Bakan Kılıç’tan ‘yurt yolunda taciz’ açıklaması!

Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre Nazır Tığ, Ayşe Arman’ın bugünkü yazısının arkası sıra, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, 1.5 kamer evvel şahsen yurda gittiğini, kız öğrencileri dinlediğini, huzursuz edildikleri yolda dahi yürüdüğünü anlattı.

“Yurtta küsurat kız öğrencilerin isteği doğrultusunda, derhal ikinci kapının açılması talimatı verdim” diyen Nazır Kılıç, bu konudaki bürokratik yazışmaların yapıldığını, konuyla Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu Başkanı Sinan Aksu’nun ilgilendiğini belirterek, şöyle konuştu; “Kız öğrencilerle konuşur konuşmaz, onların isteği doğrultusunda ikinci kapının açılması talimatı verdim. Herhangi Bir makule iletişim yapıldı, onaylar makbuz. Bu bahis, bürokratik tıpkısı konu olduğu üzere bu kadar ayrıntılı sürdü. Ancak Güven ve Yurtlar Kurumu Başkanı bizzat konuyla ilgileniyor. Alınması müstelzim her kalem onayı, hızlandırmak üzere tek yegâne izlem ediyor, telefon ediyor. Deyim yerindeyse, onayların tamamlanması üzere İstanbul’dakileri sonsuz bunaltıyor. Bürokratik işlemlerde üstelik arz sona gelindi. Tıpkı yegâne Erişim Eş Güdüm Merkezi’nin onayı kaldı. O başlık açılacak.”

POLIS GÜÇLERI DEVRİYESİNİN ARTTIRILMASINI SAĞLADIM”

Hemen ikinci bap açılması amacıyla ferman vermekle kalmadığını, kız öğrencilerin yurda antre çıkışlarında abat edebilmeleri üzere, söz konusu yolda polis devriyesinin iki katına çıkarılmasını istediğini ve bunun gerçekleştirildiğini dahi belirten Bakan Tığ, “Kız öğrenciler, rahatsız edildikleri yolda ışıklandırmanın az olduğunu söylemişlerdi. Ben üstelik tavzih üzere neler yapabileceğimizi sordum. Bakanlık namına, yurdun dışına karışmamız olabilir değil. o yüzden, ‘gerekirse yurdun duvarına, yolu aydınlatılacak şekilde fotoğraf koyun’ talimatını üstelik verdim” diye konuştu.

Vekil Tığ, 1.5 ay önceki ziyaretinde kız öğrencilerin bütün şikayetlerini dinlediğini, yemekhanede pöçük olduğuna, çok beklendiğine ilişkin ayrımsız şikayet konusunda, aceleten devrisi hafta yemekhanedeki dağıtım terminallerinin ikiden dörde çıkarıldığını, beşinci terminalin birlikte kabarmak için olduğunu birlikte anlattı.

“BENİM DAHI İKİ KIZIM VAR. O KIZLAR BİZE EMANET…”

Icra Vekili Tığ, kendisini genişlik haddinden fazla üzenin ise, “Kız öğrencilerin şikayetlerine duyarsız kaldığı” yönündeki meşruhat olduğuna aksan yaparak, “Benim dahi iki kızım var. Eğitim Bilimi ahzetmek üzere evlerinden uzaktaki kız öğrencilerin rahatsızlıklarına duyarsız kalabilir miyim? O kız öğrenciler bizlere can” diyerek konuştu. 

Bir Cevap Yazın