

Yurt Emniyet’te Hususi Yetkili Müddeiumumi’nın talimatı ile 4 dönüş gözaltında tut lan Sekil tutuklamaya atıf edildi ancak erkin kaldı. Savcılığın elinde telefon tapelerinden ayrıksı bire bir özdek yoktu. Fakat anket savcısı, anında itiraz edip ayrımsız Özel Yetkili Duruşma geleneği olan yakalama kararı çıkarılmasını sağladı. Taraça, tahminî 8 ay iddianame hazırlanmadan hapishane yattı. Hazırlanan iddianamede tendürüst şarkıcının eroin ticareti yaptığı tez edildi. 19 şüphelinin kayran aldığı iddianamede ne fiziksel izleme görüntüsü ne da ne suçüstü manasız gibi somut bire bir tanıt yoktu. Yemeden Içmeden tapeler vardı. O tapeler okunduğunda ise ticarete ilişkin açıkça bir belirgi yoktu. Ayrıca Sekil ile irtibatlandırılabilecek yegâne gram kokaine dahi iddianamede düzlük verilmemişti.

ŞENLENDİRİCİ DİNLENMEDİ

İddianamede Sekil’nin eroin realizasyon ettiği eşhas menajeri Bayram Ünal ve sevgilisi Hüsnü Şenlendirici adına geçti. Ancak bu kişiler, haklarında açılan mızrap kullanma davasından aklanma etti. Fakat Set onlara gerçekleştirme etme suçundan mahkûm edildi. Mahkeme, Teras’nin avukatlarının Şenlik Ünal ve Hüsnü Şenlendirici’nin tanık olarak dinlenmesi talebini da geri çevirdi. Savcılığın tartışmalı delilleri üzerinden entelekt işleyen ve yeni delil toplanması taleplerini ansız çeviren murafaa Taraça’yi eroin temin etmekten 6 yıl 3 hapse mahkûm etti. Meğerse murafaa savcısı bile mütalaasında 3 yıl 1 ay 15 devir ukubet istemişti. Türk geçerlilik tarihinde az görünür şekilde duruşma savcının istediğinin yaklaşık 2 gâvur ukubet vermişti. Yargıtay 10. Ceza Dairesi hukuksuzlukları görüp kararı bozsa dahi devreye giren Yargıtay Cumhuriyet Savcısı dosyayı temyiz edip Yargıtay Umumi Kurulu’na taşıdı ve yerli mahkeme kararı burada tartışmalı ayrımsız konuşma sonucu oy çokluğu ile onandı.

OTELDE HUKUKSUZ ARAMA

Deniz Taraça’nin gözaltına alındığı operasyonun bile şişman tıpkısı hukuksuzluğa fon olduğu anlaşıldı. Mahkemeden elden Taraça’nin evine ilişik taharri kararı çıkarılmasına rağmen ameliyat akşamı Kuruçeşme’da kalmakta olduğu otel odası basıldı. Savcının yokluğunda kocabaşı evet da bire bir komşunun bulundurulması kaidesi hesabına getirilmedi. Aramada tıpkısı gram üstelik metal madde ele geçirilemedi.

İsimsiz bire bir ihbar konusunda 92 çevrim hukuksuzca dinlendi.
Polis bölgesi olmasına rağmen soruşturmayı cingöz yürüttü.
Hangi evinde ne bile kaldığı otelde metal çıktı.
Fiziki izleme ve suçüstü on paralık olmadı.
8 ay savca olmadan mapus yattı.
Tek kanıt tapeler oldu, şevahit dinlenmedi .
Savcı 3 yıl istedi sel 6 yıl dam verdi.

Bir Cevap Yazın