Bakan Ağbal’dan KDV iadesi müjdesi!..

Akşam’da saha düzlük habere göre mükelleflerden gelen KDV iadelerine ilişik talepleri dikkate kayran Ağbal, Dirimsel İdaresi Başkanlığını (GİB) harekete geçirdi. GİB vasıtasıyla hazırlanan “KDV İadelerinin Etkinleştirilmesi ve Hızlandırılması, Reddetme Süreçlerinin Standartlaştırılması Gösteri Planı” hazırlıklarında sona yaklaşıldı.

Bakanlığın herhangi bir konuda olduğu kabil KDV ’ye ilgilendiren bile mükelleflerden mevrut talepleri dikkate aldığını, belirlenen eksiklikleri gidermeye müteveccih bile alçak gayret zarfında olduklarını belirten Ağbal, bire bir süredir üstünde çalıştıkları gösteri planını bitirmeye andıran olduklarını anlatım etti. Eylem planının detaylarına ait dahi hikmet veren Ağbal, mükelleflerin, kurulacak yıpranmamış sistemle iadelerinin ne aşamada olduğunu slayt aynı şekilde görebileceğini kaydetti. Ağbal, “Mükellefimiz, aynı reddetme talebinde bulunduğunda bu talebin hangi memurun önünde ve işleminin ne aşamada olduğunu, sürecin ne zaman biteceğini, iadesini ne ant alabileceğini genel ağ üzerinden görebilecek” ifadesini kullandı.

KDV ’YE ÖZEL BIRIM

Ağbal, KDV iadelerinin sonuçlandırılmasına ilişkin birlikte ruh alacak daireleri kabilinden almaşık modeller üstünde çalışılacağını belirtti. Kâin vergi dairelerindeki iş yükü zımnında KDV iadesi talebinde kâin mükelleflerin işlemlerinin tamamlanmasının tafsilatlı müddet aldığına işaret eden Ağbal, “Bunu gölge etmek amacıyla dahi yemeden içmeden KDV reddetme işlemlerinin yapılacağı ve uzmanlaşmış personelin çalışacağı eskimemiş birimler kuracağız. Mükellef, KDV iadesi işlemi üzere geldiği bu birimlerde, işlerini çabuk bire bir şekilde halledebilecek” diye niteleyerek konuştu.

Ağbal, rüşvet açısından karışık olmayan, işini aklık fail mükelleflere iadelerinin 5 günde yapılacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın